139 találat a(z) tételes költségelszámolás cimkére

Nem saját tulajdonú ingatlan bérbeadásának adózása Kérdés

Közeli családtag (apa) tulajdonában álló ingatlant szeretne a magánszemély (fia) bérbeadni. Van-e jogszabályi akadálya a bérbeadásnak? Amennyiben lehetséges így a bérbeadás, a bérbeadó elszámolhatja-e az ingatlan beszerzési értéke után az értékcsökkenést a jövedelem megállapításánál, amennyiben tételes költségelszámolást alkalmaz?

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2019. évre vonatkozó – negyedik negyedévi – adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. január 13-áig kell megfizetniük (január 12-e vasárnapra esik). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem mondjuk bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelem.

Ingatlan-bérbeadás tételes költségelszámolással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudásom szerint a kérdésben említett esetben alapnyilvántartást kell vezetnem. A 2019. január 1-jétől életbe lépett lakáskiadás adózására vonatkozó szabályok szerint a közműszolgáltatások díja, más szóval rezsiköltség nem minősül bevételnek, ha az az igénybevétellel arányosan a bérlőre van hárítva. Kérdés: ha az áthárított rezsiköltség nem bevétel, akkor kell szerepeltetni a nyilvántartásban? Ha igen, akkor hogyan tudok ennek eleget tenni, ha a szolgáltatók nem küldenek minden hónapban számlát? Következő kérdésem a közös költséggel kapcsolatban fogalmazódik meg. A NAV honlapján közzétett magyarázat így szól: 1. A közüzemi díjak és a bevétel………… • „Nem alkalmazható az új szabály a bérlőre áthárított társasházi közös költségre sem, még ha az tartalmaz is például vízdíjat, szemétdíjat. Tehát a bérlő által megfizetett közös költség a bérbeadó ingatlan-bérbeadásából származó bevételének minősül, amelyből költségelszámolásra van lehetőség." Én ebből azt veszem ki, hogy a közös költséget nem lehet elszámolni. Akkor miért bevétel, és milyen költséget lehet ebből elszámolni, ha nem a 10% átalány szerint adózom ? Válaszukat előre is megköszönvén, Áldott Ünnepeket kívánok, Péter Sándor

Eva - átalányadó - ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás áfás egyéni vállalkozó 2020-tól az átalányadó választását fontolgatja. Ön javasolja-e ezt, mintgy 20 millió Ft-os nettó árbevétele van, szellemi tevékenységről lévén szó kevés áfás költsége van. Számításaink szerint még a magas tb-fizetési kötelezettség mellett is előnyösebb az átalányadó választása, mint a tételes költségelszámolás. A vállalkozónak ekhos bevételei is vannak, amit szeretne továbbra is ilyen módon leadózni. A 2019 teljesítésű számlákra evafizetési kötelezettségünk van annak ellenére, hogy 2020-ban fizetik ki a számlát? A számla keltének van-e jelentősége? Válaszukat előre is köszönöm.

Költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület választott tisztségviselőinek költségtérítés fizet. A nyilatkozatban tételes költségelszámolást választanak (100%-ban).Jellemzően tömegközlekedést vesznek igénybe (vonat, busz, amiről a saját nevükre számlát kérnek), szja jövedelmük nem származik belőle. Mi a helyes eljárás? M30-as igazolást ki kell-e adni, illetve 08-as bevallásban szerepeltetni kell-e ezeket a kifizetéseket? Köszönettel.

Bérbeadó magánszemély jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély hitelre vásárolt ingatlanát bérbe adja. A bérbeadásból származó bevételből tételes költségelszámolás esetén levonható-e a hiteltörlesztések részét képező megfizetett kamat? Köszönettel: Jancsó Katalin

Megbízási díj telekommunikációs költségei Kérdés

T Adózóna! Magánszemély megbízási díjának tételes költségelszámolásában hogyan lehet a telekommunikációs költségeket érvényesíteni: vonalas telefon, mobiltelefon, otthoni internet, mobil internet, Skype, VPN? Köszönöm.

Eho, szocho, költséghányad Kérdés

1. Szja tv. szerint adózó, tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozó a 2018. évről 2019. 05. 20-áig benyújtandó szja-bevallásában vállalkozói osztalékalapot szerepeltet. Ez után 2019. 05. 20-áig 14% eho-t vagy 19,5% szocho-t kell fizetnie? Amennyiben az utóbbit, akkor hogyan kell számítania a felső határt? 2. A fenti egyéni vállalkozó (szja szerint tételes költségelszámoló) magánszemélyként a lakását bérbe adja (vállalkozástól függetlenül). Ez utóbbi tevékenységére alkalmazhatja-e a 10%-os költséghányadot?

Egyéni vállalkozó – pince bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki takarítással, társasházaknak kisebb felújításokkal, mérnöki szaktanácsadással foglalkozik. A magánszemély tulajdonában van egy 70 négyzetméteres pince. A pince felét bérbeadja az egyéni vállalkozónak, havi 40 ezer forintért. Kérdésem egyrészt az, hogy bérbeadhatja-e saját magának a pince egy részét, másrészt pedig az, hogy, ha a bérbeadásra a tételes költségelszámolást választotta, és a pince után az értékcsökkenést is elszámolja, helyesen teszi-e? Köszönöm a segítségét.

10 százalék költséghányad "tételes" őstermelés mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy a tárgyévre tételes elszámolást választó mezőgazdasági őstermelő egy másik (szellemi)tevékenységre kötött megbízási szerződésére tekintettel kapott jövedelme után választhatja-e a 10 százalék költséghányad alkalmazását? Köszönettel: K. Mariann

Költségelszámolás ingatlan bérbeadásánál Kérdés

Tisztelt szakértő! Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmem megállapításakor a tételes költségelszámolást választottam. Az új bérlő beköltözése előtt parkettáztatnom kellett. Kérdésem: hogyan számoljam el a parkettázás költségét? Az ingatlanra értékcsökkentést nem számolok el. Kérdésem még, hogy az ingatlanközvetítőnek a bérbeadás lebonyolításáért fizetett összeget a költségeim között szerepeltethetem-e? Válaszát előre is köszönöm

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk

A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.

Megbízási díj járulék-elszámolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény szerint a kifizető a megbízási díjból levonja az adóelőleget és a járulékokat. Az adó- és járulékalap számításánál vagy a 10 százalékos átalányköltséget, vagy a nyilatkozott költséget (max. 50 százalék) veszi alapul. Ha a kifizetés a 90 százalékos adó(előleg)alappal történt, és az adóalany az év végi bevallásában áttér a tételes költségelszámolásra, hogyan kell elszámolni a járulék-különbözettel? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Hain Zoltán

Haszonélvező bérbeadó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lányom tulajdonában lévő lakást szeretném kiadni haszonélvezőként. A bérleti szerződésen csak én szerepelek mint bérbeadó és a jövedelem után is teljes egészében én adózom majd. A közüzemi számlák a lányom nevére szólnak. Nem szeretnénk átíratni őket. Tételes adózás esetén elszámolhatom-e költségként a közüzemi számlákat ? Köszönöm

Adószámos magánszemély ehoalapja, ha kifizetőtől és nem kifizetőtől is származik a bevétele Kérdés

Szakértőként működő adószámos magánszemély 2017-ben nem kizárólag kifizetőtől kapott bevételt. A magánszemélytől kapott bevétel után 10 százalékos költséghányad figyelembevételével a 15 százalék szja és 22 százalék eho-előleg befizetésre került. A 2017. évi jövedelem bevallásakor tételes költségelszámolást kíván alkalmazni. Ebben az esetben miként kell eljárni az eho és szja-alap számításánál?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Peresített kötelezettség – áfa

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Beolvadás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink