hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iparűzési adó: ezért sürgeti a mielőbbi átalakítást az iparkamara

  • MTI/lapszemle

Új befektetőket csalogathat Magyarországra az iparűzési adó átalakítása – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a Magyar Nemzetnek. Egyre több nagyvállalat dönt úgy, hogy Kínából visszaköltözteti Európába a termelést, s célpontként Magyarország is szóba jöhet, ezért most van óriási szükség adócsökkentésre – ecsetelte Parragh László.

Akár 80-100 milliárd forint is maradhat a cégeknél, ha a kormány elfogadja azt a javaslatot, amely több kedvezményes szabállyal bővítené a helyi iparűzési adó rendelkezéseit – jegyezte meg a lap.

Parragh László úgy véli, az önkormányzatok is jól járnának, miután – véleménye szerint – az új beruházásokból érkező pluszbevételek ugyanis pótolni tudnák az esetleges kiesést.

A Magyar Nemzet arra is rámutatott, hogy a gazdasági növekedés miatt az elmúlt években megugrott az iparűzési adóból származó bevétel.

A Nemzeti Versenyképességi Tanács a hónap elején javaslatot tett a kormánynak a helyi iparűzési adó megváltoztatására. Ennek értelmében módosulnának az értékcsökkenés és a kutatás-fejlesztés leírhatóságának szabályai, miközben megszűnne az adófeltöltési kötelezettség. Parragh László azt hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek, hogy az új rendelkezések az adóteher érdemi mérséklését jelentenék.

A magyar gazdaság versenyképességéhez adócsökkentés kell – vélekedett a kamarai elnök, aki egyben a versenyképességi tanács tagja is.

Azt mondta, egy multinacionális vállalatnak mindegy, hogy Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában vagy Magyarországon telepszik meg; amit vizsgál, az a befektetési környezet.

Az iparűzési adó az önkormányzatok egyik fontos bevételi forrása, egyes polgármesterek már a települések ellehetetlenítésének veszélyét emlegették - vetette fel a Magyar Nemzet. Parragh László úgy reagált: igen komoly bevételt jelenthet, ha egy városba új vállalkozások érkeznek. Az adócsökkentésre fordított összeget a megjelenő cégek beruházásai, fejlesztései akár teljes egészében visszahozhatják – hangoztatta.

Példaként említette, hogy pár év alatt másfélszeresére ugrott a helyi iparűzési adóból származó bevétel. Tavaly 830 milliárd forint körül mozgott az önkormányzatokhoz együttesen befolyt összeg, amely három éve még nem érte el a 640 milliárdot, előtte három évvel pedig alig haladta meg az 520 milliárdot – közölte Parragh László a Magyar Nemzettel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink