825 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Kötelező-e elszámolni az értékcsökkenést? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak tárgyi eszköz beszerzései után kötelező-e elszámolnia az értékcsökkenést? Vállalkozásában minimális jövedelem keletkezik, az értékcsökkenés elszámolása esetlegesen veszteségessé tenné a vállalkozást. Ezt nem szeretné. A tárgyi eszköz kartonon kiszámolja, csökkenti az eszköz értékét, de nem szeretné, ha az adóbevallásában az értékcsökkenés összege megjelenne. Szabályos-e ez így? Köszönöm szépen!

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízinggel kapcsolatos kérdésre válaszoltak augusztus 21-én és augusztus 27-én. Az előbbiben azt írták, hogy a lízingbe vevő tartja nyilván a könyveiben a lízingelt gépkocsit (de nem ő a tulajdonos, majd a futamidő végén dől el, hogy ki lesz a tulajdonos) és értékcsökkenést számol el utána a számviteli törvénynek megfelelően. Az augusztus 27-ei válaszban pedig azt írják, hogy értékcsökkenési leírás csak a vállalkozás saját tulajdonú tárgyi eszközei után számolható el. Így most nem értem. A nyílt végű pénzügyi lízingnél tárgyi eszközként kezelem az eszközt és értékcsökkenést számolok el, vagy csak bérlem az eszközt, mert a futamidő végén korántsem biztos, hogy én leszek a tulajdonos, és a lízingdíjakat költségként számolom el? Köszönöm válaszát. üdvözlettel Izsó Krisztina

Az autó áfája – kisokos a szabályozási útvesztőben Cikk

Minek nevezzelek? A személygépkocsi termék, közlekedési eszköz, tárgyi eszköz, lehet vele szolgáltatást nyújtani. A különböző fogalmakhoz az áfatörvény más-más jogszabályhelyeket kapcsol. Ezek alkalmazásában segítünk.

Látásjavító védőszemüveg Kérdés

Kft.-nk tulajdonosa, aki munkabért is vesz fel rendszeresen, polieszter és különféle anyagok köszörülési munkáit végzi, nyílt terepen (erős UV-sugárzás és egyéb környezeti tényezők mellett), a dioprtiái igen magasak. Multifokális szemüveget hord, csak a lencsék (1 pár) ára bruttó 123 905 forint. Mivel munka közben a szemüveg igen nagy kopásnak, egyéb hatásnak van kitéve, szemüvegeit évenként cserélnie kell karcolások, a műanyag lencséről le nem mosható gyanta, stb. miatt. Hétköznapi, mindennapos használatra, amikor nem dolgozik, másik szemüveget használ. KÉRDÉS: látásjavító munkaszemüveg számla ellenében elszámolható-e költségként, vagy kisértékű tárgyi eszközként? Ha igen, milyen százalékban? Könyvelő munkatársunk szerint nem lehet elszámolni. Kérem válaszukat, köszönettel: N. I. ügyvezető

Nem használt tárgyi eszköz értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném segítségüket kérni a következő témában: Cégünk többek között gépek bérbeadásával foglalkozik. A gépeket a 131-es számlaosztályba könyveljük, beruházási kedvezményt veszünk figyelembe ezekre a gépekre. Értelemszerűen évente nem vesznek bérbe minden gépet az állományból. Ilyenkor mi a teendő, vagy van-e teendő: - nem teszek semmit, minden gépre számolok értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és inaktív állományba helyezem, és nem számolok rá értékcsökkenést, - kigyűjtöm a nem bérbeadott gépeket és átsorolom a készletek közé, de mi van az olyan gépekkel, amelyekre beruházási kedvezményt vettem igénybe? Várom válaszukat. Köszönettel: KSZ

Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni Cikk

Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.

Értékesítési célú ingatlan hasznosítása Kérdés

Tisztelt Cím! Egy kft. 2010 decemberében értékesítési célból 10 lakásból álló ingatlant vásárolt. Felújította az ingatlant. Az ingatlan a felújítás költségeivel együtt az árukészletek között a 2-es számlaosztályban van nyilvántartva. Azonban mai napig nem tudta eladni az ingatlant. Már 2012. évben egy cégnek bérbeadott 3 lakást az ingatlanból. Az a kérdésem, hogy a 2-es számlaosztályban nyilvántartott ingatlant lehet-e bérbeadással hasznosítani az értékesítésig? Van erre lehetőség számviteli és adószempontból? Ha át kell sorolni a tárgyi eszközök közé, akkor annak van számviteli és adóvonzata, amire figyelni kell? Köszönöm a válaszukat!

Mezőgazdasági őstermelő apport bevitele új kft.-be Kérdés

Egy áfás mezőgazdasági őstermelő a könyvelésében szereplő tárgyi eszközei közül apportként át akar vinni egy tárgyi eszközt egy újonnan alakuló kft.-be. Hogyan kezelendő ez az áfa vonatkozásában a felek részéről ? Hogyan jelenik meg az őstermelő könyvelésében, és van-e bármilyen adóvonzata?

A NAV közbeszól – tárgyi eszközökkel kapcsolatos korrekciók elszámolása Cikk

Előfordul, hogy a „vállalkozási tevékenység érdekében beszerzett eszköz” fogalmát a NAV másként értelmezi, mint a vizsgált cég. Ekkor a pórul járt társaságnak – az adóhiány és a szankciók pénzügyi rendezésén túl – számviteli feladatai is keletkeznek.

Nyílt végű pénzügyi lízing lejárta után mi a teendő? Kérdés

Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízinggel szerzett be egy személygépjárművet 2012-ben. A lízing futamideje 2 év volt, ami most járt le. A kft. a maradványértéken nem óhajtja megvásárolni a személygépkocsit. A kérdésem az, hogy a tárgyi eszközök közül hogyan kell kivezetnem ezt az eszközt? Milyen könyvelési tételeket kell könyvelnem?

Pályázati könyvelés: GOP 1.1.1.-11-2012. Kérdés

Beruházás, tárgyi eszköz beszerzés 161-re könyveljük, a kapott támogatási előleget a 4-esben (K 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek) tartjuk nyilván pályázatonként elkülönítve. Ha jóváhagyják a tényleges támogatást, azt teszem a 9-esbe. A K+F (tárgyi eszközre) a támogatási előleget a rendkívüli bevételekkel szemben (T 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettség – K 98 Rendkívüli bevétel), majd a bevételt halasztott bevételként elhatárolom (T 98 Rendkívüli bevétel – K 483 Halasztott bevétel) és a halasztott bevételt feloldva arányosan, amikor költség merül fel (pl. az értékcsökkenési leírások arányában) – T 483 Halasztott bevétel – K 98 Rendkívüli Bevétel. A munkabér és járulékaira kapott támogatás esetén a munkabéreket teljes egészében elszámolom költségként. Nem lehet elhatárolni. Az ezzel szemben álló, kapott támogatást számolom el bevételként, abban az esetben, ha a mérlegkészítés időpontjáig beérkezett. A 2013-ban beérkezett támogatást a bankkivonat alapján könyvelem, a 2014-ben várható támogatást időbeli elhatárolásba teszem. Itt előfordulhat, hogy a cég veszteséges lesz, az adott évben, mert a támogatás nem érkezik meg a mérlegkészítés időpontjáig. Ez így jó? Az egyik évben veszteséget mutatok ki, a másikban pedig nagy árbevételt. Nonprofit társaságról van szó. Kérem részletezzék, hogyan kell végezni a nem beruházási költségre kapott támogatások könyvelési lépéseit. Köszönöm.

Felszámolás: súlyos bűncselekményt követhet el, ha ezeket nem tudja Cikk

Mind a vállalkozás ügyvezetőjének, mind a könyvelőjének óriási problémát okozhat, ha felkészületlenül éri őket a cég felszámolása, s nincsenek tisztában azzal, milyen kötelezettségeknek kell eleget tenniük. Márpedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy eléggé hiányosak az érintettek ismeretei ezen a téren. "Jobb félni, mint megijedni", a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet esetén haladéktalanul át kell nézni a vállalkozás könyvelését.

Tárgyi eszköz értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésem, hogy a kft.-nk tulajdonában álló tehergépjárműben káresemény következett be, a biztosító térített 1,5 millió forintot, amit bevételként elszámoltunk a 2013. évre. A káresemény következtében felmerülő kiadás is 1,5 millió forint volt, amit 162. felújítás főkönyvi számra könyveltünk, és ráaktiváltuk a tehergépjárműre. A kérdés az, hogy emiatt a költség értékcsökkenés formájában több évre eloszlik, a biztosító térítése, mint elszámolt bevétel, maradhat-e a 2013. évi könyvekben? Köszönettel.

Alanyi mentes áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi mentességet választó vállalkozás elérte a 6 millió forint bevételt, így be kell lépnie az áfa körbe. A kérdésem az lenne, hogy az alanyi mentes időszakban beszerzett, el nem adott készletek, tárgyi eszközök, nem aktivált beruházások után a le nem vonható áfa, az áfa körbe lépés után, valamilyen módon utólag, például arányosítással levonható-e, vagy csak az átlépést követő beszerzések áfája lesz levonható? Az alanyi mentes időszakban beszerzett tárgyi eszköz, áfa körös időben értékesítése esetén mi a teendő? Fizetendő áfát kell-e felszámítani, ha igen, akkor arányosan utólag levonható-e az áfa?

Nem tudja visszaadni a tagi kölcsönt? Így rendezheti tárgyi eszközzel Cikk

Betéti társaság beltagja tagi kölcsönt nyújtott az előző években a társaságnak. A bt. jelenleg nem tudja visszafizetni, törleszteni a tagi kölcsön összegét. Van-e rá lehetőség, hogy tárgyi eszközt adjon át a tartozás fejében (az eszközt piaci értéken számolnák el)? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink