hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: keletkezik-e EPR-kötelezettség ajándékutalvány esetén?

  • adozona.hu

Milyen EPR-kötelezettség keletkezik ajándékutalvány értékesítése esetén, és az kit terhel? Ez vonatkozik magára az ajándékutalványra vagy ajándékkártyára (aminek az anyaga általában papír vagy plasztik) és arra a csomagolásra, amibe behelyezésre kerül értékesítéskor, például boríték. Mi a helyzet abban az esetben, ha az ajándékutalványt elektronikusan küldik ki, de a megajándékozottnak azt ki kell nyomtatnia, és beváltáskor magával kell vinnie? – kérdezte olvasónk. Tüske Zsuzsanna szakértőnk válaszolt.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. kormányrendelet (EPR rendelet) hatálya alá tartoznak egyebek mellett a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolások, az irodai papír, és a reklámhordozó papír is. Azt szükséges megvizsgálni, hogy az ajándékkártya reklámhordozónak, míg a borítékja csomagolásnak, esetleg irodai papírnak minősül-e.

Az EPR-rendelet 2. § (1) bekezdésének 3. pontja az alábbiak szerint definiálja a reklámhordozó papírt:

„a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló törvényben meghatározott gazdasági reklámot tartalmazó, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény által meghatározott egyéb nyomtatott anyagok közül a grafikát, rajzot vagy fotót tartalmazó kiadvány, a térkép, a nyomtatott képeslap, a névjegykártya kivételével az üdvözlő- és más hasonló kártya, a nyomtatott naptár, a nyomtatott üzleti reklámanyag, a katalógus, a prospektus, a reklámposzter és hasonlók, a röplap és az egyéb szöveges kiadvány, ideértve azt is, ha más kiadvány mellékletét képezik, kivéve az ISBN-számmal ellátott könyvet és a tankönyvjegyzékbe felvett tankönyvet".

Az ajándékutalvány (amikor a megvásárolt utalvánnyal adott összegért lehet vásárolni), szakértőnk véleménye szerint nem tartozik bele a definícióban felsorolt egyik kategóriába sem, hanem inkább a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény kiadvány fogalma alóli kivételek sorába illeszkedik: jövedéki, illeték- stb. bélyeg, bélyegnyomott papír, csekk, bankjegy, részvény, értékcikk, kötvény, okirat és hasonlók (garanciajegy, használati útmutató),  de mivel a besorolás nem egyértelmű, ezért e tekintetben érdemes lehet állásfoglalást kérni a hatóságtól.

A plasztikkártya pedig anyagából eredően nem minősülhet reklámhordozó papírnak EPR szempontból.

Az ajándékutalványok borítékjának vizsgálatakor először meg kell nézni, hogy a boríték irodai papírnak minősülhet-e. A borítékok a 4817-es vámtarifaszám alá tartoznak, amely nem tartozik az EPR rendelet 1. számú mellékletének 1.7 pontjában szereplő zárt tárgyi hatály alá.

Végezetül azt kell megvizsgálni, hogy a boríték az ajándékutalványok belehelyezésével csomagolásnak minősül-e.

A csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló 442/2012. kormányrendelet határozza meg, hogy mi minősül csomagolásnak. Eszerint csomagolás:

„…bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak…”

Ennek megfelelően, amennyiben az ajándékkártya árunak minősül, abban az esetben a boríték a csomagolása, amennyiben viszont dokumentumnak, akkor a boríték nem csomagolás, így nem merül fel ezzel kapcsolatban EPR-kötelezettség. A kormányrendelet 1. melléklete szemléltető példaként említi a katalógusok és magazinok borítékjait, amelyek amikor belehelyezik a magazint, csomagolássá válnak.

Mivel az ajándékkártyák és utalványok sokfélék lehetnek, és még nincs hatósági joggyakorlat/jogértelmezés, hogy valamelyik típusuk árunak minősül-e, így azt javasoljuk, a pontos körülmények megadásával kérjen hatósági állásfoglalást e tekintetben az Energiaügyi Minisztérium Kiemelt Hulladékáramok Főosztályától.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink