adozona.hu
Vámcsapások az USA-ból: mit lép az EU és a britek?
//adozona.hu/jovedeki_ado_vam_deviza_termekdij/Vamcsapasok_az_USAbol_mit_lep_az_EU_es_a_br_MAB3NY
Vámcsapások az USA-ból: mit lép az EU és a britek?
Az Európai Unió szerint helytelen az Egyesült Államok (USA) bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről, a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ma Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén, az Európai Tanács március 20-ai ülésének eredményeiről tartott vitán.
A vámtarifák olyan adók, amelyeket az emberek fizetnek meg. A vámtarifák fokozzák az inflációt. Ma erre senkinek sincs szüksége, sem az Egyesült Államokban, sem Európában – hangoztatta von der Leyen.
"Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt, és nem is feltétlenül akarja azt megtorolni. Ugyanakkor erős terve van arra, hogy szükség esetén válaszlépéseket tegyen. Célunk a tárgyalásos megoldás. De természetesen, ha kell, megvédjük érdekeinket, embereinket és cégeinket. Mindenünk megvan, amire szükségünk van népünk és jólétünk védelméhez" – fogalmazott.
Mivel a világ legnagyobb egységes piaca az európai, az unónak van ereje tárgyalni. Megvan a hatalma ahhoz, hogy arányos válaszlépést tegyen – hangoztatta beszédében az Európai Bizottság elnöke. Leszögezte: Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal. Ugyanakkor diverzifikálni fogja kereskedelmét más partnerek bevonásával, valamint megerősíti az egységes piacát - tette hozzá.
A bürokrácia csökkentése lehet a versenyképesség növelésének kulcsa
António Costa, a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a vita során kijelentette: a versenyképesség és a jólét fenntartása a legfontosabb az ellenállóbb és fenntarthatóbb jövő biztosításához az európai állampolgárok számára. Európa versenyképességét és a termelékenységet javítani kell, az innovációs szakadékot be kell zárni, miközben a bürokrácia csökkentésére kell törekedni – hangoztatta.
Az Európai Unió megújításához és a közös jólét biztosításához az energiát megfizethetőbbé kell tenni, támogatni kell a beruházásokat úgy, hogy közben a legfontosabb célokat, köztük a zöld átmenetet az EU nem téveszti szem elől - mondta. "Az energiaárak csökkentésén keresztül az emberek és a vállalkozások versenyképességét fogjuk javítani. Pénzügyi piacaink integrációján keresztül pedig többet fogunk tudni befektetni az innovatív cégekbe" – fogalmazott. A versenyképesség biztosítása az egyetlen lehetőség az unió számára, hogy erősebbé váljon – jelentette ki. Egy versenyképesebb Európa, az erőteljesebb európai gazdaság hozzájárul majd ahhoz, hogy Európa be tudjon ruházni a saját védelmébe is – mutatott rá. "Amennyiben szükséges, további döntéseket kell hozni, hogy Ukrajnában békét tudjunk teremteni. Hosszú távú és működőképes békét szeretnénk, nemcsak Ukrajnában, hanem az egész világon" – szögezte le.
Nem szabad reflexszerűen reagálni – figyelmeztetnek a britek
Nagy-Britanniának nem szabad reflexszerű válaszlépéseket adnia az amerikai kormány által bejelentett importvámokra Keir Starmer brit miniszterelnök szerint. Donald Trump amerikai elnök várhatóan szerdán ismerteti az új vámokat, amelyek az előzetes tájékoztatások szerint a teljes amerikai importra kiterjednek.
Starmer a Sky News brit hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette: senki nem örül az új amerikai vámoknak, és senki nem akar kereskedelmi háborút. Hozzátette ugyanakkor, hogy neki a brit nemzeti érdekeket kell figyelembe vennie, és minden válaszlehetőség nyitva áll. A munkáspárti brit kormányfő szerint a brit gazdaság szereplői nem reflexszerű reakciót, hanem nyugodt, megfontolt válaszlépéseket várnak az amerikai vámintézkedésekkel szemben.
Starmer elmondta, hogy London olyan gazdasági megállapodás eléréséről tárgyal az amerikai kormánnyal, amely remélhetőleg enyhíti a vámok hatását. Jonathan Reynolds brit üzleti és kereskedelmi miniszter a BBC közszolgálati televízió mai hírműsorában kijelentette: a Washingtonnal folyó tárgyalások alapján az összes érintett ország közül Nagy-Britanniának van a legjobb esélye arra, hogy mentesítést kapjon az amerikai kormánytól a vámok hatálya alól.
A miniszter szerint néhány nap alatt sikerült olyan tárgyalásokat folytatni, amelyek rendszerint évekig tartanak, és a megállapodás keretrendszere már egyértelműen megvan.
Reynolds hozzátette ugyanakkor, hogy minél hosszabb ideig várat magára a megoldás, a brit kormánynak annál inkább át kell gondolnia saját álláspontját. Egybehangzó elemzői prognózisok szerint az amerikai vámemelési tervek komoly növekedési és exportkockázatokat jelentenek a brit gazdaság számára.
1 százalékos GDP-növekedés, jelentős exportkiesés a tét
A brit kormánynak hivatalos előrejelzéseket készítő és a felelős költségvetési politika felett őrködő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) friss elemzésében közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, annak nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit hazai össztermék (GDP) értéke 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi alapeseti előrejelzésnél.
A Sussexi Egyetem kereskedelempolitikai kutatóműhelyének (CITP) szimulációs forgatókönyve olyan helyzetet vázol fel, amelyben az Egyesült Államok 20 százalékos vámot vet ki minden importtermékre, és külön 60 százalékos vámmal sújtja a Kínából érkező behozatalt. Ezen forgatókönyv megvalósulása esetén a teljes brit export éves értéke 22 milliárd fonttal (10 600 milliárd forinttal) zuhanna. Az intézet szerint ez 2,6 százalékos exportkiesést jelentene, és a kiviteli veszteség elérné az éves brit hazai össztermék 0,8 százalékát.
Hozzászólások (0)