64 találat a(z) tartós bérlet cimkére
Cégautóadó 2017
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 01. 01-jétől az cégautóadó kötelezettje megváltozott a tartós bérlet esetében: már nem a bérbevevő, hanem a tulajdonos kötelezett a cégautóadó megfizetésére. Megváltoznak-e a költségek elszámolhatóságának szabályai amiatt, hogy már nem a kft. a cégautóadó fizetője? A társasági adó törvény szerint továbbra is a vállalkozás érdekében felmerült költség lesz az autóval összefüggésben felmerült minden költség, függetlenül a magán és hivatali használat arányától, vagy innentől a tartós bérlet keretében bérelt autó, még akkor is, ha üzembentartónak a kft. van bejegyezve a forgalmiba, nem minősül cégautónak? Vagy attól függetlenül, hogy ki fizeti a cégautóadót, a személyautó költségei továbbra is elszámolhatóak? Tisztelettel: Eco-Design Kft.
Cégautóadó pénzügyi lízing esetén
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A cégautóadó új módosítása szerint a tartós bérletbe adott személygépkocsi esetén nem kell 2017. január 1-jétől cégautóadót fizetni. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ha egy cég nyílt végű pénzügyi lízing keretében vett egy személygépkocsit, akkor arra kell-e cégautóadót fizetni? Jól gondolom, hogy a tartós bérlet és a nyílt végű pénzügyi lízing két külön dolog? Illetve akár egyik, akár másik konstrukcióról van szó, ha az autóval kapcsolatban számoltak el bármilyen költséget, akkor mégis kell cégautóadót fizetni? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó – személygépkocsi tartós bérlet
Kérdés
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-használatát tartós bérlet keretében szeretné igénybe venni. Az útnyilvántartás alapján az üzleti utak arányában elszámolható a havi bérletidíjszámla, és levonható az áfa?
Tartős bérlet könyvelése
Kérdés
Személygépkocsira tartós bérleti szerződést köt egy orvosi áfamentes kft. Az induló bérleti díja 1 759 055 forint havi bérleti dij 85 973 forint (24 hónap) maradványérték 2 286 772 forint. A kft. mikrogazdálkodói számlatükröt használ. Hogyan történik a könyvelés? Köszönöm.
Forgalombahelyezési dij
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tartós bérleti konstrukcióban bérel egy kft. autót (nem lizing). A nyár folyamán kötötte a szerződést. A bérbeadó a bérleti számlán felül külön számlában kiszámlázta az autó forgalombahelyezési diját. Kérdésem, hogy hová kell könyvelni, bérletre, beruházásra vagy egyéb költségre? Köszönettel várom válaszát.
Tartós bérlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyomdaipari tevékenységet folytató vállalkozásunk tartós bérleti szerződés keretében nyomdaipari gépet bérelne. A havi bérleti díjak költségként elszámolhatóak, illetve az áfa is visszaigényelhető? Ha a futamidő végén maradványértéken megvásárolja a vállalkozás a gépet, csak akkor kerül a vállalkozás tárgyi eszközei közé? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Bérelt eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a vállalkozás által tartós bérletbe vett eszközt (a bérleti szerződés időtartama 5 év) nyilván kell-e tartani a tárgyi eszközök között, és lehet-e értékcsökkenést elszámolni rá abban az esetben, ha a lejáratkor a bérbevevő jogosult a maradványértéken történő vásárlására vevőt megjelölni? köszönöm válaszát! JT
Megszűnik a tartós bérlet! Változnak a cégautóadó-szabályok
Cikk
2017. január 1-jétől megszűnik a tartós bérlet fogalma, és ezzel együtt törlődnek a tartós bérlettel kapcsolatos speciális rendelkezések is a gépjárműadóról szóló törvényből.
Beruházás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. a tartós bérlet keretében használt telephelyén egy iroda és szociális helyiségekből álló ingatlant kívánt felépíteni. Ehhez elkészült az építési tervdokumentáció, melynek költségét a beruházások számlára könyveltem. Az építkezés elmaradt, konténerek lehelyezésével megoldották a dolgot. A 161-es számlán viszont így körülbelül 10 éve ott van a tervdokumentáció költsége, ami valószínűleg sosem lesz felépítve, aktiválásra nem kerül. Kérdésem, hogy ez amortizálható vagy selejtezhető-e? Ha igen, ezt elfogadja-e a tao-törvény? Köszönettel: Mária
Cégautóadó tartós bérlet esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft tartósan bérel egy személygépkocsit. A szerződésben úgy van megállapítva a havi bérleti díj, hogy bele van kalkulálva a cégautóadó, gépjárműadó, biztosítást…stb. Ezek szerint a bérbeadó fizeti meg az összes adót. A személygépjárművet céges és magáncélra is használják. A kérdésem az lenne, hogy ha a bérbeadó megfizeti a cégautóadót, akkor a bérbevevő társaságnak kell-e ugyanarra az autóra fizetnie cégautóadót? Vagy milyen lehetőség van arra, hogy a bérbevevőnek ne kelljen cégautóadót fizetnie? Válaszát előre is köszönöm.
Tartós bérlet lezárása miatti könyvelés
Kérdés
Cégünk 36 hónapos tartós bérleti szerződés keretében bérelt gépjárművet. A bérleti szerződés lejártát követően a bérbeadónak visszaadtuk az autót, melyet a tulajdonos értékesített, a tartós bérleti szerződés alapján kalkulált árnál magasabb értéken, a különbözetet 5,5 millió forintot a bérbeadó cégünk bankszámlájára utalta. Kérdésem: hogyan kell könyvelni az alábbi, a bérleti szerződés lezárása miatti elszámolás során a bérbeadó által még számlázott tételeket? – Az autó bérleti szerződésben kalkulált maradványértékének cégünk által még fizetendő árfolyamkülönbözete 500 ezer forint. – A havi bérleti díjak ki nem számlázott cégünk által még fizetendő árfolyamkülönbözete 1 millió forint. – Szervizszolgáltatás költségének a cégünk által még fizetendő különbözete 50 ezer forint, – Az autó eladási ára és a kalkulált, könyv szerinti maradványérték különbözete 5,5 millió forint, cégünk bankszámláján jóváírásra is került.
Tartós bérlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, amely 4 évre tartósan bérbe vesz egy autót. A 4. év elején egy nagyösszegű induló bérleti díjat kell fizetnie, majd havonta kedvezményes bérleti díjat. A 4. év után a bérlő joga a vevő személyének kijelölése. Az induló bérleti díjat a passzív időbeli elhatárolások között tartja nyilván, és a bérleti időszak alatt arányosan oldja fel. 2,5 év eltelte után már nem szeretné tovább bérelni, a bérleti jogot egy másik cégnek adja át, aki fizeti tovább a havi kedvezményes bérleti díjat a 4. év végéig. A vevőkijelölési jogot is átengedi az új bérlőnek, a bérbeadó beleegyezésével. Kérdésem, hogy a passzív időbeli elhatárolások közül eredmény terhére elszámolható-e a 1,5 éves bérleti díj arányos része? Az új bérlőre át kell-e terhelni az elhatárolásban nyilvántartott összeget? Felmerülhet-e, hogy az új bérlő kártérítés formájában fizeti ki a régi bérlőnek a fennmaradó induló bérletidíjrészt? Mi a helyes elszámolása az ügyletnek a régi bérlő és az új bérlő könyveiben? Válaszát előre is köszönöm!
Tartós bérlet, pénzügyi lízing: mi a helyzet az áfalevonással?
Cikk
Mi a különbség az operatív lízing és a pénzügyi lízing között? Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje során milyen arányban vonható le a lízingdíj első részletének áfája, kell-e figyelembe venni bármilyen magánhasználatot az önerő tekintetében, kell-e alkalmazni bármilyen göngyölítetten számolt levonást, vagy elegendő a havi részleteket a havi magánhasználat arányában megbontani, kezelni? – kérdezte két olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Zárt végű és nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A nyílt végű és a zárt végű lízing könyvelési különbségei felől szeretnék érdeklődni. Továbbá az értékcsökkenés elszámolása, a maradványérték és minden egyedi különbség és egyezőség is érdekelne. Eléggé parázs vita alakult ki az irodában ez ügyben, s szeretnénk pontot tenni az ügy végére. Továbbá az áfavisszaigénylés is foglalkoztat bennünket, és arról nem is beszélve, hogy havonta, vagy egy összegben vannak a számlák. S a tartós bérlet az egyenlő a nyílt végű lízinggel? A parázs vita egy személygépjármű nyílt végű lízingelésén alakult ki, s annak az elszámolásán, áfavisszaigénylésén, maradványértékén és az értékcsökkenés elszámolásán. Előre is köszönöm szíves válaszukat. Üdvözlettel, Kálmán Csaba.
Adólevonási jog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gépjármű-kereskedő cég a beszállítótól "demó" megjelöléssel szerez be autót továbbértékesítési céllal. A beszerzett tesztautót ideiglenesen helyezi forgalomba (E rendszámmal) úgy, hogy tartósan bérbe adja, majd a bérlet letelte után értékesíti. Áfa szempontjából beszerzéskor levonásba helyezheti-e az áfát? Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Válaszát tisztelettel köszönve.