160 találat a(z) termőföld cimkére

Változnának az illetékmentességi szabályok Cikk

Módosító indítványt nyújtott be az illetékekről szóló törvényhez Győrffy Balázs fideszes országgyűlési képviselő.

Termőföld értékesítése Kérdés

Magánszemély 2016-ban 400 000 forintért értékesítette szőlővel beültetett földterületét, melyhez 2015-ben csere útján jutott. A vevő őstermelő és vállalta a terület mezőgazdasági célú hasznosítását 5 évre. Jól gondolom, hogy az eladónak ezáltal 30 000 forint adófizetési kötelezettsége keletkezik 2016. évre vonatkozóan?

Kiugróan nőttek a termőföldárak Cikk

Kiugró áremelkedést hoztak az állami árverések a termőföldpiacon, egy év alatt átlagosan 40 százalékkal nőttek az árak 2015-höz képest. Az országos átlag 1,4 millió forint, de Tolnában és Hajdú-Biharban már kétmillió forint fölött van egy hektár termőföld ára – derül ki az Agrárhorizont című kiadványból, amelyet az Erste Bank Agrár Kompetencia Központja adott ki.

Őstermelő értékesíti gazdaságát ipari célra Kérdés

Tisztelt Adózóna! Őstermelő évek óta nullás szja-bevallást ad le, mert értékhatár alatti és rendelkezik 20% költségszámlával. A 20% költségszámla kizárólag gázolaj. Termőföldeket vásárolt folyamatosan 2005-től napjainkig. Most értékesíti földterületeit és állatállományát, melyek értéke nem különül el az adásvételi szerződésben. Értékesítés előtt a területet földhivatali eljárás keretében kivonatja termelés alól, mert a vevő csak így tudja megvenni, mivel nem jogosult termőföldet vásárolni. A vevő a területen napelemtelepet létesít. Feltételezem, hogy a föld értékesítésére így az ötéves szabály vonatkozik. Az állatállománnyal kapcsolatban semmilyen nyilvántartása, költségszámlája nincs, azok folyamatosan 20 éve szaporodnak (szarvasmarhák). Hogyan lehet a földterülettől adózás tekintetében elkülöníteni az állatállományt, és hogyan adózik az állatok után? Köszönöm.

Átminősített ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évben értékesített ingatlanhoz kapcsolódóan a következő kérdésem lenne: Adott egy ingatlan, melynek besorolása szőlő és gazdasági épület. Az épületet 2016. évben, értékesítés előtt átminősítik művelési ágból kivontra (és gazdasági épület). A kérdésem az lenne, hogy ez a módosítás az szja törvény 62/A paragrafusának felel-e meg? Illetve az alább felsoroltak miatt valószínűleg ezt mégsem kell alkalmazni, ha jól gondolom: A zártkert megszerzésére két időpontban került sor: 2006-ban 1/2 rész 1.100.000 Ft adásvétel (110.000 Ft illeték), 2011-ben ajándékozással 1.200.000 Ft érték (ebből 700 e az épület, 500 e a termőföld) (104.500 Ft az illeték). A 75%-os szabály nem alkalmazható az ajándékozás esetében, mivel illeték kiszabására került sor, ezt jól gondolom? 2016-ban 5.300.000 Ft-ért került értékesítésre művelési ágból kivonva. A 62/A nem alkalmazandó, mert 5 évnél régebben az ingatlan tulajdonosa (illetve a szokásos hozám is magasabb a jövedelemnél). Ezek alapján az évek száma módszerrel a számított adó 309 825 Ft. Helyes a számításom? Köszönettel

Termőföldből átminősített ingatlan adózása Kérdés

Egy adószámos magánszemély földterületet szeretne megvásárolni, és építési telkekként továbbértékesíteni. A terület jelenleg termőföld, a jelenlegi tulajdonosa vonja ki művelés alól, ezután értékesíti a magánszemély felé. A földterületet tehát nem a magánszemély vonja ki művelés alól, már úgy vásárolja meg, viszont a kivonás még csak idén történik majd meg. Az szja-törvény 62/A § c) pontja alapján nem egyértelmű számomra, hogy ebben az esetben, továbbértékesítés esetén művelés alól kivett területként kell-e kezelni az ingatlanokat, vagy építési telekként. Amennyiben a földterület jelenlegi tulajdonosa a termőföld tulajdonjogát a termőföld végleges más célú hasznosításának engedélyezéséről szóló ingatlanügyi hatósági döntés jogerőre emelkedése napját megelőző öt évnél régebben szerezte meg, akkor értelmezésem szerint ez az értékesítés (tehát amikor a magánszemély megveszi az ingatlant) nem minősül termőföldből átminősített ingatlanértékesítésnek. Viszont a továbbértékesítés időpontjában valószínűleg még nem fog eltelni öt év az átminősítésről szóló döntés meghozatalának napjától. Kérdés tehát, hogy továbbértékesítés esetén művelés alól kivett terület vagy építési telek továbbértékesítése történik-e? Várom szíves válaszukat. Köszönettel.

Különös szabály az szja-törvényben átminősített termőföld eladására Cikk

Olvasói kérdés hívta fel a figyelmet a személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény különös szabályára, amely az általánosnál szigorúbb adókötelezettséget ír elő a termőföldből átminősített ingatlan átruházásából származó jövedelemre.

Családi gazdaság tagja termőföldet értékesít Kérdés

Családi gazdaság vezetője úgy dönt, hogy a családi gazdaság tevékenységét befejezi. A meglévő használt 10-15 éves tárgyi eszközeit értékesíti, valamint értékesítik a gazdaság két tagjának tulajdonában lévő termőföldet is, melyet egy mezőgazdasággal foglalkozó őstermelő vásárolt meg és vállalta, hogy még legalább további 5 évig termelésben tartja a termőföldet. Kérdésem, hogy a családi gazdaságnak, vagy a tulajdonosoknak bevétel-e a termőföld értékesítésből származó bevétel, illetve, hogy ez esetben az adómentes lesz-e? Az szja kitöltési utmutató a bevételek között szerepelteti az őstermelői tevékenységet szolgáló termőföld értékesítéséből származó bevételt, amennyiben az a 100 000 forintot meghaladja. A termőföldvásárlás költségként nem számolható el, nem is került sor annak költségkénti elszámolására, értékcsökkenés természetesen nem számotható el, nem igazán értem miért kellene a családi gazdaságnak ezt bevételként figyelembe venni. Ez csak a magánszemély bevétele, melynek az szja törvény szerint állapítja meg az adófizetési kötelezettségét, mely szerintem ez esetben nulla, mivel a vásárlás már 15 évvel ezelőtt történt, és olyan őstermelőnek adta el, aki az 5 éves nyilatkozatot adta. Várom megerősítő válaszát. Köszönettel: Varga Andorné

Termőföld-értékesítés adózása Kérdés

Négy magánszemély testvér egyenlő arányban 2013. 03. 25-én hagyatékátadó végzés alapján egy havi nyugdíjat, belterületi kertet és több külterületi szántót örökölt. A hagyatékátadási teher 368 ezer Ft. A termőföldet 2015. április 20-án eladták mezőgazdasági őstermelőnek. A földhivatali bejegyzés 2015 decemberében történt meg, a vételár kifizetése pedig 2016-ban. Az adásvételi szerződés tartalmazza a vevő nyilatkozatát, hogy 5 évig vállalja a hasznosítását. A 4 fő részére összesen 4 600 ezer Ft került kifizetésre, a hagyatékátadó végzésben ennek nyilvántartott értéke 1 022 ezer Ft. Kérdéseim: 1. Az szja-kötelezettség kiszámításánál a hagyatéki terhet teljes egészében le lehet vonni, vagy arányosítani kell a többi hagyatékot figyelembevéve? 2.Figyelembe lehet-e venni kedvezményt a tulajdonban tartás idejére? 3. A vevőnek kell-e külön nyilatkozatot adni az 5 éves használatról, hogy a 200 ezer Ft alatti jövedelem adómentes legyen? Az Szja. tv. mellékletében külön ügyvéd vagy közjegyző előtti nyilatkozat van meghatározva. A teljes jövedelemre vonatkozó adómentesség feltétele pedig a tv. szerint, hogy az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja 5 évig. Ez utóbbit nem vállalja, csak az egyéb célú földhasználatot 5 évig. 4. Amennyiben lehetséges, szeretném kérni az szja-kötelezettség levezetését egy főre a fent megadott adatokkal. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Termőföld értékesítése Kérdés

Ügyfelem nevesített aranykoronát vásárolt, az illetéket megfizette utána 2013-ban. A Nemzeti Földalapkezelő Szervezettől 2014-ben termőföldet kapott a nevesített aranykorona értékében, egy részét ennek a földnek 2016-ban eladta. Hogyan kell helyesen a bevallásban elszámolni? Segítséget szeretnék kérni: az eladási ár 2 250 000 Ft, ez a teljes összeg lesz az adóalap, vagy mivel a szerzéskori értéket nem tudjuk megállapítani, alkalmazható-e az eladási ár 25%-a adóalapnak, az 562 500 Ft, és ez után kellene megfizetni a 15%-ot? Előre is köszönöm a segítséget.Tisztelettel: Kutasi Gabriella

Ez a jövedelem is adómentes januártól Cikk

Január 1-jétől adómentes az erdőnek minősülő föld használati jogosultságának átengedéséért kapott, vagy az erdőnek minősülő földön folytatott társult erdőgazdálkodási tevékenységből származó jövedelem, ha a használatba adás vagy a társult erdőgazdálkodás időtartama eléri az öt évet – hívja fel a figyelmet tájékoztatójában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

Lakást, telket, termőföldet vásárolt vagy örökölt? Így számolhatja ki az illetéket! Cikk

Mennyi illetéket kell fizetnie, ha ingatlant vásárolt vagy más módon jutott hozzá? Velünk kiszámolhatja!

Termőföld bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ún. felesbérleti szerződéssel bérbe adja a tulajdonában álló termőföldet egy egyéni vállalkozónak. A bérbeadó a terményre nem tart igényt. A bérleti szerződés időtartama 5 évnél hosszabb időre szól (ami alapesetben adómentes bevételt jelentene a magánszemély bérbeadónál). Kérdéseim: – hogyan történik az ügylet bizonylatolása a bérlő, illetve a bérbeadó vonatkozásában? – a bérbeadónak keletkezik-e szja-kötelezettsége, ha igen, akkor mi a jövedelem-meghatározás menete? Köszönettel, várom szíves válaszukat.

Termőföldből átminősített terület Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 1995-ben ajándékozás útján jutott 5 hektár termőföldterülethez. 1999-ben ennek egy részét – 1,5 hektárt – kivonták a művelés alól, és átminősítették. A kivonás után a neve a területnek a födhivatali bejegyzés szerint "kivett udvar". Az egész terület külterületen helyezkedik el. Most a tulajdonos az 1,5 hektár átminősített területet eladná. Kérdésem az, hogyan adózik a bevétele után? Köszönöm.

Ültetvény értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnék segítséget kérni. Áfás egyéni vállalkozó saját területére ültetvényt telepített, amelynek jelenlegi könyv szerinti értéke nulla forint. Most értékesítené az ültetvényt és a területet. Kérdésünk, hogy mint magánszemély, értékesítheti a termőterületet, és mint vállalkozó az ültetvényt, vagy pedig egyben kell az egészet? Az ültetvény elválasztható-e a termőterülettől?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink