156 találat a(z) tanulószerződés cimkére

Tanulószerződés és munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéses ipari tanulóm napi 2 órában gyakorlati képzésben vesz részt, egyébként pedig napi 6 órában alkalmazotti munkaviszonyban dolgozik. A cégnél cafeteria van, ahol étkezési jegyet kap, ezért kérdezném, hogy a tanulói szerződéses jogviszonyában is kell-e fizetnem az étkezését?

Tanulószerződés a kiva alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kivás kft. tanulószerződést kötött 3 tanuló szakképzésére (nemcsak a nyári gyakorlatra, hanem a teljes képzési időre). Igaz-e, hogy ebben az esetben a kft. nem tarthat igényt semmilyen kedvezményre, amely a szakképzés miatt egyébként tanulónként megilletné a cégeket? Itt arra a normatívára gondolok, amely tanulónként és évenként kb. 480-600 ezer forint. Az egyértelmű, hogy kivaalany nem fizet szakképzési hozzájárulást, ezért az abból járó kedvezmény sem illeti meg, de mi a helyzet a szakképzésin felüli résszel? Alapesetben a normatívából fizeti cég a tanuló díjazását és a járulékait. Kivaalanyként ez a cég terhe lesz állami segítség nélkül? Előre is köszönöm a válaszát!

Tanuló juttatásának számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel kapcsolatban kérem a segítségét. 1.) A tanuló megbetegedik. A betegszabadság kiszámításánál helyes, ha a tanulószerződés szerinti juttatást a tárgyhóban előírt gyakorlati napok számával osztjuk, és szorozzuk annyi nappal, ahány nap a betegszabadság ideje alatt gyakorlati napra esett volna x 70%? 2.) Ha igazolatlan hiányzása is volt a tárgyhóban, akkor a juttatást szintén az előírt havi gyakorlati napok és az igazolatlan távollét napjainak arányában határozzuk meg? Tehát ha 10 gyakorlati napja lenne az adott hónapban, de 1-et hiányzik, akkor szerződés szerinti juttatás /10 x 9? 3.) Ha hónap közepén érkezik a tanuló, akkor a szerződés szerinti juttatást a mt. szerinti munkanapokkal kell arányosan kiszámítani? Vagy meg kell határozni hány gyakorlati napja lett volna, ha 1-jén kezd és a szerint arányosítani, ahányat ledolgozott ténylegesen? 4.) Ha igazolatlan hiányzásai vagy betegszabadsága miatt csökkentett díjazásra jogosult a tanuló, a járulékait és a szocho-t ettől függetlenül a tanulószerződésben meghatározott díj alapján kell meghatározni? Válaszát előre is köszönöm.

Tanulószerződés és a 08-as bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Esti képzésben tanulószerződéssel részt vevő fodrász tanulók kapcsán kérném a segítségét a 08-as bevallás összeállításában. Van 10 fő tanulószerződéssel foglalkoztatott fodrász tanulónk 09.01-09.30. időintervallumban. Első esetben hárul rám ennek a feladatnak a megoldása, és – őszintén szólva – elakadtam a havi bevallás összeállításánál. Az alábbi feladatokat hajtottam/hajtanám végre. 1.) Számfejtettem adómentes juttatásként a 10 fő tanuló bérét 14 904 forinttal (ezzel az összeggel fogadta be az illetékes kamara és iskola a szerződést) fejenként, majd kiállítottam a bérlistát és a bérjegyzéket. 2.) Véleményem szerint a 08-as bevallásban is szerepeltetnem kell M-es lapokon a tanulókat, de nem tudom, hogy hová is írhatnám be a levonásokkal nem érintett egyes meghatározott juttatásnak minősül jövedelmüket. Kérem Önt, segítsen ennek kibogozásában. 3.) Az A jelű nyomtatvány 01-02-es lapján pedig a 36-os sorba beírtam a 10 fő létszámot, mind az a), mint a b) pontokba. Továbbá kiszámoltam, mivel fodrász tanulókról van szó és esti képzésről, ezért az ide vontakozó kormányrendeletben meghatározott 590 208 forint éves összeg egy tizenketted részének (ami 49 184 forint) a 60 százaléka vehető figyelembe csökkentő tételként, vagyis véleményem szerint ide 295 ezer forintnak kell kerülnie a 10 tanuló és 60 a százalék vonatkozásában. 4.) Az A jelű nyomtatvány 01-02-es lap 39-es sorában nem tudom, hogy kell-e adatot szerepeltetnem? Ha kell (50 fő alatti cégről van szó), akkor az alapnormatíva (480 000 Ft/130=3.692 Ft/tanuló/nap, azaz 3692 Ft) 38 százalékával számolnék, ami 10 fő*3692 Ft/tanuló/nap*20 nap (ez volt a gyakorlattal töltött napok száma 09. hónapban), ami 738 400 forint, és ennek az összegnek a 38 százalékát írnám be, ami 281 ezer forint lenne. Azt nem tudom, hogy ezt havi szinten szükséges töltenem, vagy majd a 2018. 12. havi bevallásnál kell ezzel a tétellel számolnom. 5.) Van-e egyéb más teendőm ezen kívül (bejelentés T1041-es nyomtatványon, 08-as bevallásban egyéb jelölés stb.)? Kérném Önt, hogy ha megoldható, pontonként írja le, hogy jól dolgoztam-e, illetve ha nem, akkor mit és hogyan szükséges csinálnom annak érdekében, hogy a bevallás szabályosan és hibátlanul kerüljön beküldésre az adóhivatal felé. Hálás köszönettel: Kriszti

Tanulószerződés: hogyan szűnik meg, meddig jár az ösztöndíj? Cikk

Jár-e ösztöndíj a nyárra a tanulószerződést megszüntető tanulónak, ha nem megy nyári gyakorlatra?" – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Tanulói jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel foglalkoztatott diákunk szülei úgy döntöttek, hogy gyermekük nem folytatja tanulmányait és kiveszik az iskolából. Ez akkor derült ki, amikor év végén az összefüggő nyári gyakorlat időpontjait egyeztettük. Bent voltak az iskolában, ahol azt a felvilágosítást adták, hogy augusztus 31-éig tart a tanév, így csak szeptember 1-jétől lehet kivenni az iskolából, addig oda tartozó tanuló. A velünk kötött tanulószerződése is addig tart (amennyiben egyik fél sem szünteti meg)? A nyári szünetben, függetlenül attól, hogy nem jönnek gyakorlatra a diákok (kivéve a nyári gyakorlat), ösztöndíjat fizetünk részükre. A fent nevezett tanulónak is jár az ösztöndíj függetlenül attól, hogy nem jön nyári gyakorlatra? Válaszát előre is köszönöm!

Tanulószerződés adóalap-csökkentő tétel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók után a munkáltató nem érvényesítette 2018 januárjától havonta, a 08-as bevallásokban az adóalap-csökkentő kedvezményt, és jelenleg már június van, önellenőrzéssel visszamenőleg módosítania kell-e a 08-as bevallásokat, vagy megteheti-e azt, hogy csak majd az éves elszámolásnál érvényesíti az egész évre járó kedvezményt? Tehát, ha havi szinten nem érvényesítette, akkor is szerepeltetheti az éves elszámolásnál az adóalap-csökkentő tételt, vagy csak akkor, ha havi szinten is feltüntette azt a 08-asokban? Válaszukat előre is köszönöm!

Tanulószerződés megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Végzős szakmunkás iskolai tanuló esetén, ha sikeres szakmai vizsgát tesz, a tanulószerződés megszűnik a komplex vizsga utolsó napján. Mi a helyzet abban az esetben, ha a szakmai vizsga sikertelen? Az írásbelin megbukott a tanuló. A kamarai honlapon azt olvastam, hogy az utolsó vizsganap lesz a megszűnés időpontja. Az utolsó vizsganap úgy értendő, hogy amelyik vizsgán megbukott, vagy a pótvizsga időpontja? (A tanulószerződés 06.30-ig szól, elképzelhető, hogy a pótvizsga ezt követő időpontban lesz.) Köszönöm.

Tanulószerződés alapnormatíva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott kft. 1 fő tanulószerződéssel rendelkező tanulót foglakoztat, aki után, ha jól tudom, a szakképzési alapnormatívát elszámolhatja a 1808-as bevallásban. Azonban, ha ez január óta elmaradt, tehát havonta nem vették figyelembe a szakképzésihozzájárulás-előleg bevallásoknál mint kötelezettségcsökkentő tételt, akkor az éves elszámolásnál egyösszegben is figyelembe vehető lesz a 12. havi 1808-ason? Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta

Tanulók étkezési szünete Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéssel foglalkoztatott diákok esetében, akik 7 vagy 8 órát vannak nálunk naponta gyakorlaton, a 20 perc étkezési szünet beletartozik-e a gyakorlati idejükbe vagy azon felül kell a 7-8 órát munkával tölteniük? Válaszát előre is köszönöm!

Tanulószerződés – normatív támogatás hó közben belépőnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét az alábbi esetben: a tanuló előző gyakorlati helyéről megszűnéssel jött el február 15-én, az egyéni vállalkozó 2018. 02. 16-ával vette föl és február hónapban 5 napot volt gyakorlaton. Február hónapra jár-e erre a tanulóra a normatív támogatás és az oktatói kiegészítő tétel? Lehet, hogy az előző gyakorlati hely is igényli utána február hónapra; egy tanuló után egy hónapra 2 gyakorlati képzőhely igényelhet támogatást? Köszönöm a segítséget.

Diákok megbízásban, tanulószerződésben, szövetkezetben Cikk

A diákok különböző jogviszonyokban való foglalkoztatására más-más közteherfizetési előírások vonatkoznak. Írásunkban vázoljuk a megbízási jogviszonyban, tanulószerződés, illetve hallgatói munkaszerződés, valamint iskolaszövetkezet keretében történő foglalkoztatásuk főbb szabályait.

Szakmunkástanuló utáni kedvezmény Kérdés

Van egy karosszérialakatos szakmunkástanuló, akivel van tanulószerződés, a képzési idő három év. A gyakorlati képzés kezdete: 2017.06.16., a tanulószerződés alapján fizetendő pénzbeli juttatás a minimálbér 18 százaléka. Szeretnék segítséget kérni, hogyan vehető igénybe utána a kedvezmény, mikor kell bevallani, illetve visszaigényelni. Ha a szakképzési hozzájárulás kevesebb, mint a visszaigényelhető kedvezmény, átvezethető-e az másik adónemre? Milyen időszakokra vehetem figyelembe a kedvezményt, a teljes évre (12 hónap) vagy csak az iskolaidőszakra? Várom szíves segítségüket, mert ahány szakirodalmat olvastam, mindenhol mást írnak. Köszönöm előre is a segítséget.

Tanulószerződéses ipari tanulók Erzsébet utalványa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéses ipari tanulók a képzőhelyen Erzsébet utalványt kapnak a kötelező étkeztetés fejében. A képzőhelynek adófizetési kötelezettsége van-e ezzel kapcsolatban?

Ösztöndíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanulószerződéssel foglalkoztatottak egy része már múlt években is nálunk tanult, így a kötelező emelések miatt a jelenlegi ösztöndíjuk magasabb, mint a 2018. évtől minimálisan adandó járandóság, amire fel kellene emelni az ösztöndíj összegét januártól. Ebben az esetben is kötelező valamilyen szintű emelés? Természetesen a sikeres félévi eredmény esetén februártól újabb emelésre számíthatnak. Még egy kérdésem lenne. Egyik tanulónk 2018.01.08-án felbontotta a velünk megkötött szerződését. A téli szünet miatt eddig az ideig ebben az évben csak egy napot kellett volna gyakorlaton lennie, de ekkor sem jött be, és igazolni sem tudta távolmaradását. Lehet úgy bérszámfejteni neki, hogy a kifizetendő ösztöndíj 0 forint, hiszen nincs egy nap ledolgozott napja sem? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jövedéki termék beszerzése

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakdolgozói bértámogatás

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink