hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogellenesnek minősül-e az adattárolás banki adatkezelés, hitelminősítés során? Mutatjuk az EUB döntését

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Az Európai Unió Bírósága (EUB) a C-634-21. számú döntésében azt vizsgálta, hogy a fennálló tartozás elengedésére vonatkozó információk meddig és hogyan kezelhetőek. Cikkünkben az ügy tanulságait mutatjuk be.

Scoring alapján elutasították a kölcsönigénylő kérelmét

A „scoring” matematikai statisztikai módszer, amelynek segítségével valamely jövőbeli viselkedésnek – például egy hitel visszafizetésének – a valószínűségére vonatkozóan lehet előrejelzést készíteni. A scoring minden kérelmező esetében egyedi értékeket állapít meg, és azt mutatja meg (valószínűsíti), hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy a hitelkérelmező személy a jövőben pontosan teljesíti a hitel használatából keletkező fizetési kötelezettségét. A scoring a bank nem nyilvános, jellemzően komplex eljárása, amelynek során a jogszabály és a hitelező által meghatározott szempontok alapján vizsgálja a hitelt igénylő hitelképességét, azaz például jövedelmi és vagyoni viszonyait, fizetési fegyelmét, az eladósodottság mértékét, a felajánlott biztosítékok értékét stb., és dönt a hitelnyújtásról. Ezen mérlegelés részeként a pénzintézetek a korábban felvett hitelek visszafizetését is vizsgálhatják.

Jelen ügyben magánszemélyek vitatták a scoring, illetve a tartozáselengedéssel kapcsolatos információk hitelminősítő intézet által történő tárolását arra hivatkozással, hogy ezen információkra tekintettel utasították el hitelintézetek kölcsönök folyósítását. E kérelemre válaszul a hitelminősítő tájékoztatást nyújtott a score értékének szintjéről, és felvázolta a scoring érték kiszámításának módját. Az üzleti titokra hivatkozva azonban megtagadta az e számítás során figyelembe vett különböző információk és azok súlyozásának nyilvánosságra hozatalát. Végül a hitelminősítő közölte, hogy ő csupán továbbítja az információkat szerződéses partnereinek (a pénzintézeteknek), és a tényleges szerződéses döntéseket az utóbbiak hozzák meg. Erre tekintettel ezen adatok felhasználásáért felelősség nem terheli. Az ügy bíróság elé került, mely bíróság az EUB-től előzetes döntéshozatali eljárásban iránymutatást kért az európai uniós jog értelmezéséről.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti a banki adósminősítés során alkalmazható személyes adatok kezelésére és védelmére vonatkozó szabályokat.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR – mentesített termékkategória

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

EPR-díj

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink