Építményadóról szóló rendelet ügyében döntött az Alkotmánybíróság

  • adozona.hu

Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és a kihirdetésükre visszamenőleges hatállyal, 2022. november 24-ével megsemmisítette Budapest Főváros VI. Kerület Terézváros Önkormányzat Képviselő-testületének az építményadóról szóló 35/1995. rendelete (építményadó rendelet) 6. § (3) bekezdését, 7. § (4) bekezdését és 8/A §-át., írja honlapján az Alkotmánybíróság.

Az ügy előzménye, hogy a terézvárosi önkormányzat 2016. január 1-jétől értékalapú telekadót vezetett be, miközben az építményadó továbbra is területalapú maradt. Ez ellentétes volt a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) szabályaival, amely szerint az önkormányzatnak a vagyoni típusú adók alapját egységesen, területi vagy érték szerinti alapon kell meghatároznia. A kormányhivatal törvényességi felhívása nyomán 2018-tól a telekadó ismét területalapú lett.

A bírói kezdeményezés alapjául szolgáló ügyben a perbeli felperest ingatlanjai után telekadó-fizetési kötelezettség terhelte. A felperes az alperesi kormányhivatal határozatával szemben kereseti kérelemmel fordult a bírósághoz annak megállapítása iránt, hogy a 2016–2017. évekre vonatkozó telekadó-fizetési kötelezettsége nulla forintban kerüljön megállapításra figyelemmel arra, hogy az akkor hatályos telekadó rendelet a Htv. szabályaiba ütközött. Az önkormányzat 2022 novemberében, a per folyamatban léte alatt módosította az építményadó szabályait, és visszamenőleg a 2016–2017-es évekre értékalapúvá tette az adóalapot, hogy összehangolja azt a telekadóval.

A fenti módosításra tekintettel a Fővárosi Törvényszék a Kúriához fordult az önkormányzat telekadó rendelete más jogszabályba ütközésének vizsgálatára irányuló eljárást kezdeményezve. A Kúria Önkormányzati Tanácsa a bírósági kezdeményezést alaptalannak találta, ezért azt elutasította. A Fővárosi Törvényszék a Kúria határozatának ismeretében a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélettel szemben a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt. Az indítványozó bíró álláspontja szerint a támadott szabályozás az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésébe ütközik, mert megvalósítja a visszaélésszerű joggyakorlást azzal, hogy utólag, elévülési időn túl és visszamenőleges hatállyal 2023. január 1-jén hozzáigazítja az építményadó adóalap-megállapításának szabályait a telekadó rendelet adóalap-megállapítás 2016. és 2017. évi szabályaihoz.

Az Alkotmánybíróság határozatában megállapította, hogy tekintettel arra, hogy az önkormányzat a támadott új szabályokat az adóper folyamatban léte alatt alkotta meg – úgy, hogy azok a perre is kihatottak – a támadott szabályozás hátrányos a felperesnek, mert ez okozta a kereset érvelési alapjának az elveszítését. A 2023. január 1-jén hatályba lépett sérelmezett szabályozás a folyamatban lévő perben visszamenőlegesen megváltoztatta a 2016–2017-ben létrejött, és teljesedésbe is ment adójogviszony megítélését. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a támadott szabályozás ellentétes az Alaptörvény B) cikk (1) bekezdésének részét képező, hátrányt okozó visszaható hatályú jogalkotás tilalmával, ezért azokat kihirdetésükre visszamenőleges hatállyal megsemmisítette, és alkalmazásukat kizárta a bíróságok előtt folyamatban lévő perekben is. (Ügyszám: II/1861/2025.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed kedvezményszabály

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyéni vállalkozó csed alatt végezhet-e munkát?

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Csed mellett alkalmi munkavégzés

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink