hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Oszkó: az adóterhelést csak korlátozott mértékben befolyásolja az szja

  • HVG

Ki költ többet adókra, járulékokra száz forint jövedelemből? Ezt elemzi a múlt héten beharangozott adómódosításokat is figyelembe véve a volt pénzügyminiszter.

Pusztán a hazai adóbevételek szerkezetéből és az egyes adónemekből származó költségvetési bevételek arányából, elemzés nélkül is jól látható, hogy az eltérő jövedelmű csoportok adóterhelését csak korlátozott mértékben befolyásolják a nyilvános viták középpontjában álló szja-szabályok. Miután a magánszemélyek fogyasztóként fizetett forgalmi adójából a büdzsé bevételei a személyi jövedelemadóból származó összeg csaknem háromszorosára rúgnak, és utóbbit jócskán meghaladják a foglalkoztatottak által előállított keresményből fizetett járulékbevételek is, nyilvánvaló, hogy az adózók közti tehermegosztást lehetetlen csupán a személyi jövedelemadózás rendszeréből levezetni. Sőt ez az adónem sokkal kisebb hatással van az egyes társadalmi csoportok által viselt közterhek mértékére és arányára, mint az áfa- vagy a járulékrendszer szabályai.

Ugyanakkor az egy-egy ember által viselt áfa- vagy járulékterhek mértéke számos egyéb tényezőtől, főleg az adott adózó foglalkoztatásának jellegétől, illetve a fogyasztási szokásaitól is függ. Több szakértő közreműködésével modellszámításokat végeztünk arra, hogy mekkora közteher rakódik az adórendszer egészéből, illetve a legfontosabb adónemekből fakadóan az egyes tipikus társadalmi csoportokba és jövedelmi kategóriákba tartozó rétegekre. A számításban figyelembe vettük az áfát és a jövedéki adót is, modellezve azt is, hogy az eltérő jövedelemsávokban jelentős különbség lehet a fogyasztási és megtakarítási szokásokban, hiszen alacsonyabb keresetek mellett a jövedelem viszonylag nagy hányada szolgálhatja a direkt fogyasztást. Figyelembe vettük a járulékterheket, továbbá azt is, hogy az ezek megfizetéséhez szükséges munkáltatói fedezetet is a foglalkoztatott termeli meg. Különösen az önfoglalkoztatók esetében, ahol a munkavállalói és a munkáltatói járulékteher viselése ugyanarra az adózóra hárul.

A modellszámítás során bizonyos feltételezésekkel és egyszerűsítésekkel is élnünk kellett, ezeket viszont igyekeztünk megfelelő háttérszámításokkal alátámasztani. Így például a gyermeket nevelő családoknak a gyermektelenekénél magasabb fogyasztási hányadát és emiatti magasabb áfaterhelését szembeállítottuk a jövedelemadóban érvényesíthető gyermekkedvezményekkel. Háttérszámításaink szerint a szükségszerű többletáfateher összege legalább akkora, sőt esetleg nagyobb is, mint a gyermekkedvezményekből származó jövedelemadó-előny. Emiatt modellszámításunkból ki tudtuk hagyni ezeket az egymást semlegesítő hatásokat.

Tekintettel az áfa túlsúlyára, nem meglepő, hogy már a 2010-ben érvényesülő összes adóterhelés is csak nagyon enyhe progressziót mutatott, és azt is kizárólag a munkavállalói státusban, bérjövedelemből élők körében. A minimálbéresek jövedelemarányos összes adóterhelése 50 százalék feletti volt, ugyanez az arány már az átlagbér alatt elérte az 55, de többmilliós havi munkabér esetén is éppen csak meghaladta a 60 százalékot. Ekkor a havi 600 ezer forintos jövedelem adóterhelése volt a legmagasabb (62 százalék), az e fölötti munkaviszonyos jövedelemé fokozatosan csökkent.

A HVG (2011/38) megjelent elemzés folytatását itt olvashatja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adott kölcsön kamata

Nagy Norbert

adószakértő

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink