157 találat a(z) tanulószerződés cimkére

Tanuló foglalkoztatása Kérdés

Jogosult-e továbbra is családi pótlékra az a nappali tagozatos középiskolai diák, aki jogviszonyt létesít, illetve létesíthető-e jogviszony, amelyben adómentes jövedelemre tehet szert? (Információm szerint az iskola adja a szerződést, a munkáltatóval aláíratja azt a diák, amit az iskola ellenjegyez, és a kamarához is továbbítani kell ellenjegyzésre.) A diák a havi minimálbér feléig adómentesen kaphat juttatást? A munkáltatónak milyen kötelezettségei vannak ilyen esetben? Köszönöm a segítséget!

Munkaviszonyban foglalkoztatott egyetemista Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nappali tagozaton tanulmányokat folytató egyetemistát alkalmazna heti 10 órás részmunkaidőben, bruttó 60 000 forint munkabérrel (nem szakmai gyakorlatról van szó, csak az egyetemista szeretne pénzt keresni a tanulmányaira). Kérdéseink: 1. A részére kifizetendő összegből ugyanúgy le kell vonni mindent, mint a kft. többi dolgozójától? 2. Cégünk vehet-e igénybe utána valamilyen kedvezményt (pl. szocho, szakképzési hozzájárulás)? 3. Van-e valamilyen szempontból jelentősége annak, hogy kötünk-e vele tanulmányi szerződést, vagy anélkül foglalkoztatjuk, és esetleg a szakkönyvei költségeit megtérítjük neki? Válaszukat előre is köszönöm.

Tanulószerződéssel foglalkoztatott pénzbeli juttatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi felmerült kérdésemre szaretnék választ kapni: Tanulószerződéssel foglalkoztatott szakmunkástanuló tanulói jogviszonya hónap közben (2015. december 15-én) szűnik meg. A részére járó pénzbeli jutatás összegének megállapításánál a havi juttatást 30-cal, naptári napokkal, netán munkanapokkal elosztva és a jogviszony napjainak – jelen esetben 15 – számával megszorozva kell megállapítani? Véleményem szerint a 30-cal történő osztást alkalmaznám. Köszönettel: Papp Józsefné

Együttműködési megállapodás – tanulószerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főiskolai hallgató együttműködési megállapodás keretében szeretné a szakmai gyakorlatát cégünknél eltölteni. A szakmai gyakorlata több mint 6 hét. A megállapodásban előírt bérezése hetente a minimálbér 15 százaléka. A gyakorlat ideje alatt 80 százalékban kell gyakorlati oktatásban részesülnie. Azt olvastuk egy kiadványban, hogy ha heti bérezés van megállapítva, akkor minden megkezdett hétre jár a munkabér. A gyakorlat teljes időtartama augusztus 24-december 7-ig. Auguszus: 2 hét Szeptember: 4 hét Október: 4 hét November: 5 hét December: 0 vagy 1 hét, attól függően hogy december 7-én még gyakorlaton van-e vagy nincs, gondolom. A 20-80 százalékos megosztás miatt minden esetben alkalmazni kell-e az 1,3-as szorzót, vagy csak, ha erre külön utalnak a megállapodásban? Az igénybe vehető szakképzési járulék kedvezménye a 453 000 forint, de csak 80 százalékot tölt a cégnél, tehát akkor a 453 000 forint egy hónapra jutó összegét teljes egészében igénybe lehet venni, vagy meg kell határozni, hogy mennyi esik egy hétre, és annak csak a 80 százalékát lehet érvényesíteni? Szakmunkás tanuló esetén, ha 50-50 százalékban osztódik meg a gyakorlati és az elméleti képzése, akkor a szakképzési hozzájárulásból érvényesíthető kedvezmény sem lehet az egész hónapra jutó vagy lehet érvényesíteni az egész összeget (a 453 000*szorzószámmal és osztva 12-vel)? Remélem világosan fogalmaztam! Válaszát és munkáját előre is köszönöm!

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. cukrász ipari tanulókat foglalkoztat tanulószerződéssel. Kérdésem az lenne, hogy a szakképzési hozzájárulásból a kedvezményt havi szinten vagy az év végi elszámolás hónapjában lehet visszaigényelni? A másik kérdésem, hogy a csökkentő összeg a ténylegesen kifizetett költség (bér, szocho) összege vagy függetlenül a kiadásoktól, az egy fő/év megállapított alapnormatíva x súlyszorzó 1 hónapra jutó összege? Köszönöm a választ: Kerestély Anna

Gyakornoki program Kérdés

Cégünknél gyakornokokat szeretnék foglalkoztatni, az erre vonatkozó feltételekről szeretnék tájékoztatást kapni. – Milyen szerződést kell a hallgatóval kötni? – Milyen díjazás illeti meg a hallgatót? – Lehetőség van-e valamilyen adókedvezmény igénybevételére? – Milyen fizetési kötelezettsége van a munkáltatónak? – Milyen törvényi vagy egyéb feltételeknek kell megfelelni (napi munkaidő)?

Szakmunkástanulók díjazása Kérdés

Tisztelt Ügyintéző! Állattenyésztéssel foglalkozó cég vagyunk. Felmerült a kérdés, mi lenne, ha szakmunkástanulókat foglalkoztatnánk. Ebből következően további kérdések is merültek fel, mivel eddig ilyen foglalkoztatást nem alkalmaztunk: – Milyen javadalmazás illeti meg a szakmunkástanulókat? Szerintem ösztöndíj, melyet tanulószerződésben kell rögzíteni. Vagy csak juttatást kap, az ösztöndíj teljesen más jellegű juttatás? – Mikor alkalmazunk tanulószerződést, és mikor együttműködési megállapodást? – Melyik javadalmazás után milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik cégünknek? Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: Gubányiné Szalai Katalin

Szakmunkás tanulók utáni kedvezmény Kérdés

Szeretnék segítséget kérni, hogy, ha van egy szakmunkás tanulónk, az iskolával kötöttünk szerződést, van kamarai engedélyünk a szakképzésre, milyen költségeket számolhatunk el utána, és hogyan vehetünk igénybe szakképzési hozzájárulási kedvezményt? Számlával kell igazolni a rá költött költségeket, vagy ha a normatív összeget veszem figyelembe, kell-e külön nyilvántartás a költségekről? Sajnos nekem nem egyértelmű, és, ha kérhetnék rá egy példát, talán úgy könnyebben megértem. Köszönöm szépen a segítséget!

Szakképzési hozzájárulás csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyetemi szakmai gyakorlatra a tanulót hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatják. A munkabérét órabérben állapítják meg, és 1 heti munkaidőkeretben dolgozik, különböző óraszámokban naponta (az össz munkaideje nem éri el heti szinten a 40 órát). A szakképzési hozzájárulás csökkentéséhez hogyan kell kiszámolni a gyakorlati képzés napjainak számát? Átlagolni kell napi 8 órával, vagy pedig minden ledolgozott nap 1 napnak számít, akkor is, ha aznap például csak 5 órát dolgozott? Válaszát köszönöm.

Szakképzés normatív támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás tanulószerződéssel foglalkoztat (oktat gyakorlati képzésben) szakmunkás tanulókat. A tanulószerződéseket az illetékes kamara és az oktatási intézmény ellenjegyezte. A vállalkozás havonta a törvény szerinti szakmai normatívával személyenként csökkenti a szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettségét. Kérdésem, hogy a nyári szünidő hónapjaira is igénybe veheti-e a normatív támogatást (hiszen a biztosítási jogviszony fennáll), vagy miután gyakorlati oktatás ez időben nem folyik, nem veheti igénybe? Válaszukat előre is köszönöm.

Tanuló távolléti díjának számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy pontosan milyen módszerrel számoljam ki a tanulószerződéssel foglalkoztatott diák egy napra jutó bérét? Ez akkor lényeges, ha betegszabadságon volt a tanuló. Minden hónapban más a gyakorlatban eltöltött napok száma. Gondolom a rendes havibéres dolgozókhoz hasonlóan a munkanapok arányában kell számolni a távolléti díjat. Példa: egy tanuló egyhavi ösztöndíja 14 175 forint. Szeptemberben összesen nyolc napot dolgozott volna, de ebből két napot betegszabadságon volt. Napi munkaideje 7 óra. Én úgy számoltam, hogy 8*7=56 óra a havi osztószám, így az egyórai bér 14175/56=253,13 forint. A betegszabadságra járó bér kiszámítása: 2*7*253,13=3543,82*0,7=2481 forint. Vagyis a bruttó ösztöndíj összege: 6*7*253,13=10.631+2 481=13 112 forint lesz. Jó ez a számítási módszer? Válaszát előre is köszönöm!

Másodszakmás tanuló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél szakképző iskolás tanulók töltik gyakorlati idejüket. Egy tanulót nem tudunk tanulószerződéssel foglalkoztatni, mert másodszakmás nappali tagozaton fizet az iskolának az oktatásáért, nálunk pedig a gyakorlati idejére bruttó 21 000 forintot kap. Kérdésem az lenne, hogy együttműködési megállapodás alapján a jövedelmét milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli? Illetve, hogy a módosult szakképzési törvény alapján valóban helytálló-e őt együttműködési megállapodással foglalkoztatni? Válaszát köszönöm! Tisztelettel: Pintácsi Éva

Szakképzési hozzájárulás és normatíva Kérdés

Katás egyéni vállalkozó foglalkoztatna tanulószerződéssel egy tanulót. Egyéb alkalmazottja jelenleg nincs. Szakképzési hozzájárulást nem fizet, nullás bevallást sem küld. Lehívható-e így a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanuló után a szakképzési normatíva? Köszönöm válaszát.

Munkaviszony és kötelező szakmai gyakorlat egy munkahelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy tanuló kötelező szakmai gyakorlaton van egy munkahelyen. A munkahely kötött együttműködési megállapodást az iskolával. A munkahely a tanulót a kötelező gyakorlat mellett, munkaviszony keretében is foglalkoztatni szeretné. A tanuló már nagykorú. Van ennek akadálya?

Tanulóknak fizetett betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban szeretném a véleményét kérni, hogy a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók részére számfejtett betegszabadság adóköteles kifizetésnek minősül vagy sem?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink