825 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére
Egyéni vállalkozó tárgyi eszköze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó be szeretné vinni a vállalkozásába a magánszemélyként megvásárolt lovát tárgyi eszközként (ha jól gondolom, a tenyészállatok közé kell besorolni), és ezáltal ehhez a tevékenységéhez kapcsolódóan költségeket is el tud számolni. Az lenne a kérdésem, hogy a tenyészállat után milyen értékcsökkenési leírási kulcsot kell alkalmazni, illetve az egyéni vállalkozás megszüntetését követően hogyan kell kivezetni a fent említett tenyészállatot? Válaszát előre is köszönöm!
Általános forgalmi adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2012-ben alakult, az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok alapján állapította meg. 2013-ban vásárolt több tárgyi eszközt, melynek áfájat levonásba helyezte. 2016. évtől alanyi adómentes státuszt választott. A tárgyi eszközök miatt a 2015. évi utolsó áfabevallásában korrigálnia kell a tárgyi eszközök beszerzésekor levont áfát. Kérdésem a következő: 1. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 19 817 forint volt. 19 817 forint/5 év x 2 év (2016-2017.) = 7 926 forint. Ebben az esetben nincs a bevallásban tennivaló (ha jól tudom). 2. számú tárgyi eszköz esetében levonásba helyezett áfa 2013. évben 29 530 forint. 2016. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, és 2017. évre: 29 530 forint/5 év x 1 év = 5 906 forint, tehát itt sincs tennivaló a bevallásban, vagy a helyes eljárás: 29 530 forint/5 év x 2 év = 11 812 forint – ezzel az összeggel kell számolnom az áfabevallásban? Jól gondolom-e, hogy a tárgyi eszközöknél egyenként kell figyelembe venni a korrekciót, vagy nem jól gondolom, és összesítenem kell a tárgyi eszközök után a levonhatóvá nem vált áfát ? Tehát a fenti példánál maradva 2015. utolsó áfabevallásában: 1. számú tárgyi eszköz: 7 926 forint/2 = 3 963 forint 2. számú tárgyi eszköz: 5 906 forint Összesen: 9 869 forint ~ 10 eFt > korrekciós tényezőt kell figyelembe vennem? Válaszukat előre is köszönöm. Juhász Gyuláné
Lakásértékesítés – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság lakásokat épített, a társasházra vonatkozóan 2018. január 1. előtt használatba vételi engedélyt adtak.Ezen társasházban még van eladatlan lakás. A társaság nem választotta a 2 évnél régebben használatba vett lakásokra vonatkozóan az adókötelessé tételt. Kérdéseim: 1. Amennyiben a lakásokat 27százalékos áfával értékesítenék, úgy van-e ezt követően kijavítási kérelem beadására mód? 2. Amennyiben áfamentes értékesítésre kerül sor, úgy milyen áfafizetési kötelezettséggel kell számolni az értékesítő társaságnak, ezen áfafizetési kötelezettség mikor keletkezik, és milyen módon számszerűsíthető? 3. Van-e különbség az utólagos áfafizetéssel kapcsolatban abban az esetben, ha a társaság az értékesíteni kívánt lakásokat a tárgyi eszközök között tartja nyilván, vagy, ha azokat a készletek között mutatja ki? Segítségüket köszönöm.
Karácsonyfa-beszerzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját részére műfenyőt, illetve díszeket vásárolt, amelyeket a cég telephelyén állít ki a karácsonyi időszakban. A műfenyőt több éven keresztül szeretné használni. Ezen beszerzést hogyan kell megítélni áfa (levonható-e), társasági adó (elismert költség vagy sem), illetve számviteli szempontból (egyéb költség vagy tárgyi eszköz, mert több éven át szolgálja a tevékenységet)? A beszerzés után kell-e valamilyen "különleges" adózást alkalmazni (például egyes meghatározott juttatásként stb.)?
Áfalevonási jog tárgyi eszköz ingyenes használata esetén
Cikk
Levonható-e az ingyenesen a nyilvánosság használatára bocsátott ingatlan általános forgalmi adója? Az Európai Unió Bírósága nemrég foglalkozott ezzel a kérdéssel a C126/14. számú ügyben.
Tárgyieszköz-könyvelés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a nulla számlaosztályban szerepel egy tárgyi eszköz, amit szeretnék kivezetni, mert már nem használjuk, és leadjuk. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan kell kivezetni, könyvelni? Köszönettel.
Fejlesztési tartalék feloldása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a teendő abban az esetben, ha a tárgyi eszköz teljes bekerülési értéke a fejlesztési tartalék feloldásával finanszírozott? Köszönöm a válaszát!
Egyéni vállalkozás – családi gazdaság
Kérdés
Mária nagyon köszönöm az eddigi válaszait. Most már csak az egyéni vállalkozás zárása nem teljesen tiszta a fejemben. Tehát egy egyéni vállalkozó, aki októbertől családi gazdaságot alapít. Szeptember 30-ávall lezárom a vállalkozását, a meglévő tárgyi eszközeire eddig a napig értékcsökkenést számolok el. Kérdésem, hogy kisvállalkozói kedvezményt érvényesíthet-e az év folyamán beszerzett permetezőre? Októbertől pedig az értékcsökkenés már felosztódik a családtagok között, ezért kell az elkülönítés (a szerződés szerint az összes gépét beviszi a családi gazdaságba). Az szja-bevallásban tételesen levezetem a 13. lapokon az egyéni vállalkozó dolgait. Ha a családi gazdaságnál az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatt lesz, akkor a 12. lapokat ki sem kell töltenem? Vagy, ha az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatti, akkor jelen esetben megteheti a 20 százalékos nyilatkozatot? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!
Erdei közjóléti létesítmények támogatásának számviteli elszámolása
Kérdés
A 66/2013 (VII.29) VM-rendelet alapján létrehozott erdei közjóléti létesítmények (jelen esetben erdei kilátó) megvalósításához nyújtandó támogatások a gazdasági társaság esetében hogyan számolhatók el? Időbeli elhatárolásként, vagy tőketartalékként, a kilátó tárgyi eszközként nyilvántartásba vételével együtt? A támogatást nem költségarányosan, hanem kvóta alapján a létesítmény rendelet szerint euróban meghatározott összegben, utólag folyósítják, függetlenül a tényleges költségtől, természetesen a szakmai előírások szigorú betartása mellett.
Tárgyi eszköz értékcsökkenés nyitómérlegben
Kérdés
Katából kilépő bt.-ről van szó, a tárgyi eszközeit piaci értéken leltárba vette a nyitómérleghez. Ezek között van olyan, amit még a katás időszak előtt vásárolt, és kisértékű eszköz volt, amit egyösszegben amortizált abban az évben. Ha ez az eszköze még mindig megvan, akkor a piaci értéke lesz a bekerülési érték a nyitómérlegben, és újra amortizálni fogja, mint kisértékű eszközt? Vagy nulla értékkel kell bekerüljön a leltárba?
Adóellenőrzés utáni korrekció?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. esetében adóellenőrzést (áfa) folytattak le a 2012. és 2013. adóévekre vonatkozóan. A korábbi könyvelő sok mindent rosszul könyvelt és olyan tételeknek is levonta az áfáját, aminek nem lehetett volna. Ráadásul az egyik számlát, amin egy tárgyi eszköz szerepel, hiteltelennek is minősítette a NAV. A tárgyi eszköz megvan, de az eladó átverte az ügyfelemet. Felmerült bennem, hogy ebben az esetben számvitelileg, illetve egyéb adó (például társasági adó) esetében is korrigálnom kellene a könyveket. A korábban elszámolt értékcsökkenés szabálytalan volt. Jól gondolom? Válaszát előre is köszönöm!
Tárgyi eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, hogy ha egy kft. tulajdonában van egy gépkocsi, és vásárol rá gumiabroncsot, akkor azt rá kell aktiválni a gépkocsira, vagy mivel darabja 100 ezer forint alatti, így, mint kisértékű tárgyi eszközt, elszámolom? Vagy egyéb lehetőség? Köszönöm.
Szállítói kötelezettség leírása
Kérdés
2009. évben árverési tárgyaláson felszámoló cég értékesítette a felszámolt cég bizonyos tárgyi eszközeit (vagyonát). Részletfizetésben állapodtunk meg, azonban az utolsó részlet pénz hiányában nem került kiegyenlítésre 2009. év óta. A megvásárolt tárgyi eszközök eladásra kerültek azóta. 2014. évben rendkívüli ráfordításként a mérlegben szeretném elszámolni. Tudomásom szerint társasági adóvonzata nincs. Köszönettel várom válaszukat.
Előző években ki nem vezetett tárgyi eszköz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft., ami gazdasági tevékenységet nem végez, 2013. évtől és 2010. évben telket értékesített (amit számla is igazol), de a telek nem lett kivezetve az eszközök közül. Ez a dolog 2014-ben derült ki. A kérdésem a következő: helyesen járok-e el, ha 2014. évben kivezetem az eszközök közül (ráfordítások között számolom el), és az adózás előtti eredményét a társasági adóban ezzel az összeggel megnövelem. És önellenőrzöm a 2010. évi társasági adót, szintén ezzel az összeggel? Gyors válaszukat köszönöm.
Fejlesztési tartalék feloldása kisértékű tárgyi eszköz beszerzésével
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Feloldható-e a fejlesztési tartalék a kisértékű tárgyi eszköz beszerzésével azonos összeggel? Köszönettel: Rné