157 találat a(z) tanulószerződés cimkére
Tanulószerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság szerződést kötne nappali tagozatos, felsőoktatásban résztvevő tanulóval a képzés idejére. A tanuló költségtérítéses szakra nyert felvételt. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben átvállalhatja-e a költségtérítés összegét a gazdasági társaság, ha a díjról számlát állít ki az iskola? Válaszukat köszönöm.
Táppénz és oktatói bér Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben kérném szíves segítségét. Egyéni vállalkozó a cukrászdája mellett tanulószerződéssel tanulók képzését is végzi, 2016. január 1-jétől a plusz oktatói kiegészítő tétel igénybevételére is jogosult, ezt az összeget az oktató bérére és járulékára lehet felhasználni. A vállalkozó a 1617-es átvezetési kérelem alapján a 2016. 01-04. hóra járó oktatói kiegészítő tételt 2016. 08. hónapban kérte vissza, számfejtették is. Az egyéni vállalkozónak oktatói bér jogcímen lett számfejtve/és át is utalta a saját magán bankszámlájára a nettó összeget. Ez egy szerencsétlen egybeesés azzal, hogy a vállalkozó 2016. 08. hónapban végig táppénzen volt. A vállalkozó augusztus hónapra jogosult oktatói kiegészítő tételre a táppénz miatt? (Van szakképzett cukrász munkavállalója, de nem mestercukrász.) A 1658-as bevallásban hogyan lehet ezt feltüntetni, hiszen bért kapott, járulékot fizetett, és közben táppénzen volt? Köszönöm a segítséget.
Rehabilitációs hozzájárulás szakmunkás tanulók foglalkoztatása esetén Kérdés
Egy cégünk tanulószerződéssel foglalkoztat szakmunkás tanulókat. A havi létszámuk 23 fő. Ebből 1 fő megváltozott munkaképességű dolgozó. Ezen felül 2 fő társas vállalkozó van, illetve alkalmaznak 10 szakmunkás tanulót. Kérdésem a statisztikai létszámba beletartozik-e a szakmunkástanuló és ezt mely időszakra kell figyelembe venni? A tanulók tanulószerződéssel vannak foglalkoztatva. Válaszát előre is köszönjük.
Oktatói kiegészítő csökkentő tétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az oktatói kiegészítő csökkentő tétellel kapcsolatban lenne kérdésem. A jogszabálynak megfelelően jogosultak vagyunk erre a támogatásra, az idén eddig igénybe is vettük. Most, hogy jött a nyári szünet, nem tudom, hogy mely tanulókat lehet belevenni ebbe a kedvezménybe. Június hónapban felvettünk 2 fő tanulót tanulószerződéssel. Ebből csak egy végzett munkát ebben a hónapban, így csak rá vehetjük igénybe a szakképzési kedvezményt (abban a hónapban lehet először alkalmazni a kedvezményt, amikor a tanuló legalább egy napot dolgozott). Viszont az oktatói kiegészítés számításakor mindkét fővel számolhatok? Tanulószerződéses diák már volt 2 fő júniusban. A jogszabály és a kitöltési útmutató csak tanulókat emleget, így nem tudom, hogy az együttműködési megállapodással nálunk lévő nyári gyakorlatos tanuló is beleszámítható e a létszámba, amikor az oktatói kiegészítő csökkentő tételt számolom? Válaszát előre is köszönöm!
Tanulók étkeztetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel biztosít egy gazdasági társaság gyakorlati helyet szakács és felszolgáló képzés során tanulóknak. A törvény szerint kell biztosítani egyszeri -lehetőség szerint - melegétkezést a gyakorlati napokon, vagy hozzájárulást kell fizetni a tanuló étkezéséhez. Amennyiben az étterem a saját konyháján biztosítja ezt, az juttatásnak minősül-e? (Üzemi étkeztetés-e?) Hogyan kell dokumentálni az étkeztetés megtörténtét, mi a teendő a számviteli elszámolás során?
A nyári diákmunka veszélyei: csak ők kaphatnak táppénzt, orvosi ellátást Cikk
A nyári szünidei munkát végző diákokat csak akkor illetik meg a társadalombiztosítási ellátások, ezen belül a táppénz és a baleseti táppénz, ha a a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) szerinti biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyban alkalmazzák őket. Nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt például a diákszövetkezet tagjaként végzett munka.
Oktatói kiegészítő felhasználása II. Kérdés
Tisztelt Széles Imre Úr! Korábbi kérdésemre adott válaszához kérnék Öntől további segítséget. Lehet, hogy nem volt egyértelmű a kérdés. Az egyéni vállalkozó a tanulószerződés után járó alapnormatíva-többletet más adónemekre átvezeti, a tanulószerződés alapján az oktatói kiegészítő csökkentő tétel helyes felhasználásáról szeretnénk érdeklődni. Azt olvastuk, hogy azt az oktató bérköltségére lehet elszámolni. A kérdés a következő volt: Oktatói kiegészítő felhasználása Tisztelt Szakértő! Cukrászmester egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozása mellett 8 fő tanulószerződéses tanuló gyakorlati képzését is végzi és igénybe veszi az oktatói kiegészítő csökkentő tételt. Helyes-e, ha az oktatói kiegészítő csökkentő tétel összegét (időarányosan például 1-5 hó) az egyéni vállalkozónak oktatói díjra és a hozzá kapcsolódó szociális hozzájárulási adóra kerül elszámolásra és átutalásra? Vagy csak bérköltségre (egyéni vállalkozó oktatói díj) lehet elszámolni? Köszönöm a segítséget. SZAKÉRTŐNK VÁLASZA: Tisztelt Olvasónk! A szakképzési hozzájárulás gyakorlati képzéssel történő teljesítéséből származó többletet bármilyen más adónemre átvezetetheti, illetve visszaigényelheti. Köszönöm a segítségét.
Tanuló betegszabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy a tanulószerződéssel felvett diák éves betegszabadságát hogyan kell megállapítani? Úgy tudom, hogy naptári évre nekik 10 nap betegszabadság jár. Ha 06.16-ától kötjük a tanulószerződést, akkor az év hátralevő részére nekik is arányosítani kell, mint a munkavállalók esetében? Válaszát előre is köszönöm!
Gyakorlati képzés szervezése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégem gyakorlati képzés keretében (ez az egyetemtől kapott dokumentum pontos megnevezése) foglalkoztatna egy végzős egyetemistát. Sajnos ezzel kapcsolatban több információt kaptunk és nem tudjuk eldönteni, hogy melyik a helyes út. Ebben az esetben szükséges-e hallgatói munkaszerződést kötni a gyakornokkal és be kell-e jelentenünk a NAV felé? Erre az esetre is vonatkoznak a biztosításra, juttatási szabályzatra vonatkozó előrások (vagy ez csak arra az esetre vonatkozik, ha tanulószerződést és nem hallgatói munkaszerződést kötünk)? Illetve számfejteni szükséges-e az egyetemistának? Ha igen, akkor milyen összeg után (minimálbér 15-20-30 százaléka), és járulékokat szükséges vonni? Köszönettel: Kriszti
Nyári gyakorlat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg 4 órában dolgozó munkavállalóm felnőttképzés keretein belül tanulja a bolti eladó szakmát, ebben a munkakörben dolgozik, szeretné nyári gyakorlatát itt, a bejelentett munkahelyén tölteni. Milyen kötelezettségekkel jár ez a munkavállalónak és a munkáltatónak? Kell új munkaszerződést készíteni? Válaszát előre is köszönöm.
Tanulószerződés – kedvezmények Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy főtevékenységét tekintve fémszerkezetek gyártására szakosodott vállalkozás, 292 000 eFt előző évi árbevétellel (kft.), jelenleg 16 fős létszámmal üzemel, azonban további 11 főt kíván tanulószerződéssel foglalkoztatni az elkövetkező időszakban a meglévő létszámon felül. A kérdés az lenne, hogy van-e lehetősége bármilyen adó- és járulékkedvezményre, és pontosan milyen adókedvezményeket vehet igénybe (például szakképzési hozzájárulás)? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gyenes Ferenc
Ha ránk hallgat, csökkentheti szakképzési hozzájárulását Cikk
Egy 20 fős kft. saját munkavállalóját egy egyetemi tanszékén induló tanfolyamra szeretné beíratni továbbképzés céljából. Ez mint csökkentő tétel számíthat a szakképzési hozzájárulásnál? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszol.
Szakképzési hozzájárulás: új szabályok, így kell könyvelni Cikk
A szakképzési hozzájárulás rendszere ez évtől is módosult, és egyre bonyolultabb szabályrendszert foglal magába. A szakképzési hozzájárulás teljesítése eltér annak függvényében, hogy a hozzájárulásra kötelezett szervez-e vagy sem gyakorlati képzést.
Tanuló foglalkoztatása 2016 Kérdés
Kedves Szakértő! Vendéglátó tevékenységet végző bt. vagyunk. Szeretnénk foglalkoztatni pincér és szakács tanulókat tanulószerződéssel. Mik a foglalkoztatás feltételei, milyen bejelentési, adózási kötelezettséggel jár? Mennyi a tanulók után a szakképzési hozzájárulás kedvezménye havonta? Köszönjük a választ
Oktatási célú beruházás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók esetében 2016. évben igénybe vehető lesz a beruházási kedvezmény is a szakképzési hozzájárulás megállapításakor. Még nem találtam pontos definíciót arra vonatkozólag, hogy milyen beruházást ért a törvény az oktatási célt szolgáló beruházáson, ami kizárólag a gyakorlati képzés folytatásához szükséges. Egy termelő vállalat esetében folyamatosak a gépvásárlások, függetlenül a tanulók foglalkoztatásától. Nehéz lenne egy esetleges beruházás alkalmával azt mondani, azt csak azért vette a cég, hogy a tanulókat azon oktassa. A diákok a munkavállalókkal közösen használják az eszközöket (a gyakorlati oktatásnak ez is a célja), mivel egy gépet több ember is használ, hamarabb elhasználódnak, pótlásuk szükséges. Ha Ön pontosabban meg tudná fogalmazni, hogy milyen beruházásra lehet igénybe venni a kedvezményt azt megköszönném.