90 találat a(z) társas vállalkozás cimkére

Társas vállalkozás tagja megbízott ügyvezető és munkavállaló egyben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft. egyik tagja a társasági szerződésben foglaltaknak megfelelően megbízással látja el az ügyvezetői tevékenységet. Jövedelme ezen tevékenységből nem származik. 1. Lehetséges-e hogy a tag az ügyvezetői tevékenységet továbbra is megbízási jogviszonyban díj nélkül lássa el, miközben a kft-vel kötött munkaszerződés alapján heti 40 órában munkaviszonya létesül a minimálbért meghaladó munkabérért? Máshol nem lesz munkaviszonya. 2. A társasági szerződés szerint az ügyvezető a munkáltatói jogok gyakorlója, így a munkaszerződésben a munkavállaló és a munkáltató ugyanaz a személy lenne, ez lehetséges? 3. Szükség van-e a fentiek miatt társasági szerződés módosítására? Válaszát előre is köszönöm!

Időszakok, amelyekre a katásnak nem kell megfizetnie a tételes adót Cikk

Főszabály szerint a kisadózó vállalkozás a bejelentett kisadózó után a havi tételes adót (legyen szó 25, 50 vagy éppen 75 ezer forintról) minden megkezdett naptári hónapra köteles megfizetni, azzal, hogy amennyiben az adott hónapban a kisadózó egyetlen napot is főállású volt, akkor az ennek megfelelő összeget kell lerónia a hónap egészére vonatkozóan. Ez alól is van azonban kivétel, mutatjuk, mely esetekben.

Rehabilitációs ellátás melletti jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk részére rehabilitációs ellátás iránti kérelem van folyamatban. A rendelkezésre álló információnk szerint össz-szervezeti egészségkárosodása 70 százalék, minősítése D. Ügyfelünk jelenleg egy egyszemélyes társaság tulajdonosa, ahol személyes közreműködőként részére havonta jövedelmet számfejtünk, illetve a társas vállalkozás mellett egyéni vállalkozó. Kérdésem: ahhoz, hogy a rehabilitációs ellátást megkapja meg kell-e szüntetni a fenti a jogviszonyokat? Köszönöm. Bognár Lászlóné

Társas vállalkozás értelmezése Kérdés

Kedves Szakértő! Nagyon sok választ, jogszabályt elolvastam, próbáltam értelmezni, de lehet most sem tisztázottak előttem az alábbiak: kft. tulajdonosa, aki egyben ügyvezető és máshol nem biztosított, lehet bejelentve munkaviszonyban akár napi 2 órában is munkaviszonyban és a közterheket annak megfelelően fizetheti, arra a 2 órára. Ha ennyivel is le lehet tudni a járulékfizetést, akkor mi értelme van a társas vállalkozás megnevezésnek és miért fizet sok vállalkozó "emelt" járulékot? Legalább a minimálbér + annak másfélszerese. Jelen esetben adott egy kft. tulajdonosa, aki ügyvezető és máshol nem biztosított, valamint van egy alkalmazott a cégben. A kft. tulajdonosa katás egyéni vállalkozóként fizeti az 50 ezer forintot, a kft.-ben nem fizet semmit. Kérdésem, hogy mit kellene, vagy kellene-e egyáltalán a kft-ben bejelenteni és járulékot fizetni? Nagyon köszönöm a választ.

Többes jogviszony Kérdés

Főállású katás egyéni vállalkozó – társas vállalkozás tagjaként is – a társas vállalkozásban mennyi járulékot köteles fizetni, ha ügyvezető?

Üzemanyag-megtakarítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Fuvarozó cég üzemanyag-megtakarítást fizetne munkavállalója és a személyesen közreműködő tag részére is. Az szja törvény szerint 100 ezer forintig adómentes. Amennyiben az összeg ezt meghaladja, akkor a teljes összeg adóköteles vagy csak a 100 ezer forintot meghaladó összeg? Kifizethető a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja részére is? Több havi összeget kifizethet egy összegben vagy minden hónapban csak az aktuális havit fizetheti? Hogyan szerepeltetem a 08-as bevallásban? Válaszát köszönöm!

Kata és társas vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főállású katás egyéni vállalkozó társas vállalkozást indít három taggal együtt. A társas vállalkozásban ő lesz az ügyvezető, a társasági szerződésben benne szerepel, hogy megbízási jogviszonyban látja el a feladatát. Ebben az esetben lehet-e, hogy a katás egyéni vállalkozás legyen a főállás, mivel az kft.-ben csak megbízási jogviszonyban van? Nem akarná a kft.-ben megfizetni a teljes minimálbér után a járulékot. Van-e erre lehetőség?

Tag személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Először is hivatkoznék a cikkre, amiben erről a témáról van szó: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Munkaviszony_tagi_jogviszony_btben_kftben_m_UABY4Y A kérdésem ezzel kapcsolatban csak az lenne, hogy ha a társas vállalkozás tagja munkaviszonyban vesz részt a vállalkozás tevékenységében, akkor attól függetlenül ugyanúgy vonatkozik-e rá a munka törvénykönyve összes szabálya, mint ha nem is lenne tag? "Ellenben, ha a társaság munkaviszonyt létesít a saját tagjával, alkalmaznia kell az Mt. előírásait. " - tehát a jelenléti ív vezetésére, a túlórák, pótlékok elszámolására és az egyéb kötelező feladatokra, úgymint üzemorvos és hasonlók. Mert ebben az esetben szerintem az ügyvédek és a bérszámfejtők másképp gondolkodnak. A kérdésem, főleg társadalombiztosítási szempontból, hogy másképp kell-e kezelni egy olyan munkavállalót, aki a társas vállalkozás tagja is vagy sem? Köszönöm!

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Társas vállalkozás tagja heti 36 órás munkaviszony mellett tevékenykedik. Kell-e a vállalkozásnak szakképzési hozzájárulást fizetni a kifizetett jövedelem után?

Kapcsolt válallkozás Kérdés

Két egyéni vállalkozó, akik házastársak és egymást között számláznak kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Ugyanakkor ha az egyéni vállalkozó és házastársa bt.-je között jön létre gazdasági jogviszony kapcsoltnak minősül-e, ha a bt.-ben az egyéni vállalkozó felesége 50 százalék részesedéssel, szavazati joggal rendelkezik,és ő az ügyvezető? Férj egyéni vállalkozó–feleség egyéni vállalkozó számlázásakor kell e valami különös szabályt alkalmazni a számlázás tekintetében, például piaci árra figyelni?

Főállású egyéni vállalkozó az szja törvény hatálya alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: az szja törvény hatálya alatt álló főállású egyéni vállalkozó (áfakörbe tartozik jelenleg, árbevétele meghaladja a 6 millió forintos értékhatárt) létesíthet-e másik, ugyancsak egyéni vállalkozást, például katás lehetne-e, vagy csak társas vállalkozási formában (bt., kft., egyéni cég) tehetné meg ezt? Amennyiben másik vállalkozást is megkezdhet, a tevékenységi körébe tartozó árbevétele megosztható volna-e a két vállalkozás között, illetve visszaléphet-e áfakörből alanyi mentesbe, ha az árbevétele egyik vállalkozásban sem éri el a törvényileg szabályozott 6 millió forintos értékhatárt? Milyen járulékvonzattal kell számolnia a két vállalkozást működtető magánszemélynek? Válaszát előre is köszönöm.

Így könyvelheti a 10 százalékos költséghányadot Cikk

Egy kft. vezetője társas vállalkozási jogviszonyban, mellékfoglalkozásban látja el feladatát. Havi járandósága 20 ezer forint, ebből levonva a 10 százalékot, 18 ezer forint után fizet szja-t és járulékokat. A bérszámfejtésben 20 ezer forint szerepel, de a kifizetés csak a 18 ezer forint jövedelem levonások utáni összeg. Hová kell könyvelni a levont 2 ezer forintot, hogy ne a 4711 főkönyvi kartonon lógjon? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.

Csed többes munkaviszony esetén Kérdés

Egy kismama 2012.04.23-2015.01.31 között saját vállalkozásában főállású társas vállalkozóként fizette maga után a kötelező járulékokat. 2015.02.01.től sikerült elhelyezkednie munkavállalóként, ezért saját vállalkozásában munkaviszony melletti társas vállalkozóként ként szerepel, kivétet nem realizál. 2015 decemberében gyermeke született, munkahelye benyújtotta a csed igénylést, amit azzal utasítottak el, hogy a jelenlegi munkahelyén nincs 365 nap munkaviszonya, de van mellette vállalkozási jogviszonya. Amig a társas vállakozói jogviszonyt nem szünteti meg, addig nem kaphat csedet. Jogos ez az érvelés, mit kellene tennie a kismamának, hogy hozzájusson az ellátásához?

SZÉP-kártya juttatása II. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! A korábban Ön által megválaszolt, azonos című kérdéssel kapcsolatban: az szja-törvény alapján úgy értelmezem, hogy NEM adható az említett adózással (1,19-szeres adóalap, 15 % szja, 14 % eho) az ügyvezetőnek (aki társas vállalkozóként ügyvezető, személyesen nem működik közre) SZÉP-kártya. A kérdésem az, milyen adóvonzata van, ha mégis adja a vállalkozás? Köszönöm a segítségét.

Társas vállalkozó jövedelme Kérdés

Főfoglalkozású társas vállalkozó munkaviszonyban látja el ügyvezető igazgatói munkáját. Jelenlegi munkabére bruttó 250 000 forint/hó. A kft. munkavállalóinak keresete is bruttó 250 000 forint/hó. Kérdésem, hogy az ügyvezető igazgató döntése alapján munkabérét lehet-e csökkenteni az elvárt jövedelemre 129 000 forint/hó.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink