61 találat a(z) tartós bérlet cimkére
Örökölt erdő értékesítése Kérdés
Tisztel Adózóna! Egy erdőgazdálkodással foglalkozó természetes személy elhunyt. A nagykorú gyermeke örökölte az elhunyt tulajdonában lévő erdőt, a hagyatéki eljárás lezajlott, a végzés jogerős. Az elhalálozáskor már vágásérett volt a fa, amit azóta kitermeltek. A kitermelt fát már a gyermeke fogja értékesíteni. Utána nem kíván erdőgazdálkodással foglalkozni, tartós bérletbe fogja adni az erdőterületet egy erdőgazdálkodónak. Csak bérleti díj fogja megilletni ezután, a bérleti szerződés öt éven túli lesz. Az értékesített fa értéke meghaladja a 12 millió forintot. A kérdéseim a következők: – A kitermelt fa ingóságértékesítésnek minősül, a lábon álló fa ingóság? – A gyermek részéről ez gazdasági tevékenységnek minősül-e? – Egyéb önálló tevékenység jövedelmének számít-e ebben az esetben a faértékesítés? – Be kell-e lépni az áfakörbe az értékesítés miatt? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Lisovszki Zsolt
Gépjármű tartós bérletének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítését kérném abban, hogy azok a cégek, amelyek személygépkocsit tartós bérlet formájában üzemeltetnek, az ügylettel összefüggésben felmerülő teljes ellenérték áfáját, azaz a teljes bérleti díj és az ahhoz járulékosan kapcsolódó szolgáltatás (szerviz, gumiabroncs stb.) áfáját is levonhatják. Ehhez útnyilvántartás szükséges, és a magánhasználattal arányosan lehet levonni az áfát, vagy a teljes összeget? Válaszát előre is köszönöm.
Tartós bérlet vagy pénzügyi lízing? Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy belföldi gazdasági társaság gépeket bérel egy másik adóalanytól előreláthatólag 3 éven keresztül a következő feltételekkel – a futamidő nem éri el a gazdasági élettartamot, de a bérlő a tárgy szerződéskori piaci értékénél jelentősen alacsonyabb áron (maradványértéken) megszerzi vagy megszerezheti a tulajdonjogot, – a futamidő alatt fizetendő lízingdíjak összege eléri a lízingtárgy piaci értékét. Jól gondoljuk-e, hogy a fenti konstrukciót a pénzügyi lízing szabályai szerint kell elszámolni és így a gépeket a bérlő eszközei között kell kimutatni? Mire kell még figyelemmel lenni? Köszönettel és üdvözlettel
Személygépkocsi tartós bérlettel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. külföldön (pontosabban Németországban) bérel 10 hónapra egy német rendszámú személygépkocsit, amit belföldön és külfödön is használhat. A bérleti dij taralmazza a kötelező biztosítási dijat, a gépjárműadót, valamint a felmerülő szervizköltségeket. Kérdéseim: 1.) Cégautóadó: jól gondolom, hogy arra a 10 hónapra a magyar kft.-nek meg kell fizetnie a cégautóadót? 2.) Áfa: keletkezik áfafizetési kötelezettsége a magyar kft.-nek, vagy ez a bérbeadás (tartós bérleti szerződés) adómentes, mint közösségi adómentes szolgáltatás? Áfa szempontjából van jelentősége, hogy a magyar kft. hol veszi át és hol használja az autót? Németországban, vagy idehozzák Magyarországra, és itt veszi át, és Magyarországon használja? Előre is köszönöm a választ! Üdvözlettel.
Amit érdemes mérlegelni lízingcég kiválasztásakor Cikk
Egyre több kkv él a hagyományos lízingelés és a tartós bérlés lehetőségével, hiszen gyakran olcsóbb, egyszerűbb és hatékonyabb megoldás, mint a beruházás. Persze sokan megállnak a látszólag kedvező árnál, holott van még pár, igen jelentős összetevő, amit figyelembe kell venni.
Nyílt végű pénzügyi lízing vagy tartós bérlet? Cikk
Nyílt végű pénzügyi lízing, adásvétellel induló pénzügyi lízing vagy tartós bérlet, ha a szerződésben az szerepel, hogy a termék árát a vevő 12 havi egyenlő részletben fizeti meg az eladó részére és az eladó a terméket a vevő telephelyén üzembe helyezi és átadja használatra havi bérleti díj ellenében? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Gépjármű nyilvántartási kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk tartós bérbevétellel (36 hónapos szerződéssel) személygépkocsit bérel. A havi bérleti díjról szóló számlában szereplő áfát nem vonja le, a javítás áfaját szintén nem helyezi levonásba. A cégautóadót megfizeti. Szükséges-e valamilyen útnyilvántartást vezetni, vagy a cégautóadó megfizetése "fedezi" a magánhasználatot? Köszönettel!
Személyautó vétele a bérleti szerződés lejárta után Kérdés
Egyik céges ügyfelünk személyautót bérelt több éven keresztül, a bérleti díj áfájának levonása mellett. A bérleti szerződés tartalmazta, hogy annak lejártakor a cég megnevezhet egy vevőt, de ő maga nem veheti meg a gépkocsit. Lehet-e adójogi vonzata annak, ha a cég az egy szem tulajdonosát nevezi meg potenciális vevőnek? Befolyásolhatja-e az adójogi megítélést az a tény, hogy a bérbeadó által felkínált vételár a kocsi piaci értéke alatt van? Köszönettel várom válaszukat! Amberg Éva Márta
Pénzügyi lízing, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tegnapi azonos tárgyban feltett kérdésemre köszönettel megkaptam válaszát. Pontosítani szeretném azonban a kétségeim okát. A nyílt végű pénzügyi lízing és az operatív lízing (tartós bérlet) elszámolásának eltéréseit szeretném egyértelműsíteni. Tartós bérlet áfás tétel, költségként elszámolható és az eszközök között nem kell kimutatni a bérlet tárgyát. Pénzügyi lízing esetén (legyen például nyílt végű) az eszközt állományba kell venni, écs-t elszámolni, ez eddig rendben van. Viszont ebben az esetben, mivel a pénzügyi lízing pénzügyi szolgáltatás, a tőketörlesztésről álláspontom szerint áfamentes számlát kell kiállítania a lízingbeadónak. Esetünkben a bank azonban áfás számlát állít ki. Ez számomra úgy tűnik, mintha a pénzügyi lízing és a tartós bérlet elszámolási módjának keveréke jönne létre. Kérem, erre a konkrét esetre vonatkozóan is szíveskedjen megírni szakvéleményét. Üdvözlettel: Pintér László
Cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítését szeretném kérni, hogy 2017. január 1-jétől a tartós bérletbe adott személygépkocsi után a tulajdonos fizet cégautóadót (nem pedig a bérbevevő), akkor is, ha korábban a bérbevevő fizette? Üdvözlettel: Szűcsné Urbán Ágnes
Cégautóadó fizetése és bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik általam könyvelt cég 2016-ban nyílt végű lízing keretében beszerzett egy személygépkocsit. Egy januári továbbképzésen elhangzott, hogy ettől az évtől a tartós bérbe adott személygépkocsik után a cégautóadót a bérbeadó vallja be, és fizeti meg. Szeretném megkérdezni, hogy a nyílt végű lízingre is vonatkozik ez a szabály, vagy az említett cégnek továbbra is magának kell bevallani és befizetni a cégautóadót? Köszönettel: Mihály Gáborné
Személygépjárművek tartós bérlete és nyílt végű lízingje Kérdés
Cégünk személygépjárműveket (8 darab) fog tartós bérletben vagy nyílt végű pénzügyi lízingben megvásárolni. A személygépjárműveket értékesítőink fogják használni, tehát a vállalkozás érdekében merül fel a költség. Mivel az autókat magáncélra is használhatják az értékesítők, így áfakérdések merülnek fel. 1.) Kedvezőbb díjat tudunk elérni abban az esetben, ha van egy nagyobb indulórészlet. Azt még tudom, hogy az indulórészlet esetén az indulórészlet költségét fel kell majd osztanom a teljes futamidőre, azaz 48 hónapos szerződés esetén az induláskori díjat osztom 48 hónappal, és így határolgatom a költséget. DE nem tudom, mit lehet tenni ilyenkor az induló költség áfavonzatával? Milyen arányban tudom ezt visszaigényelni? 2.) Az is tiszta, hogy az áfatörvény lehetőséget biztosít a személygépjárművek szervizköltsége áfájának 50 százalékos levonására mindenféle útnyilvántartás nélkül. DE gondolom, mivel a flottakezelő cég egy összegben számláza majd az autópark-kezelési díjat, így ez nem kezelhető külön, tehát – ha jól értem a törvényeket – a teljes szolgáltatás áfája a céges és a magánhasználat arányában vonható le? 3.) Vita merült fel azzal kapcsolatban is, hogy az útnyilvántartásban a magáncélú utakat fel kell-e tüntetni, vagy elég a nyitó és záró kilométeróra-állás, valamint a havi céges utak részletes vezetése. Ezt úgy értjük, hogy tudjuk a teljes havi futott kilométert, ebből levonjuk a céges érdekben megtett kilométereket, így megkapjuk a magánhasználati kilométereket.
Cégautóadó 2017 Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 01. 01-jétől az cégautóadó kötelezettje megváltozott a tartós bérlet esetében: már nem a bérbevevő, hanem a tulajdonos kötelezett a cégautóadó megfizetésére. Megváltoznak-e a költségek elszámolhatóságának szabályai amiatt, hogy már nem a kft. a cégautóadó fizetője? A társasági adó törvény szerint továbbra is a vállalkozás érdekében felmerült költség lesz az autóval összefüggésben felmerült minden költség, függetlenül a magán és hivatali használat arányától, vagy innentől a tartós bérlet keretében bérelt autó, még akkor is, ha üzembentartónak a kft. van bejegyezve a forgalmiba, nem minősül cégautónak? Vagy attól függetlenül, hogy ki fizeti a cégautóadót, a személyautó költségei továbbra is elszámolhatóak? Tisztelettel: Eco-Design Kft.
Cégautóadó pénzügyi lízing esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! A cégautóadó új módosítása szerint a tartós bérletbe adott személygépkocsi esetén nem kell 2017. január 1-jétől cégautóadót fizetni. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ha egy cég nyílt végű pénzügyi lízing keretében vett egy személygépkocsit, akkor arra kell-e cégautóadót fizetni? Jól gondolom, hogy a tartós bérlet és a nyílt végű pénzügyi lízing két külön dolog? Illetve akár egyik, akár másik konstrukcióról van szó, ha az autóval kapcsolatban számoltak el bármilyen költséget, akkor mégis kell cégautóadót fizetni? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó – személygépkocsi tartós bérlet Kérdés
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-használatát tartós bérlet keretében szeretné igénybe venni. Az útnyilvántartás alapján az üzleti utak arányában elszámolható a havi bérletidíjszámla, és levonható az áfa?