160 találat a(z) termőföld cimkére
Ingatlanértékesítésből származó jövedelem bevallása a 2020. évre Cikk
Minden esztendőben sok kérdés vetődik fel az ingatlanértékesítésből származó jövedelem megállapításával kapcsolatosan. Akinek jövedelme származik e címen, annak bevallásadási kötelezettsége is van, tehát a NAV által elkészített bevallási tervezetet e jövedelemmel ki kell egészítenie.
Termőföld bérbeadásából származó bevétel adózása Cikk
Mikor adómentes, és mikor adóköteles a termőföld bérbeadása? Hogyan kell számolni az ellenértéket, ha a bérlő terménnyel fizet? Mikor és kinek kell elkészíteni az adóbevallást? Ismertetjük e téma legfontosabb előírásait.
21NYHIPA Kérdés
21NYHIPA Kérdés
Szántóföld-bérleti dij Kérdés
Földvédelmi járulék Kérdés
Termőföld bérleti díja Kérdés
Belterületté minősített ingatlan eladásának adózása Kérdés
Szja-bevallás: ingatlanértékesítésből származó jövedelem Cikk
A 2019. évi adóbevallási tervezetet köteles kiegészíteni az, akinek a 2019. évben ingatlanértékesítésből származott jövedelme. A tervezet kiegészítése helyett választható a bevallás kitöltése is. Ebben az írásban ismertetjük a fontosabb tudnivalókat figyelemmel az szja-törvény 59–64/A §-aira.
Szokásos piaci értéket meghaladó ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély, aki nem rendelkezik adószámmal, egy 2011-ben vásárolt termőföldet értékesít. Maga nem művelte az értékesített földet, és nem igényelt utána támogatást sem. A vevő egy bt. A vételár meghaladja a szokásos piaci értéket. Kérem, szíveskedjen egy számszaki példán keresztül bemutatni, hogyan kell értelmezni, számolni az szja-törvény 61. § (2) bekezdésében foglaltakat! Milyen és mekkora mértékű adó- és járulékfizetési kötelezettségek merülhetnek fel? Válaszukat előre is köszönöm!
Őstermelő termőföld értékesítésének adózósa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő termőföld értékesítésének adózásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2011-ben magánszemélyként szülőktől ajándékozás útján kapott osztatlan két termőföldet testvérével együtt a későbbiekben őstermelő adózó. Az ajándékozási szerződésben egyösszegben került meghatározásra az ajándék értéke. A magánszemély még 2011-ben őstermelő lett, és használati szerződést kötött a fél-fél termőföldre. 2018-ban a testvérének szüksége volt pénzre, ezért a kisebb termőföldet értékesítették, de az őstermelő továbbra is folytatja tevékenységét a másik földterületen. Kérdésem, hogy a termőföld-értékesítés őstermelői bevételnek számít-e az őstermelőnél? Ha igen, azzal szemben lehet-e költséget elszámolni, valamint a 2019. évi tb-alapba beszámít-e? Köszönettel: Somogyi Katalin
Termőföld haszonbérbe adása: itt a jövedelembevallási határidő Cikk
A személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján a magánszemély termőföld-bérbeadásból származó bevételének – ha az nem adómentes – egésze külön adózó jövedelemnek minősül. A föld bérbeadásából származó jövedelem adóját a magánszemélynek kell megállapítania, továbbá a föld fekvése szerint illetékes önkormányzati adóhatóságnál kell bevallania és megfizetnie (önadózás) a jövedelem megszerzésének évét követő év március 20-áig.
Ingatlanértékesítésből származó jövedelem bevallása a 2018. évre Cikk
Minden évben sok kérdés vetődik fel az ingatlanértékesítésből származó jövedelem megállapításával kapcsolatban, cikkünkben összefoglaljuk a főbb tudnivalókat. Hamarosan megjelenő újabb cikkünkben pedig példákon keresztül is bemutatjuk majd, hogyan kell adózni az ingatlaneladásból származó jövedelem után.
Örökölt termőföld értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az a kérdésem lenne, ha egy örökölt termőföldet értékesít valaki, annak más-e az szja-fizetési kötelezettsége, mintha máshogy (mondjuk vásárlással) szerezte volna? Az adásvételi szerződésben szerepel, hogy összevonási céllal veszi meg a vevő (szomszéd termőföld tulajdonosa), ami ha jól tudom adómentes az szja-ban. Van más adófizetési kötelezettség? Köszönöm
Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek Cikk
A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.