hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kötelező visszaváltással kapcsolatos tudnivalók

  • adozona.hu

A kötelező visszaváltási díjas rendszer keretében a legnagyobb mértékű csomagolási hulladékkal érintett termékek visszagyűjtését szorgalmazó rendszer kerül kialakításra és bevezetésre. A vonatkozó 450/2023. kormányrendelet a Magyar Közlöny 2023. október 4-ei számában jelent meg – emlékeztet a Mazars hírlevele.

Az új rendszerrel számos új feladat érinti a gyártókat és a koncessziós társaságot, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-t is, de fel kell készülniük a visszagyűjtési tevékenységre az EPR-ben eddig nem érintett forgalmazóknak és a lakosságnak is. A kötelező visszaváltási díjas termékek közé a tej és tejalapú készítmények kivételével a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolása fog tartozni, amely műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú és 0,1-3 literig terjedő űrtartalommal bír.

A nem újrahasználható termékek visszaváltási díja egységesen 50 forint lesz, míg az újrahasználható termékek visszaváltási díját a gyártók maguk határozzák meg. A gyártóknak a nem újrahasználható, kötelező visszaváltási díjjal érintett italtermékek értékesítésekor díjfizetési kötelezettségük keletkezik a koncessziós társaság felé, ezért a termékek a kötelező visszaváltási díjjal növelten kerülnek majd forgalomba.

A lakosság részére pedig a forgalmazókon keresztül vagy közvetlenül a koncessziós társaságtól kerül visszatérítésre a termékenként 50 forintos díj, feltéve, hogy visszaviszik a csomagolási hulladékot a forgalmazók telephelyeinél működtetett visszagyűjtő helyekre.

Végül a forgalmazók is elszámolnak a koncessziós társasággal az általuk a fogyasztóknak visszatérített összeggel. A rendszer így zár, tehát az 50 forint akkor „veszik el”, és lesz végérvényesen a koncessziós társaság bevétele, ha a lakossági szereplők a termékeket nem viszik vissza.

Természetesen a hulladékkezelési feladatokat a koncessziós társaság látja el, így ezáltal a szelektálva visszagyűjtött hulladékot a koncessziós társaság fogja újrahasznosításra elszállítani. A forgalmazóknak fel kell készülni a csomagolási hulladák visszavételével kapcsolatos kötelezően előírt feladataikra, azaz kézi vagy automata visszaváltó berendezés üzemeltetésére.

Folytatódik a hulladékgazdálkodási rendszer átalakítása A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023. július 1-jei bevezetésével megkezdődött a hulladékgazdálkodási rendszer finanszírozásának átalakítása. Az érintett gyártóknak – ha eddig ezt még nem tették meg – fel kell készülniük az október 20-áig esedékes első adatszolgáltatási kötelezettség teljesítésére.

Mindezeken túl az EU-s irányelveknek való megfelelés miatt a csomagolási hulladék újrafeldolgozásának vagy más módon történő hasznosításának növelését is el kell érni. Erre tekintettel 2024. január 1-jétől elindul a kötelező visszaváltási díjas rendszer (DRS) is.

Az új kormányrendelet a már kihirdetett EPR rendeletet is módosítja 2024. január 1-jétől. A visszaváltási díjjal érintett csomagolásokra ugyanis nem kell majd EPR díjat fizetni. Helyette a gyártók csatlakozási, szolgáltatási és a nem újrahasználható termékek esetén a már említett 50 forintos visszaváltási díjat fizetik a koncessziós társaságnak. A rendszerhez más, úgynevezett önkéntesen visszaváltási díjas termék visszagyűjtésével is lehet csatlakozni, ez esetben a visszaváltási díjat szintén a gyártók maguk határozzák meg. A rendszert a koncessziós társaság a befolyó csatlakozási és szolgáltatási díjakból és azon termékek visszaváltási díjából finanszírozza, melyeket ténylegesen nem fognak visszaváltani.

A kötelező visszaváltási díjas rendszer bevezetésére az áfatörvény már felkészült. A nyári adócsomagban elfogadták a 2024. január 1-jétől hatályos, a kötelező visszaváltási díjas rendszerrel kapcsolatos módosításokat. Ezek alapján nem fog a termékértékesítés adóalapjába beletartozni a visszaváltási díj, azaz gyakorlatilag áfa hatályán kívül lesz kezelendő minden értékesítés során. Ettől függetlenül, hogy a vissza nem váltott, de kötelezően visszaváltási díjas termékek adóztatása ne maradjon el, erre évente egyszer fog sor kerülni. Ez úgy fog megvalósulni, hogy az áfát a koncessziós társaságnak kell megfizetnie. Az adó alapja az év utolsó napján vissza nem váltott termékekre jutó visszaváltási díj lesz azzal, hogy az egy termékre jutó 50 forintot úgy kell majd tekinteni, mely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj számlázása EU-ba

Nagy Norbert

adószakértő

Kft., kata

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink