hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Földbiznisz: csak így lehet megúszni az illetékfizetést

  • adozona.hu
1

Mikor nem kell illetéket fizetni termőföld vásárlása után? Haszonbérbe lehet-e adni annak egy részét? – kérdezte olvasónk. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Egy magánszemély 2012 decemberében földet vásárolt, majd 2013 májusában nyilatkozott arról, hogy igénybe kívánja venni az illetéktörvényben biztosított kedvezményt, vagyis – mint regisztrációs számmal rendelkező őstermelő és mezőgazdasági egyéni vállalkozó – vállalja, hogy a megvásárolt termőföldet a birtokbaadástól számítva legalább 5 évig nem idegeníti el, azon vagyoni értékű jogot nem alapít és mezőgazdasági őstermelőként, illetve egyéni vállalkozóként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja. Most azonban haszonbérbe kívánja adni a megvásárolt termőföldet vagy annak egy részét.

Olvasónk a következő kérdésekben kért segítséget:

–       Megszegi-e a vevő az illetéktörvénynek a kedvezmény igénybevételéhez támasztott előírásait, ha a birtokbavételtől számított 5 éven belül a termőföldet mezőgazdasági célra nem saját maga hasznosítja, hanem azt mezőgazdasági hasznosítás céljából más természetes vagy jogi személynek haszonbérbe adja?
–       Ha igen, mikor keletkezik az illetékkötelezettsége, és mennyi idő alatt kell azt megfizetnie?
–       Ha a vevő a termőföldnek csak egy részét kívánja más részére haszonbérbe adni, akkor meg kell-e osztatni a földterületet földmérő bevonásával? Vagy elegendő, ha a felek a haszonbérleti szerződésben megjelölik a haszonbérbe adott tulajdoni hányadot, és az annak megfelelő területnagyságot, esetleg körülírással meghatározzák a haszonbérlő birtokába adott területet?

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) – 2012 decemberében hatályos – 26. § (1) bekezdésének p) pontja szerint mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól termőföldnek a külön jogszabály alapján a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott regisztrációs igazolással rendelkező, mezőgazdasági tevékenységet végző magánszemély általi, visszteher ellenében történő megszerzése, feltéve, ha az így vásárolt termőföldet a vásárlástól számítva legalább 5 évig nem idegeníti el, azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja.

A feltételek vállalásáról a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia az állami adóhatóságnál. Ha a vagyonszerző a termőföldet az 5 év letelte előtt elidegeníti, vagy azon vagyoni értékű jogot alapít, igazolhatóan nem mezőgazdasági célra hasznosítja, az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetnie.

Az Itv. – 2013. január 1-jén hatályba lépett – 26. § (18) bekezdése alapján az (1) bekezdés p) pontjában említett feltételek vállalásáról a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia az állami adóhatóságnál. Ha a vagyonszerző a termőföldet az eredetileg vállalt 5 év letelte előtt elidegeníti – ide nem értve a kisajátítást, a kisajátítás alapjául szolgáló közérdekű célra történő elidegenítést és a birtok-összevonási célú önkéntes földcserét –, vagy azon vagyoni értékű jogot alapít, igazolhatóan nem mezőgazdasági célra hasznosítja, az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetnie, kivéve a vagyonszerző elhalálozásának esetét.

Ha a vagyonszerző által vállalt feltételek csak a termőföld meghatározott tulajdoni hányada tekintetében teljesültek, az egyébként járó illeték kétszeresét kizárólag azon tulajdoni hányad vonatkozásában kell megfizetni, melyre a feltételek nem teljesültek.

Nagyon fontos még tisztában lenni az Itv. 99/F. § (1) bekezdésében foglaltakkal, amely szerint e törvény az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2012. évi CLXXVIII. törvénnyel megállapított (...) a 26. § (4)-(8), (12), (16)-(19) bekezdését, (...) a 2013. január 1-jét követően illetékkiszabásra bemutatott vagy más módon az állami adóhatóság tudomására jutott vagyonszerzési ügyben, illetve kezdeményezett eljárásban kell alkalmazni.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 3. § 18. pontjának rendelkezése szerint mezőgazdasági őstermelő az a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, ideértve a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által vezetett ügyfél-nyilvántartási rendszerben nyilvántartott mezőgazdasági termelő magánszemélyt, valamint a termőföldről szóló törvény szerint családi gazdálkodónak minősülő magánszemélyt és e magánszemélynek a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagját is, mindegyikre vonatkozóan a 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenysége(i)nek bevétele (jövedelme) tekintetében.

1./ A fenti jogszabályi rendelkezések – illetőleg a NAV honlapján található tájékoztatások – értelmezése alapján tehát megállapítható, hogy a hivatkozott illetékmentesség elvesztéséhez vezet, ha a termőföldet haszonbérbe, más személy használatába adja a kötelezett, mivel ebben az esetben nem valósul meg a tulajdonszerző személyes közreműködése a mezőgazdasági tevékenységben. A NAV által kiadott tájékoztatás szerint – figyelemmel az Szja tv. fent hivatkozott rendelkezésére is – kivétel ez alól, ha a vagyonszerző a termőföld használatát szerződés alapján családi gazdálkodó részére engedi át, de csak akkor, ha a vagyonszerző és a földhasználó (családi gazdálkodó) azonos családi gazdasághoz tartoznak.

2./ Az Itv. szerinti 5 év leteltét követően az adóhatóság az ingatlan-nyilvántartás és a földhasználati nyilvántartás adatainak összevetésével –szükség esetén helyszíni szemle során – felülvizsgálja, hogy a vállalt feltételek teljesültek-e, és amennyiben mindent rendben talál, erről levélben kap tájékoztatást az adózó; ugyanakkor, ha a magánszemély a termőföldet az 5 év letelte előtt elidegeníti, vagy azon vagyoni értékű jogot alapít, illetve azt igazolhatóan nem mezőgazdasági célra hasznosítja, az egyébként járó illeték kétszeresét kell megfizetnie, amelyet az adóhatóság határozatban ír elő, s az e határozatban írtak szerint (a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül) kell eleget tennie az illetékfizetési kötelezettségnek.

3./ A fentiekben hivatkozott átmeneti rendelkezések szerint az Itv. 26. § (18) bekezdése 2013. január 1-jével lépett hatályba, így csak az ezt követően illeték kiszabásra bejelentett ügyek esetében alkalmazható. Vagyis amennyiben a kérdés szerinti adóalany 2013. január 1-jét megelőzően jelentette be az ingatlan-adásvételt az adóhatóság felé, akkor az egész ingatlan után kell pótlólag megfizetnie az egyébként járó illeték kétszeresét (hiszen a feltétel teljesítését az egész ingatlanra vállalta). Míg ha 2013. január 1-jét követően tett eleget ezen kötelezettségének, akkor az egyébként járó illeték kétszeresét kizárólag azon tulajdoni hányad vonatkozásában kell megfizetnie, amelyre a törvényi feltételek nem teljesültek.

Mivel az Itv. szigorúbb követelményt nem ír elő, így nem szükséges az ingatlan természetbeni megosztása, elegendő a felek erre irányuló megállapodása, amelynek valóság tartalmát a NAV természetesen jogosult vizsgálni, azonban ez utóbbi kérdés kapcsán mindenképpen javasolt egy a konkrét tényállásra vonatkozó tájékoztatás iránti kérelem előterjesztése az adóhatóság felé.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
boncso

Én úgy tudom, ha vesz valaki termőföldet és olyan gazdasági társaságnak adja bérbe, aminek ő maga minimum 25%-ban tulajdonosa és a társaságban munkaviszonya van - tagi alapon, munkaszerződéssel -, akkor bérbe adhatja, hiszen ő maga is abban a társaságban végzi a mezőgazdasági tevékenységét, aminek bérbe adja. Nem jól tudom? Köszönöm a választ!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink