hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vagyoni betét: mikor és mennyi illetéket kell fizetni?

  • adozona.hu

Az üzleti élet egyik legtipikusabb mozgatórugója a társaságok vagyoni betéteinek átadása, megszerzése. Köztudott, hogy a visszterhes ügyletnek illetékvonzata is van, ám csak akkor, ha bizonyos feltételek teljesülnek.

Az illetékügy tárgya

Visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség akkor keletkezik, ha a szerződés tárgya belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét (részvény, üzletrész, szövetkezeti részesedés, átalakított befektetői részjegy) szerzése, írja elő az illetéktörvény [Itv. 18. § (2) bekezdés h) pont]. Fontos azonban, hogy nem csak az adásvételi szerződés keretében átadott vagyoni betétek megszerzése illetékköteles, hiszen az átruházás alatt egyéb visszterhes ügyleteket (például a szintén rendkívül gyakori „apport” révén történő vagyonátruházást) is érteni kell. A nem pénzbeli hozzájárulás (apport) ugyanis egyértelműen átruházásnak, mégpedig ellenérték (például szavazati, osztalékjog stb.) fejében realizálódó jogügyletnek minősül.

Kérdés ugyanakkor, hogy mely cégek minősülnek belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak? A választ az Itv. értelmező rendelkezései között található definíció rejti, amely szerint azt a gazdálkodó szervezet kell az említett fogalom alatt érteni, amelynek a mérlegében kimutatott összes eszközéből a belföldi ingatlanok értéke több mint 75 százalék. Mindemellett azokat a cégeket is ebbe a körbe sorolja az Itv., amelyek olyan gazdálkodó szervezetben rendelkeznek legalább 75 százalékos (közvetett vagy közvetlen) részesedéssel, amelyeknek a mérlegében kimutatott összes eszközéből a magyarországi ingatlanok értéke meghaladja a 75 százalékot.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi az illeték alapja, mértéke, mik a szabályok kapcsolt vállalkozások közti vagyonibetét-átadás esetén, mik a mentesség feltételei!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink