adozona.hu
Családi gazdaság: az iparűzési adóról és az anyagköltségről
//adozona.hu/helyi_ado/Csaladi_gazdasag_az_iparuzesi_adorol_es_az__LMCQLT
Családi gazdaság: az iparűzési adóról és az anyagköltségről
Melyek a jellemző anyagköltségek családi gazdaságnál, és hol kell iparűzési adót fizetni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 52. § 37. pontja értelmében őstermelők esetén az anyagköltség nem más, mint a tárgyévben anyagbeszerzésre fordított kiadások növelve a kifizetett anyagkészlet év eleji állományával, de csökkentve a kifizetett anyagkészlet év végi záró állományával.
Vagyis, amikor a 2014. évi anyagköltséget határozzuk meg, akkor meg kell nézni, hogy a 2014. év során mennyi tényleges kifizetés történt anyagbeszerzéssel kapcsolatban. Ehhez hozzá kell adni a 2014. január 1-jén meglévő és kifizetett anyagkészletek értékét, majd le kell vonni a 2014. december 31-én meglévő kifizetett anyagkészlet-értéket.
Anyagköltség meghatározásánál a számviteli törvény szerinti anyagok fogalmából kell kiindulni. A törvény értelmében anyagnak számít az alapanyag, az üzemanyag, a segédanyag, a fűtőanyag, az alkatrészek, a szerszámok, a műszerek, a munkaruha, az egyenruha, a védőruha stb., feltéve, ha azok legfeljebb egy évig szolgálják a vállalkozási tevékenységet.
Emellett anyagnak számítanak a növendék és hízóállatok is, amelyek a tartás során növekednek, gyarapszik a tömegük.
Őstermelő esetén tipikusan szóba jöhető alap és segédanyagok például a takarmány, a gyomirtószer és mindenféle egyéb vegyszer, amely jellemzően egy évnél tovább nem szolgálja a tevékenységet, mivel felhasználják őket. Az üzemanyag minden további nélkül anyagköltségnek számít.
A kérdésben említett bérleti díj és a termőföld ellenértéke ugyanakkor a leírtak alapján nem számítanak anyagköltségnek.
A kiskorú tag lakóhelyével kapcsolatban csakis akkor merül fel iparűzésiadó-kötelezettség, ha a lakóhely szerinti önkormányzat területén ténylegesen folytat iparűzési tevékenységet a családi gazdaság.
A helyiadó-törvény 35. § (1) bekezése világosan kimondja, hogy adóköteles az önkormányzat területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozói tevékenység, ami nem más, mint nyereség-, illetve jövedelemszerzésre irányuló tevékenység.
Ha semmilyen nyereségszerző tevékenységet nem folytat a családi gazdaság a szóbanforgó önkormányzat területén, akkor nem keletkezik adófizetési kötelezettsége.
Hozzászólások (0)