hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótörvények: szigorodik a lízingcégek illetékkedvezménye

  • MTI

A parlamentnek benyújtott, egyes adótörvényeket módosító javaslat szerint változik a lízingcégek illetékkedvezménye, a gépjármű-átruházás illetéke és egyes eljárási illetékek is - hívja fel a figyelmet a Deloitte hírlevele.

A törvényjavaslat értelmében az ingatlanforgalmazó társaságok mellett a pénzügyi lízinget folytató vállalkozók esetében is csak akkor lenne alkalmazható az ingatlanszerzésre vonatkozó kedvezményes, 2 százalékos illetékmérték, ha az adózó nettó árbevételének legalább 50 százaléka a kedvezményre jogosító tevékenységből (ingatlanok pénzügyi lízingjéből) származik - ismerteti a hírlevélben Veszprémi István, a Deloitte adópartnere.
   
A gépjárművek, pótkocsik megszerzése is csak akkor lenne illetékmentes, ha a vagyonszerző vállalkozó nettó árbevételének legalább 50 százaléka a gépjárművek és pótkocsik értékesítéséből vagy pénzügyi lízingbe adásából származik.
   
Gépjármű visszterhes átruházása esetén az illeték mértékét a jövőben nem a hajtómotor hengerűrtartalmának, hanem teljesítményének, illetve a jármű korának függvényében állapítanák meg, sávos módon (az illeték mértéke 300 és 1.200 Ft/kW között változna).
   
Módosulnak az eljárási illetékek is. Azokban az esetekben, amikor a felügyeleti intézkedés iránti kérelem tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, és az eljárást az adópolitikáért felelős miniszter folytatja le, az illeték a jelenlegi 5 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedne.
   
A jövőben a fizetési könnyítésre irányuló eljárások mellett az adómérséklésre irányuló eljárás is illetékkötelezettséget vonna maga után.
   
A bírósági eljárás illetékterhei is több ponton változnának. Az elsőfokú peres eljárások illetékkötelezettségének felső határa a jelenlegi 900 ezer forintról 1,5 millió forintra emelkedne. A fellebbezés során fizetendő illeték mértéke 8 százalékra nőne, maximuma pedig ezzel párhuzamosan a jelenlegi 900 ezer forint helyett 2,5 millió forint lenne.
   
A módosításokat - ha a parlament elfogadja - a törvény hatálylépését követően indult eljárások esetében alkalmaznák.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink