405 találat a(z) tao cimkére

Karácsonyi ajándék: újabb kihirdetett adócsomagok a fa alatt Cikk

Megjelent a Magyar Közlönyben a december elején beterjesztett két utolsó adócsomag. A módosítások terjedelme talán nem különösebben nagy, de az ezekben foglalt új rendelkezések jelentősek. Az újonnan kihirdetett szabályok által válik biztossá a korábban bejelentett 2017. évi társasági adó- és járulékcsökkentés, de meglepő újdonságokat is találhatunk a rendelkezések között. Ilyennek tekinthető az egyes társasági adókedvezmények feltételeinek enyhítése, a kisvállalati adó – eddig sem túlzottan magas – kulcsának mérséklése, vagy éppen a legújabb adóamnesztia-szabályok – foglalta össze hírlevelében a Mazars.

Áttérés tao alól katába bt. esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. át szeretne lépni kata szerinti, valamint alanyi adómentes adózásra. A vállalkozásban nagy összegű készlet van. Mivel a jogutód nélküli megszűnés szabályait kell alkalmazni, ebben az esetben a készlet keletkeztet adó- és áfafizetési kötelezettséget (ha áfakörös marad abban az esetben)? Valamint az osztalékot kiváltó adóval együtt ehót is kell fizetnie a vállalkozónak? Köszönettel

Kft.-nél tagsági díj áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Könyvelünk egy egyszerű kis kft.-nek, amely általános iskolás gyermekek úszásoktatásával foglalkozik, illetve jövőre lehetősége lesz a Magyar Vízilabda Szövetségnek utánpótlás-nevelés keretében kicsiknek úszást oktatni, egyesületi szinten. Erre majd fognak pályázni is, és részt vesznek majd a tao-kedvezményekben is, de az ügyvezető kérdése most az volt, hogy ha a gyerekektől havonta tagsági díjat szed be, akkor ennek milyen adóvonzatai vannak, le kell-e számlázni. Ha igen, akkor hogyan? Kell-e áfát is fizetni ez után? Milyen jogszabályok vonatkoznak erre? Köszönöm szépen a segítséget .Krcsik Eszter

Tao-bevallás eurós könyvvezetés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alapított magyarországi leányvállalat esetében az eurós könyvvezetést szeretnénk választani, a forintingadozás hatásainak elkerülése miatt, illetve a vállalat eszközei is forrásai is euróban lesznek jellemzően. Tudjuk viszont, hogy a tao-bevallást ebben az esetben is forintban kell elkészíteni, így az lenne a kérdésem, hogy a bevallás elkészítésekor a forintra történő átváltással elszenvedjük-e ugyanazt az árfolyamdifferenciát, amit pont az eurós könyvvezetéssel szeretnénk elkerülni? Tudjuk, hogy korrekciós tétel ehhez a bevallásban nem tartozik, ezért szeretnénk tudni, hogy mire és milyen hatásai lesznek az átváltásának? Köszönöm szépen előre is a választ!

Kft. 2015. évi támogatási kérelme II. Kérdés

Az előző, azonos című kérdésemre kapott választ köszönöm, most pontosítom a kérdést, hogy egyértelmű legyen, elnézést kérek. Agrártámogatás, ami vissza nem térítendő, területalapú- és állatalapú (saps-zöldítés-anyaállattartás). A 2015-ben beadott kérelmekkel kapcsolatban nem hoztak határozatot, csak részfizetést teljesített az MVH a mérlegkészítésig, így nem tudtuk, hogy utalnak-e még valamennyit egy-egy jogcímre, vagy nem. A könyvelés nem kért tőlem semmit, hogy várhatóan, ha minden stimmel, mennyi összeg folyósítására kerülhet még sor. A beszámolót beadták, viszont június-júliusban megjöttek a határozatok, és a végkifizetéseket teljesítette az MVH. Ezekkel mit kell tenni? Mehetnek a 2016. egyéb bevételre, vagy kell valamit a 2015. évvel módosítani? Köszönöm, és még egyszer elnézést a pontatlanságért.

Átértékelési különbözet utáni adófizetési kötelezettség Kérdés

Bt.-ből kft.-vé alakuló társaság esetében a tárgyi eszközök átértékeléséből adódó különbözet után, mely esetben nem kell tao-t fizetni? (A társaság tulajdonosai magyar magánszemélyek.)

Ingyen adott termék üzleti partnernek Kérdés

1./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződés kötök, hogy az éves forgalmának (mindegy, hogy mennyi az elért forgalom) például a 2 százalékáért ingyen árut kap tőlem, akkor van-e ennek adóvonzata – szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb. – nálam? 2./ Ha az egyik üzleti partneremmel szerződést kötök, hogy az éves forgalma eléri az általunk meghatározott értéket, (esetleg sávonként) például 2 százaléknyi ingyenárut kap tőlem utólag, akkor van-e ennek adóvonzata nálam, szja, eho, áfa, taoadóalap-növelés stb.? Az ingyenárut hogyan adom át szabályosan az üzleti partneremnek?

Áfa és tao Kérdés

Horgászegyesületek szövetségeként működünk, a bíróság nem közhasznú egyesületként tart minket nyilván. Bevételeink alapvetően három területen keletkeznek: 1. tagdíjakból, 2. horgászterületi jegyek értékesítéséből, 3. halastó üzemeltetéséből származó halértékesítésből. Szeretnénk pontosan tudni, hogy a fenti három bevételi forrást mikor terheli tao- és áfakötelezettség?

Így változik az adóalap, ha ellopják a társaság eszközét? Számolunk Cikk

Társas vállalkozás a 2010. évben teherautót vásárolt 8 millió forint értékben, maradványértékként 1 millió 500 ezer forintot határozott meg. 2016. évben a gépjárművet eltulajdonították, amiről rendőrségi jegyzőkönyv is készült. Kérném, hogy az egyes évek vonatkozásában a társaságiadó-alap változását számszerűsítve szíveskedjen bemutatni! Olvasónk kérdésére Nagy Norbert adószakértő válaszol.

24/A támogatás igazolás és a 1529-es kapcsolata Kérdés

Tisztelt Cím, szeretném megkérdezni, hogy jól gondolom-e, hogy a tavaly decemberi feltöltéskor beküldött 01-esben kitöltött rendelkező nyilatkozattal letudtuk a 24/A látványsportos támogatás adatszolgáltatását? Egyszerűen nem találom a helyét a 29-esben. A NAV egyébként el is utalta januárban a felajánlott összeget. A NAV munkafüzet azt mondja, hogy majd idén július-augusztusban írják jóvá az adójóváírást a tao-folyószámlán, ami majd a 2016-os tao-bevallásban adóalap-csökkentő tétel lesz, miután 2016-ban könyvelődik egyéb bevételként. Azért fura, hogy nem kell adatot szolgáltatni a mostani 1529-esben, mert mégiscsak a 2015. évi tao-ból rendelkeztem. De ami van adatszolgáltatás, csak a 22/C-re vonatkozik. Segítsenek kérem, ha esetleg kellene adatot szolgáltatni, de kimarad, az veszélyezteti az adójóváírást? Illetve tényleg nem kell feltüntetni sehol?

Tao szerinti értékcsökkenés támogatással megvalósított beruházásnál Kérdés

Pályázaton nyert támogatással megvalósított beruházásnál elvárás, hogy az elszámolási időszak végére (jelen esetben két év) nullára le kell írni a különböző, nagy értékű tárgyi eszközöket, melyeknek a tao szerinti kulcsai 14,5 és 33,0 százalékosak. Mi a helyes eljárás ebben az esetben: tao szerint is leírom két év alatt, és feloldom a teljes elhatárolt bevételt, vagy az előírt kulcsokkal évek alatt írom le, és a támogatási intenzításnak megfelelően oldom fel a támogatást?

Evás vállalkozás visszatérése a tao alá Kérdés

Számviteli törvény hatálya alatt lévő evás bt. 2015. 01. 01-jével visszatért a tao hatálya alá. Kell-e 2015. 01. 01-jével nyitó mérleget készítenie, és azt könyvvizsgálóval hitelesíttetni?

Ingatlanértékesítés társaságnál Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy melyik év bevételeként szerepel a társaságnál, ha az ingatlan-adásvételi szerződés kelte 2015. november 30. Benyújtva a földhivatalhoz: 2015. december 15. A szerződésben az ingatlan vételára 9 millió forint, melyből foglaló 1 millió forint, fizetve 11. 30-án, előleg 1 millió forint, fizetve 11. 30-án, vételárrész 2 millió forint, fizetve 2015. 12. 28-án. 5 millió forint vételárrész fizetési határideje: 2016. 05. 31. Számla kiállítva az előlegről, a foglalóról és a vételárrészről. A teljes összegről (9 millió forint) nem készült számla, mert a vevő nem fogadta be, szerinte azt csak 2016-ban kell kiállítani, amikor a teljes vételár kiegyenlítésre kerül. A tulajdonjog feltétel nélküli bejegyzéséhez az eladó hozzájárult. Ön szerint ki kell-e állítani a számlát a teljes vételárról 2015-ben, és ebben az évben tao szerint adózik-e a teljes összeg? Mielőbbi válaszát várva, maradok tisztelettel: Juhász J. Szabolcsné

Tartozás-átvállalás, kötelezettség-elengedés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megválaszolásában kérném szíves álláspontját. Egy kereskedelmi kft. átvállalt egy másik (nem kapcsolt vállalkozási viszonyban lévő) kft. tartozását. A tartozást átvállaló kft. elhatárolta az átvett tartozást T 39 (Aktiv i.e) - K 4 Szállitó. A 2014. évben kifizetett összeget lekönyvelte: T 4 Szállító - K Bankszámla, majd ezt az összeget 88 Rendkívüli ráf. és K 39-re is könyvelte. Helyes a könyvelés? A társaságiadó-alapot meg kellett növelni a 88-ra elszámolt összeggel? Egy másik cég (kft.) tartozik egy kft.-nek hosszabb idő óta. Ezt a tartozást (áruszállítás volt az eredeti) a 2015. évben elengedték. Csak az a kérdéses, hogy a tartozó cégnél mi a helyes eljárás. Helyes-e a könyvelés, ha a rendkívüli bevételre könyvelik a szállítóval szemben? Tao-vonzata nincs? Más könyvelési lépés van-e még? Előre is nagyon köszönöm a választ.

Közhasznú kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közhasznú kft., ha mentesül a társasági adó fizetése alól, akkor mentesülhet az iparűzési adó fizetése alól is. Ha a közhasznú kft. magánszemély részére állít ki számlát és nem szervezetek felé, akkor ebben az esetben nem mentesülhet a tao és az ipa alól? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kettős adóztatás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakszervezetek beolvadása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink