121 találat a(z) törzstőke cimkére

Így emelhető a törzstőke eredménytartalékból Cikk

Idén alakult kft. emelheti-e törzstőkéjét (rendezheti-e a tagi befizetést) eredménytartalékból? Olvasói kérdésre Tirpák Anita, a Niveus Consulting Group Kft. könyvelési és bérszámfejtési üzletágvezetője válaszolt.

Törzstőkecsökkentés után üzletrész-értékesítés Kérdés

A kft.-nek több cég, és több magánszemély tulajdonosa van. Az évek folyamán a kft. jelentős veszteséget halmozott fel. A tulajdonosok a jegyzett tőke csökkentése mellett döntöttek (eredménytartalékkal szemben számolták el). 1. A tőkecsökkentés esetében a korábban teljesített pótbefizetést is kellett volna arányosan csökkenteni (a pótbefizetést pénzben teljesítették, és lekötött tartalékként került kimutatásra a kft. könyvelésében)? 2. Mivel a tőkecsökkentésnél jövedelem nem került kifizetésre a tagok részére, így a kft. nem számolt el semmiféle közterhet. Helyesen tették így? A tőkecsökkentést követően a társaság tőkeemelés mellett döntött. Sajnos az ebből származó forrást is felélte, és ismét tőkecsökkentést kellett elhatároznia és végrehajtania a tagoknak. Időközben a társaság tulajdonosi köre változott, mert egyes tulajdonok értékesítették az üzletrészüket. Jelentkezett a kft.-re egy vevő, aki rendkívül jelentős vételárat fizetne (a vételár jóval a kft. mérlege alapján reális vételár felett van). 3. A társaság jelenlegi magánszemély tulajdonosa, aki a kft. számára ismeretlen áron vette meg a tulajdonrészét a korábbi tulajdonostól, a tőkecsökkentést követően, egy esetleges eladás során mi után fog adózni, illetve a kft. mit tekintsen szja- és eho- alapnak? A magánszemély tulajdonosoknak nyilatkozni kell arról. hogy mennyiért jutottak hozzá jelenlegi tulajdoni részükhöz, vagy az szja és az ehoalapja a tulajdonosra jutó vételárrész az üzletrész névértéke közti különbözet lesz?

Elcsúszott a könyvelés a tőkefizetéshez képest: kell-e korrigálni? Cikk

Egy év végén alapított kft.-nek a törzstőkéjének befizetése csak a rá következő év elején került bele a könyvelésbe. Helyes-e ez így? Ha nem, kell-e a korábbi évről beszámolót készíteni.

Törzstőke emelése eredménytartalékból Kérdés

Az új Ptk. által előirt szintre a társaság nyereségéből eredménytartalékból szeretné felemelni a törzstőkét, mégpedig a 2014. évi mérleg jóváhagyása után május 31. után. Kérdésünk lenne, hogy kell-e hozzá közbenső mérleget késziteni, vagy most kellene ügyvédhez menni a törzstőke felemelése miatt, vagy december 31-ével érdemes a tőkét eredménytartalékból a 2015. évi zárással egyidőben? Azt tudják a tagok, hogy az összeg az szja tv. alapján tőkejövedelemnek fog minősülni, ha valamikor az leszállitásra, kivonásra kerül. A legfőbb kérdés, hogy kell-e hozzá közbenső mérleg?

Romániai cég magyarországi fióktelepe Kérdés

Egy romániai cég magyarországi fióktelepe 2012-ben alakult 500 ezer forint jegyzett tőkével. Mivel 2012-ben és 2013. évben is veszteséges volt, így a saját vagyona nulla lett. 2014-ben is veszteséges lesz, mivel bevétele nem volt, de bankszámla-vezetési költségek merültek fel, erre a szükséges összegeket a romániai cég átutalta a fióktelep Magyaroszági bankszámlájára. Kérdéseink: 1. A fióktelepre is vonatkozik-e a Gt. rendelkezése, miszerint a 2014. évi beszámoló elfogadását követő 3 hónapon belül rendelkezni kellene pótbefizetésről vagy a törzstőke leszállításáról ? 2. A 2014-ben a költségekre átutalt összegek a fióktelepnél egyéb rövidlejáratú kötelezettségként vannak nyilvántartva. Ezt figyelembe lehet-e venni a pótbefizetés összegébe, ha pótbefizetésről dönt a taggyűlés ? Válaszukat előre is köszönöm.

Törzstőke-emelés Kérdés

A társaság a jelenlegi törzstőkéjét szeretné emelni a meglévő pénztári állományából, tehát nem tagi befizetésekből. Ez lehetséges?

Mínuszos saját tőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy, ha egy kft. törzstőkéje 3 millió forint, de a saját tőke kb. 10,5 millió forint, akkor mennyinek kell minimum a saját tőkének lenni, hogy a cég tovább működhessen? A Gt. 51. § (1) Ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkének megfelelő összegű saját tőkéve, és a társaság tagjai a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak... Ennek értelmében erre a cégre már a az új törvény értelmében a 3 milliós törzstőkét kell figyelembe venni. Neki, ha 10,5 millió forint volt a saját tőkéje, akkor ebben az évben mindenképp a 3 millió forintos saját tőkével kell rendelkeznie, hogy a cég továbbra is működőképes legyen. Milyen szankcióra számíthat az a cég, amely a saját tőkéje összegét a törvényben előírt határidőn belül nem rendezi?

Jegyzett tőke leszállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyszemélyes kft. A tulajdonos magánszemély. A kft. leszállította a törzstőkéjét 9 millió forintról 3 millió forintra. Az alapítói okirat nem tartalmazza, hogy a jegyzett tőke leszállítása tőketartalékkal, vagy eredménytartalékkal szemben tervezik megvalósítani, avagy tőkekivonás útján – pedig szerintem bele kellett volna foglalni. Hogyan könyvelendő a módosítás, keletkezhet-e a tagnak vállalkozásból kivont jövedelem útján, vagy más jogcímen adókötelezettsége? Az eredménytartalék pozitív. Tanácstalan vagyok, mi a teendő ebben az esetben. Segítségét köszönöm!

Ingatlannal rendelkező cég eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság minősített többségi tulajdonosa el kívánja adni a részesedését. A cégben ingatlanvagyon is van. Az illetéktörvény szerint ez esetben a cégnek illetéket kell fizetni az ingatlan értékének olyan aránya után, amilyen arányú részesedés-átruházásra kerül sor, jelen esetben 75 százalékról van szó. Kérdésem, hogy ilyen esetben az ingatlanok értékeként mit vesz alapul a NAV az illetékkiszabásakor? Milyen módon kell megállapítani az ingatlan értékét a cégnek az eladáskor (adó- és értékbizonyítvány, értékbecslés, vagy elég a könyv szerinti érték alapulvétele). Az üzletrész-átruházást be kell-e jelenteni a NAV-hoz 30 napon belül annak ellenére, hogy az ingatlan nem cserél gazdát, az változtlanul a cégben marad? (Az üzletrész-eladásra névértéken kerül sor.) Van-e jelentősége annak, hogy apportként vagy törzstőkén felüli vagyonként van nyilvántartva az ingatlan a társaságban? Milyen egyéb kötelezettségük van a feleknek? Köszönettel.

Amikor muszáj azonnal tőkét emelni a kft.-ben Cikk

Olvasónk azt tudakolta, hogy új tevékenységi kör felvétele esetén szükséges-e emelni a kft. törzstőkéjét. Kérdésére dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

Fémkereskedelem, plusz új tevékenységi kör – törzstőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy fémkereskedelmi tevékenységhez milyen engedélyek szükségesek, milyen különleges szabályozások vonatkoznak erre? Továbbá, ha új tevékenységi körként veszi fel a kft., abban az esetben is szükséges a kötelező törzstőkeemelés? Köszönöm válaszát.

Kft. tag üzletrészének kifizetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: Egy kft. 3 060 e forint törzstőkével, és 36 000 e forint saját tőkével, továbbá 5 taggal rendelkezik. Az egyik tag, aki a törzstőkéből 1 400 e forintot tudhat magáénak, ki akar a társaságból lépni. Az ügyvezető megegyezett vele, hogy az üzletrészét nettó 16 000 e forintért visszavásárolja tőle a kft. Sajnos a bennmaradó tagok nem rendelkeznek annyi pénzzel, hogy ők vegyék meg a kilépő üzletrészét. Tekintettel arra, hogy a törzstőke minimum összege 3000 e Ft, a többi tag kiegészítheti a törzstőkét névértéken, azaz befizethet 1400 e Ft-ot (egymás között arányosan megosztva a befizetést), vagy ez a tranzakció üzletrész-vásárlásnak minősül, amit piaci értéken kell teljesíteni? Azaz a piaci érték alatt (névértéken) történő vásárlás miatt a magánszemélyeknek keletkezik jövedelme? Mi a módja annak, hogy a kilépő tag miatti törzstőke-csökkenés kiegészítése megtörténhessen, és “ne fájjon” annyira? A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

Kft.-ben tag üzletrésze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem írja meg, hogy kft.-ben az üzletrész mértéke eltérhet-e a tag törzsbetétjétől? Magánszemély tagról van szó. Az új Ptk. melyik paragrafusa ír erről? Előre is köszönöm válaszát.

Kft. telephely létesítése és törzstőke emelése Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő ügyben szeretném segítségüket, véleményüket kérni: Egy jelenleg 500 000 forintos törzstőkével rendelkező kft. 2014 márciusában bérleti szerződést kötött egy székhelyétől eltérő címen található üzlethelyiségre, ahol heti 2 napon lesz nyitva tartva büfé működtetése céljából. Ezzel kapcsolatos kérdéseim: 1. A "cégtörvény" alapján szükséges-e társasági szerződést módosítani amiatt, hogy telephelyet létesített a vállalkozás? Kimeríti-e ez az üzlethelyiség bérlet a cégtörvény szerinti telephely fogalmát (tartós, állandó letelepedés)? 2. A NAV-hoz és a helyi önkormányzathoz véleményem szerint be kell jelenteni mint telephelyet, mert adóköteles tevékenységet fog ott folytatni a vállalkozás. Ugye jól gondolom? 3. Ha a NAV-hoz bejelentést teszünk a telephely létesítésről, azt a cégbíróság tőlük elektronikus úton megkapja? Ez generálni fogja azt, hogy a törzstőkét rögtön fel is kell emelni 3 000 000 forintra? 4. A kft-nél a Ptk. szerint lehetőség van saját vagyonból történő törzstőke-emelésre, amennyiben a felemelt törzstőke nem haladja meg a saját tőkét és a 6 hónapnál nem régebbi beszámoló alapján rendelkezik kellő vagyonnal ehhez. Ezen lehetőség alapján konkrétan milyen vagyonelemből lehet törzstőkét emelni? Az eredménytartalékból? Vagy lehetséges a társaság nyilvántartásában szereplő eszközöket is vagyonnak tekintetni és ezen eszközök könyv szerinti/piaci értékéből megemelni a tőkét? Ha igen, hogyan történik a könyvelése? Köszönettel, Kovács Éva

Apport értékelése Kérdés

A kft. jegyzett tőkéje kb 25 millió forint lesz, amelyből 8 millió forint készpénz, 17 millió forint pedig gépekből álló apport. A berendezések árai az apport-listán euróban vannak feltüntetve, viszont a jegyzett tőkét a cégbejegyzési eljárásban forintban kell feltüntetni. Abban kérem a véleményét, hogy az apport lista végén szereplő összeget milyen árfolyamon számoljuk át forintra? A céges iratok aláírásának napján (december 6.) érvényes árfolyamon, vagy a gépek megvásárlásának napján érvényes árfolyamon? További kérdésem, hogy az apport további nyilvántartása hogyan történik a könyvvezetésben. Várom megtisztelő válaszukat! Tisztelettel:Szabó Anita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink