hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így emelhető a törzstőke eredménytartalékból

  • adozona.hu
1

Idén alakult kft. emelheti-e törzstőkéjét (rendezheti-e a tagi befizetést) eredménytartalékból? Olvasói kérdésre Tirpák Anita, a Niveus Consulting Group Kft. könyvelési és bérszámfejtési üzletágvezetője válaszolt.

Olvasónk részletesen a következőket kérdezte: „A kft. 2015. júniusban alakult 0 forinttal, de a jegyzett tőkéje 3 millió forint. Az alapító okiratban ígéretet tett, hogy a 3 millió forintot 2015. december 31-éig befizeti a társaság bankszámlájára. De úgy akarják lerendezni, hogy az eddigi eredményből (bőven kitelik) emelnék fel a jegyzett tőkét. Ezt megtehetik-e, ha az alapító okiratban nem ez a mód szerepel? Ha csinálok egy közbenső mérleget november 30-ai dátummal, a mérleg szerinti eredményt tehetem már az eredménytartalékba, hisz az nem az előző évek eredménye? Ha mégis, év végén a tao-bevallásban a 3 millió forintot terhelő adót, hogyan kell bevallani? Kérem, javasoljanak valami megoldást.”

Szakértőnk először is a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényt idézte:

„3:162. § [A pénzbeli vagyoni hozzájárulás szolgáltatása]

(1) Ha a társasági szerződés úgy rendelkezik, hogy a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig valamelyik tag a pénzbetétének felénél kisebb összeget köteles befizetni, vagy a társasági szerződés a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásáig be nem fizetett pénzbeli vagyoni hozzájárulás szolgáltatására a társaság nyilvántartásba vételétől számított egy évnél hosszabb határidőt állapít meg, a társaság mindaddig nem fizethet osztalékot a tagoknak, amíg a ki nem fizetett és a tagok törzsbetétére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereség a tagok által teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulással együtt el nem éri a törzstőke mértékét.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben a tagok a még nem teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulásuk összegének erejéig kötelesek helytállni a társaság tartozásaiért.”

A törvény szövegéből megállapítható válaszolta Tirpák Anita, hogy a korlátolt felelősségű társaságoknak lehetőségük van arra, hogy – ha a társasági szerződésben ennek megfelelően rendelkeznek – a törzstőke biztosítását részben a társaság jövőbeni nyereségének terhére határozzák meg. Ebben az esetben a törzstőkét és a törzsbetéteket ugyanúgy meg kell jelölni, azonban teljesíteni azokat nem, vagy csak részben kell a tőkeemelés elhatározásakor.

A nem teljesített összeg erejéig azonban a társaság tartozásaiért a tagok magánvagyonukkal felelnek, illetve részükre osztalék addig nem fizethető, amíg a törzsbetétekre elszámolt nyereség és a már befizetett összeg nem éri el a törzstőke összegét. 

Ha tehát a társaság rendelkezik szabad eredménytartalékkal és/vagy tőketartalékkal, akkor ezen saját tőke elemeket felhasználhatja a törzstőke emeléséhez .  A tőkeemelés forrása lehet még az adott évi mérleg szerinti eredmény is. Ezen tőkeelemek meglétét az előző üzleti évre vonatkozó hat hónapnál nem régebbi, vagy az adott évre vonatkozó közbenső mérleg alapján kell igazolni.

A tőkemegfelelés végrehajtásakor két fő dologra figyeljen. Az egyik, hogy társasági szerződés módosítása alapján lehet csak ezt a cselekményt megvalósítani, ugyanis a társasági szerződésben most pénzbeli hozzájárulás szerepel, míg a kérdésben megfogalmazottak alapján nyereségből szeretne a társaság törzstőkét emelni. A másik, pedig ha nem apportból vagy pénzbeli betétből, hanem eredménytartalékból emelik a törzstőkét, úgy azt adójogi szempontból a könyvelésben elkülönítetten kezeljük. 

Erre azért van szükség, mert az eredménytartalék a társaság üzletrészeivel rendelkező magánszemélyeknél potenciális jövedelem lehet, melyhez elméletileg osztalék felvétele mellett jutnának. Ha viszont törzstőke-emelésre használják fel a felhalmozott eredménytartalékukat, úgy az adómentesen kerül a törzsbetétek javára lekönyvelésre.

Az eredménytartalék terhére történő tőkeemelés esetén a magánszemély tagnak szja fizetési kötelezettsége csak a jegyzett tőke leszállításakor vagy az üzletrész értékesítésekor keletkezik.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja törvény) 77/A § (2) bekezdése szerint "nem minősül bevételnek a magánszemély által értékpapír formájában megszerzett vagyoni érték, ha a magánszemély a társas vállalkozás jegyzett tőkéjének a saját tőke terhére történő felemelése révén szerezte".

Törzstőkét tehát emelhetünk eredménytartalékból, azonban ha ezt valamikor leszállítják vagy kivonják, úgy ez az összeg az szja törvény alapján tőkejövedelemnek fog minősülni és ezáltal adóköteles lesz − figyelmeztetett Tirpák Anita.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
zaradek

Egy ilyen válasz után megrendül az ember bizalma az adózóna szakértői hátterében. Először is nem érti a szakértő a kérdést. A kérdező nem a 3 millió jegyzett tőkét szeretné még följebb emelni, hanem a 3 millió megfizetésének mikéntjéről érdeklődik. Márpedig ezt csak kívülről lehet betenni a társaságba. Lehetett volna úgy dönteni a társasági szerződésben, hogy nem határoznak meg ilyen közeli időpontot a jegyzett tőke megfizetésére, mert ezt a ptk lehetővé teszi. Nem volt még precedens hogy valaki ellenőrizte és szankcionálta volna a jegyzett tőke meg nem fizetését. De ha két év alatt legalább a jegyzett tőkét elérő eredménytartalékot termel a Társaság, akkor még időben teljesül a saját tőke nem kisebb a jegyzett tőkénél feltétel. És ha már annyi eredménytartalék lesz, hogy annak szja-val eho-val csökkentett összege is eléri a 3 milliót akkor egy szép napon délben kölcsönvesznek valakitől a tagok 3 milliót, és jegyzett-tőkeként befizeti a pénztárba, majd 13 órakor felveszik tagok a nettó osztalékot a pénztárból, amiből visszafizetik a kölcsönt, és ezzel helyükre kerülnek a dolgok. Üdvözlettel Salátné

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink