115 találat a(z) törzstőke cimkére

Mínuszos saját tőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy, ha egy kft. törzstőkéje 3 millió forint, de a saját tőke kb. 10,5 millió forint, akkor mennyinek kell minimum a saját tőkének lenni, hogy a cég tovább működhessen? A Gt. 51. § (1) Ha a gazdasági társaság a számviteli törvény szerinti beszámolójában foglaltak alapján egymást követő két teljes üzleti évben nem rendelkezik a társasági formájára kötelezően előírt jegyzett tőkének megfelelő összegű saját tőkéve, és a társaság tagjai a második év számviteli törvény szerinti beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül a szükséges saját tőke biztosításáról nem gondoskodnak... Ennek értelmében erre a cégre már a az új törvény értelmében a 3 milliós törzstőkét kell figyelembe venni. Neki, ha 10,5 millió forint volt a saját tőkéje, akkor ebben az évben mindenképp a 3 millió forintos saját tőkével kell rendelkeznie, hogy a cég továbbra is működőképes legyen. Milyen szankcióra számíthat az a cég, amely a saját tőkéje összegét a törvényben előírt határidőn belül nem rendezi?

Jegyzett tőke leszállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyszemélyes kft. A tulajdonos magánszemély. A kft. leszállította a törzstőkéjét 9 millió forintról 3 millió forintra. Az alapítói okirat nem tartalmazza, hogy a jegyzett tőke leszállítása tőketartalékkal, vagy eredménytartalékkal szemben tervezik megvalósítani, avagy tőkekivonás útján – pedig szerintem bele kellett volna foglalni. Hogyan könyvelendő a módosítás, keletkezhet-e a tagnak vállalkozásból kivont jövedelem útján, vagy más jogcímen adókötelezettsége? Az eredménytartalék pozitív. Tanácstalan vagyok, mi a teendő ebben az esetben. Segítségét köszönöm!

Ingatlannal rendelkező cég eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság minősített többségi tulajdonosa el kívánja adni a részesedését. A cégben ingatlanvagyon is van. Az illetéktörvény szerint ez esetben a cégnek illetéket kell fizetni az ingatlan értékének olyan aránya után, amilyen arányú részesedés-átruházásra kerül sor, jelen esetben 75 százalékról van szó. Kérdésem, hogy ilyen esetben az ingatlanok értékeként mit vesz alapul a NAV az illetékkiszabásakor? Milyen módon kell megállapítani az ingatlan értékét a cégnek az eladáskor (adó- és értékbizonyítvány, értékbecslés, vagy elég a könyv szerinti érték alapulvétele). Az üzletrész-átruházást be kell-e jelenteni a NAV-hoz 30 napon belül annak ellenére, hogy az ingatlan nem cserél gazdát, az változtlanul a cégben marad? (Az üzletrész-eladásra névértéken kerül sor.) Van-e jelentősége annak, hogy apportként vagy törzstőkén felüli vagyonként van nyilvántartva az ingatlan a társaságban? Milyen egyéb kötelezettségük van a feleknek? Köszönettel.

Amikor muszáj azonnal tőkét emelni a kft.-ben Cikk

Olvasónk azt tudakolta, hogy új tevékenységi kör felvétele esetén szükséges-e emelni a kft. törzstőkéjét. Kérdésére dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.

Fémkereskedelem, plusz új tevékenységi kör – törzstőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy fémkereskedelmi tevékenységhez milyen engedélyek szükségesek, milyen különleges szabályozások vonatkoznak erre? Továbbá, ha új tevékenységi körként veszi fel a kft., abban az esetben is szükséges a kötelező törzstőkeemelés? Köszönöm válaszát.

Kft. tag üzletrészének kifizetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni: Egy kft. 3 060 e forint törzstőkével, és 36 000 e forint saját tőkével, továbbá 5 taggal rendelkezik. Az egyik tag, aki a törzstőkéből 1 400 e forintot tudhat magáénak, ki akar a társaságból lépni. Az ügyvezető megegyezett vele, hogy az üzletrészét nettó 16 000 e forintért visszavásárolja tőle a kft. Sajnos a bennmaradó tagok nem rendelkeznek annyi pénzzel, hogy ők vegyék meg a kilépő üzletrészét. Tekintettel arra, hogy a törzstőke minimum összege 3000 e Ft, a többi tag kiegészítheti a törzstőkét névértéken, azaz befizethet 1400 e Ft-ot (egymás között arányosan megosztva a befizetést), vagy ez a tranzakció üzletrész-vásárlásnak minősül, amit piaci értéken kell teljesíteni? Azaz a piaci érték alatt (névértéken) történő vásárlás miatt a magánszemélyeknek keletkezik jövedelme? Mi a módja annak, hogy a kilépő tag miatti törzstőke-csökkenés kiegészítése megtörténhessen, és “ne fájjon” annyira? A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

Kft.-ben tag üzletrésze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem írja meg, hogy kft.-ben az üzletrész mértéke eltérhet-e a tag törzsbetétjétől? Magánszemély tagról van szó. Az új Ptk. melyik paragrafusa ír erről? Előre is köszönöm válaszát.

Kft. telephely létesítése és törzstőke emelése Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő ügyben szeretném segítségüket, véleményüket kérni: Egy jelenleg 500 000 forintos törzstőkével rendelkező kft. 2014 márciusában bérleti szerződést kötött egy székhelyétől eltérő címen található üzlethelyiségre, ahol heti 2 napon lesz nyitva tartva büfé működtetése céljából. Ezzel kapcsolatos kérdéseim: 1. A "cégtörvény" alapján szükséges-e társasági szerződést módosítani amiatt, hogy telephelyet létesített a vállalkozás? Kimeríti-e ez az üzlethelyiség bérlet a cégtörvény szerinti telephely fogalmát (tartós, állandó letelepedés)? 2. A NAV-hoz és a helyi önkormányzathoz véleményem szerint be kell jelenteni mint telephelyet, mert adóköteles tevékenységet fog ott folytatni a vállalkozás. Ugye jól gondolom? 3. Ha a NAV-hoz bejelentést teszünk a telephely létesítésről, azt a cégbíróság tőlük elektronikus úton megkapja? Ez generálni fogja azt, hogy a törzstőkét rögtön fel is kell emelni 3 000 000 forintra? 4. A kft-nél a Ptk. szerint lehetőség van saját vagyonból történő törzstőke-emelésre, amennyiben a felemelt törzstőke nem haladja meg a saját tőkét és a 6 hónapnál nem régebbi beszámoló alapján rendelkezik kellő vagyonnal ehhez. Ezen lehetőség alapján konkrétan milyen vagyonelemből lehet törzstőkét emelni? Az eredménytartalékból? Vagy lehetséges a társaság nyilvántartásában szereplő eszközöket is vagyonnak tekintetni és ezen eszközök könyv szerinti/piaci értékéből megemelni a tőkét? Ha igen, hogyan történik a könyvelése? Köszönettel, Kovács Éva

Apport értékelése Kérdés

A kft. jegyzett tőkéje kb 25 millió forint lesz, amelyből 8 millió forint készpénz, 17 millió forint pedig gépekből álló apport. A berendezések árai az apport-listán euróban vannak feltüntetve, viszont a jegyzett tőkét a cégbejegyzési eljárásban forintban kell feltüntetni. Abban kérem a véleményét, hogy az apport lista végén szereplő összeget milyen árfolyamon számoljuk át forintra? A céges iratok aláírásának napján (december 6.) érvényes árfolyamon, vagy a gépek megvásárlásának napján érvényes árfolyamon? További kérdésem, hogy az apport további nyilvántartása hogyan történik a könyvvezetésben. Várom megtisztelő válaszukat! Tisztelettel:Szabó Anita

Átalakulás kft-ből bt-vé Cikk

A következő hónapokban-években bizonyára sok kft átalakul bt-vé, ha nem akarják vagy nem tudják előteremteni az új Ptk. által előírt legalábbb 3 millió forintos törzstőkét. Olvasónk átalakuláshoz kapcsolódó kérdésére szakértőnk, Sinka Júlia válaszolt.

Cégtulajdonosok figyelem! Itt a teendők listája és határideje Cikk

A jogi személyek legfeljebb két év türelmi időt kapnak, hogy létesítő okirataikat összhangba hozzák a jövő márciustól hatályba lépő új Polgári Törvénykönyvvel. 160-170 ezer kft-t érint az a rendelkezés, amely szerint 2016. március 15-éig a törzstőkét a jelenlegi minimum 500 ezerről legalább 3 millió forintra kell megemelni. A 2014. március 15-e előtt megkötött szerződéseket nem kötelező, de sok esetben érdemes lehet módosítani az új Ptk-hoz igazítva: különösen az adásvételi és a vállalkozási szerződéseket, ahol az új törvény többek között lehetővé teszi, hogy hibás teljesítés esetén hosszabb ideig lehessen kijavítást, cserét vagy árleszállítást kérni – összegezte a Szecskay Ügyvédi Iroda a Ptk. átmeneti rendelkezéseiről szóló hétfő esti zárószavazást.

Újabb kötelező cégmódosítás Cikk

Jövő év március 15-én hatályba lép az új Ptk, amelyben a korlátolt felelősségű társaságok kapcsán kétségtelenül a legfontosabb változás, hogy a minimum jegyzett tőke összege 3 millió forintra emelkedik - írja blogjában Szűcs Bálint, az RSM DTM adószakértője.

Törzstőke emelés külföldi magánszemély kölcsönéből Kérdés

Társaságunknak (kft) külföldi magánszemély - 2 évvel ezelőtt - forintkölcsönt nyujtott.Nehézségeink vannak a visszafizetéssel, felajánlottuk számára a társaságban való tulajdonszerzést/ezzel valójában törzstőkeemelést hajtanánk végre,mellyel élni kíván. Kérdéseink:

Lekötött tartalék a cég megszüntetése esetén Kérdés

A kft megszüntetése előtt állunk. Van bent a cégben a korábbi évekről a veszteség fedezetére befizetett lekötött tartalék, amit persze nem tudunk visszafizetni. Kérdésem: A vissza nem fizetett lekötött tartalék úgy fog viselkedni, mintha tagi hitel lenne, tehát meg kell illetékelni, vagy úgy, mint a törzstőke: ha nem tudja a cég visszafizetni, "elúszott"! /Nem szeretnénk, ha emiatt utólag ránk vernék az ajándékozási illetéket./

Mikortól kell a cégeknek törzstőkéjüket 3 millió forintra emelniük? Cikk

A cégek törzstőkéjét 3 millió forintra kell megemelni. Az Adózóna úgy tudja, a határidőt elhalasztották.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink