hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyílt végű pénzügyi lízing vagy tartós bérlet?

  • adozona.hu

Nyílt végű pénzügyi lízing, adásvétellel induló pénzügyi lízing vagy tartós bérlet, ha a szerződésben az szerepel, hogy a termék árát a vevő 12 havi egyenlő részletben fizeti meg az eladó részére és az eladó a terméket a vevő telephelyén üzembe helyezi és átadja használatra havi bérleti díj ellenében? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Nyílt végű pénzügyi lízing, adásvétellel induló pénzügyi lízing vagy tartós bérlet-e a következő eset, illetve helyesen járt-e el az eladó? 1. Az adásvételi szerződésben, melynek tárgya egy számítógép, a következő szerepel: A megjelölt termék ára (x) összeg + áfa, melyet a vevő 12 havi egyenlő részletben fizet meg az eladó részére. 2. A szerződés szól az üzembehelyezésről is, mely szerint a számítógépet az eladó a vevő telephelyén üzembe helyezi és átadja használatra. 3. Havonta kap a vállalkozás az eladótól számlát, mely a számítógép bérletéről szól, és az összege az adásvételi szerződésben megállapított vételár 1/12 része plusz áfa. A szerződésben nincs egyértelmű utalás arra, hogy a futamidő végén a vevő tulajdonába kerül a gép (hacsak nem a szerződés neve: adásvételi szerződés), sem az opció lehetősége. A gondom az, nem tudom, hogyan kezeljem ezt az eszközbeszerzést. Milyen pénzügyi lízingként? Felvehetem-e a tárgyi eszközök közé, elszámolhatom-e utána az értékcsökkenést?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kapott információk egymásnak ellentmondanak. Az 1. pontban foglaltak szerint részletre vétel történt. Ha ez a helyzet, akkor az eladónak a birtokba adáskor kell számlát kiállítani, amely a teljes vételárat tartalmazza, amit a vevő részletekben fizet meg. A törlesztőrészlet nem költség, de elszámolható értékcsökkenés. Ekkor a gépet beruházásként, majd tárgyi eszközként kell nyilvántartásba venni, akkor is, ha a tulajdonjogot az eladó a részletek megfizetéséig fenntartja.

Ha a 3. pontban foglaltakat elemezzük, akkor bérbeadásról van szó, amely esetben az eszköz nem vehető nyilvántartásba tárgyi eszközként, költségként a bérleti díj számolandó el, értékcsökkenés nem merülhet fel.

Több információ erősíti azt, hogy tárgyieszköz-vásárlás történt, de ez esetben az eladó nem megfelelően alkalmazza a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírását.

Javaslatom, hogy a vevő és eladó tisztázzák egymás között, hogy mi volt a szándékuk.

Pénzügyi lízingnek a konstrukció biztosan nem felel meg. A pénzügyi lízingnek a jellemzője a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvény (Hpt.) szerint, hogy a lízingbeadó a tulajdonában lévő ingatlant vagy ingó dolgot, illetve vagyoni értékű jogot a lízingbevevő határozott idejű használatába adja oly módon, hogy a használatba adással a lízingbevevő

a) viseli a kárveszély átszállásából származó kockázatot,

b) a hasznok szedésére jogosulttá válik,

c) viseli a közvetlen terheket (ideértve a fenntartási és amortizációs költségeket is),

d) jogosultságot szerez arra, hogy a szerződésben kikötött időtartam lejártával a lízingdíj teljes tőketörlesztő és kamattörlesztő részének, valamint a szerződésben kikötött maradványérték megfizetésével a dolgon ő vagy az általa megjelölt személy tulajdonjogot szerezzen. Ha a lízingbevevő nem él e jogával, a lízing tárgya visszakerül a lízingbeadó birtokába.

A felek a szerződésben kötik ki a lízingdíj tőkerészét – amely a lízingbe adott vagyontárgy, vagyoni értékű jog szerződés szerinti árával azonos –, valamint kamatrészét és a törlesztésének ütemezését [Szt. 72. § (1)-(2) bekezdés, Hpt. 6. § 89. pont].
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Késedelmi kamat számlázhatósága

Nagy Norbert

adószakértő

Egyszerűsített végelszámolás

Nagy Norbert

adószakértő

Illetékmentesség cégek közötti készpénzátadás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink