hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Leesett a zárjegy, bírságolt az adóellenőr

  • adozona.hu

Vendéglátóegység pár hónapja jövedéki ellenőrzést kapott. Ezt megelőzően egy kóstoltatással egybekötött rendezvény során az egyik rövidital zárjegye leesett a fóliázott üveg nyakáról a felbontást követően. A NAV jövedéki ellenőrzés során ezt a rövidital palackot minimális ital tartalommal lefoglalta és elsőfokon, majd másodfokú határozat alapján 30 ezer forint bírságot szabott ki – írta olvasónk, majd így folytatta: A vállalkozás kivás, tehát nem is a bírság mértéke a probléma, hanem a bírság okán kikerülne a számára kedvezőbb kiva alól. Lenne lehetőség méltányosságot kérni, ha fotó, a kóstolón részvevők és az italnagyker is alátámasztja a zárjegy korábbi meglétét és a szeszes ital eredetét? Ha nincs méltányosság, ez esetben a kiva alóli kitiltás ez évre vonatkozik vagy bizonyos időszakra? A kérdésekre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény (Jöt.) alapján a zárjegy sérülése vagy leválása esetén a jövedéki kiskereskedőnek az alábbi kötelezettsége keletkezik.

Ha a zárjegyköteles jövedéki termék zárjegye megsérül vagy a termékről leválik, a jövedéki kiskereskedő a zárjegyköteles jövedéki termékre vonatkozó továbbforgalmazási szándéka esetén az érintett terméket leltárba veszi és a leltárba vett adatokat a NAV-nak bejelenti. A NAV a bejelentéstől számított 30 napon belül új zárjegyet helyez fel a termékre, ha a levált, sérült zárjegy egyedi azonosításra alkalmas és a zárjegyköteles jövedéki termék származása igazolt. Az új zárjegy felhelyezéséig a levált, sérült zárjegyű termék az üzlet raktárában vagy más, kiszolgálásra nem szolgáló részében tárolható. A tárolás jogszerűségét, valamint a leltárba vételt a hatósághoz tett bejelentés igazolja.

A kérdésben leírt esetben feltételezhetően ez a bejelentés elmaradt az Önök részéről, ezért nem került sor az új zárjegy felhelyezésére. A bejelentés elmaradása a Jöt.-ben foglalt kötelezettségek megsértésének minősül, amely jövedéki bírság kiszabását vonja maga után.

A jövedéki bírságot kivételes esetekben a hatóság mellőzheti vagy mérsékelheti. Ez történhet ügyféli kérelemre vagy hivatalból is. Ezekben az esetekben a hatóság mérlegeli az adott körülményeket és azok alapján eldönti, hogy alkalmazható-e a mérséklés vagy a bírság mellőzése.

A mellőzés abban az esetben alkalmazható, ha a körülményekből megállapítható, hogy a jogsértő személy az adott helyzetben a tőle elvárható körültekintéssel járt el. Ezen kitétel alapján a bírság teljes mellőzésére minimális esélyt látunk, hiszen az italokkal rendszeresen foglalkozó vállalkozásként az elvárható körültekintés igazolása kérdéses. A bírság mérséklésénél pedig a hatóságnak az eset összes körülményét mérlegelnie kell, különösen a szabálytalansággal érintett termék mennyiségét, a költségvetésnek okozott vagyoni hátrány nagyságát, keletkezésének körülményeit, valamint a jogsértő személy jogellenes magatartásának súlyát. A hatóság az ügy kapcsán a minimális bírságot szabta ki, így a mérséklésnek a lehetőségére sem látunk sok esélyt, illetve ez nem is lenne megoldás a problémára.

A kérdésben szereplő információk szerint már másodfokon is döntöttek a bírság kiszabásáról. Nem látható olyan kivételes méltánylást érdemlő körülmény, amely alapján megalapozott lenne a bírság elengedése vagy mérséklése, illetve a bírság kiszabásánál a hatóság feltehetően figyelembe vette az érintett termék kis mennyiségét, és a szabálytalanság csekély súlyát. Ha tényleg elmulasztották a zárjegy leválásának bejelentését, abban az esetben a bírósági döntés sikerességének csekély esélye van, de ettől függetlenül a másodfokú döntés kézhezvételétől számított 30 napon belül lehetőség van bírósági kereset benyújtására.

A kisadózó vállalkozók tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. (kata-kiva) törvény szerint szabálytalanság esetén az adóalanyiság az alábbi szabályok szerint szűnik meg.

A kisadózói adóalanyiság megszűnik az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának utolsó napjával, ha az adóalanyiság időszakában elkövetett jogsértés miatt a kisadózó terhére a NAV számla- vagy nyugtaadás elmulasztásáért, be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásáért vagy igazolatlan eredetű áru forgalmazásáért mulasztási bírságot, jövedéki bírságot állapít meg.

A törvényalapján az adóalanyiság megszűnésének évére és az azt követő 12 hónapra nem választható ismételten a kisadózói adóalanyiság.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink