132 találat a(z) tételes költségelszámolás cimkére

7-es adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 7-es adószámot váltott ki ékszerkészítésre. Vásárokon, piacokon ad el nyugtával magánszemélyeknek ékszert. Kérdésem az, hogy választhat adóévenként, hogy tételes költségelszámolást választ, vagy 10 százalékos költséghányadot? Van-e olyan feltétel, amely alapján kötelezően egyéni vállalkozóként kellene végeznie a tevékenységét? Gondolok itt például értékhatárra. Segítéségét köszönöm.

Mit csinál most Zimmer Feri? Kisokos fizetővendéglátóknak Cikk

A nyári turistaszezon végén számvetést végeznek a szálláshelykiadók. A bevétel összesítése után nem dőlhetnek hátra, mivel az állam is le akarja fölözni a maga hasznát. Az alábbiakban összefoglaltuk, mit kell tudniuk a szálláshely-szolgáltatóknak a tevékenység adózásáról.

Alanyi mentes egyéni vállalkozó és őstermelő alanyi mentesség összeghatára Kérdés

Üdvözlöm! Alanyi mentes átalányadózó egyéni vállalkozó (nem mezőgazdasági jellegű a vállalkozás) őstermelői tevékenységére tételes költségelszámolásról nyilatkozott az őstermelői igazolvány kiváltásakor. Kérdéseim: Megváltoztathatja-e a 1453-as bevallásában a 2014-es vagy a 2015-ös évre ezt a választását átalányadózóra? Az őstermelésből származó nyugtás bevételét és az egyéni vállalkozói bevételét össze kell-e számítani az áfa alanyi mentesség összeghatárába? Köszönöm szépen.

Egyéni vállalkozó cégautóadója Kérdés

Tisztelt Cím! Biztosítási kárszakértő egyéni vállalkozó vállalkozáshoz vásárolt személygépkocsijára tételes költségelszámolást választ. Előző években és ez év első negyedévében is megfizette a cégautóadót. Május-júniusban táppénzen volt. Ha a II. negyedévben egy hónapra sem számol el költséget, el lehet-e tekinteni a cégautóadó-bevallástól és a megfizetésétől? Illetve, ha a következő negyedévben majd újra számol el költséget, és megfizeti a cégautóadót, akkor helyesen jár-e el? Mielőbbi válaszukat várva tisztelettel: Bodolai Marianna

Tételes költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felhasználói szerződés 50 százalékos tételes költségelszámolása esetén az 50 százalék levonása alkalmazható a vagyoni oldalra is, vagy csak a munkavégzés oldalára? A NAV-nál egy ügyintéző azt kérdezte, hogy ugyan milyen költsége van a vagyoni jog átruházásának? Szerinte 100 százalék az alapja a vagyoni oldalnak, és 50 százalék a személyes munkavégzésnek. Ezzel szemben egy adószakértő úgy vezette le, hogy mind a két oldalra beállította az 50 százalékot. Például: 796 000 forint a bruttó, és 20 százalék a személyes munkavégzés, akkor 159 200x0,5=79 600. A 80 százalék vagyoni oldalnál pedig 636 800x0,5=318 400 a járulékfizetés, illetve az szja alapja. Most akkor hogyan kell számolni?

Megbízási szerződés – költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy úszómester megbízási szerződéssel dolgozik egy uszodában. A bevételét kifizetőtől kapja. A tételes költségelszámolást választotta. Milyen költségeket számolhat el a bevételével szemben? Munkába saját gépjárművével jár. Hogyan, és milyen költséget számolhat el a gépjármű-használattal kapcsolatban? Kell-e cégautóadót fizetnie?

Önálló tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként – önálló tevékenység keretében – két tevékenységet végzek. Igazságügyi szakértés, valamint egy egészen más jellegű, hostel ház működtetése. Mindkét tevékenység tekintetében tételes költségelszámolás szerint állapítom meg a jövedelmemet. Kérdésem az, hogy a két tevékenységet szét kell-e választanom, azaz külön analitikában kell megállapítani a tevékenységek eredményét, és aszerint adózni, vagy összevonhatom az önálló tevékenységeket? A külön jövedelem megállapítása esetén a igazságügyi szakértés nyereséges, míg a hostel veszteséges, tehát abból nincs adóztatható jövedelmem, de összességében fizetek adót. A másik esetben, ha nem választom külön a tevékenységeket, úgy veszteséges vagyok, tehát nem fizetnék adót. A hostelt ebben az adóévben kezdtem üzemeltetni, és a tervek szerint még két évig a kiadások meghaladják a bevételeket. Mivel nem vállalkozás keretében végzem, így nincs lehetőségem veszteség-elhatárolásra. Válaszát előre is köszönöm. Bereczk Zsuzsi

Bérbe adja ingatlanát? Pórul járhat, ha így saccolja meg a költségeit Cikk

Magánszemély ingatlanát bérbe adja, tételes költségelszámolást választott, meghatározott bevétel esetén mikor keletkezik egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetési kötelezettsége? – érdeklődött kérdésében olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

Bérbeadás eho Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magánszemély ingatlanát bérbe adja havi 120 ezer forintért (bérleti díj+ rezsiköltség). Tételes költségelszámolást választott, így a bevétel 50 százaléka a költség. Kérdésem az, hogy az éves kiszámlázott 1 millió 440 ezer forint kell az ehót megfizetni, vagy nem keletkezik ehofizetési kötelezettség, mivel a költségekkel csökkentett jövedelem 720 ezer forint? Köszönöm!

Felhasználási szerződés járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felhasználási szerződésnél 50 % tételes költség elszámolásáról nyilatkozott az adószámos magánszemély. Ez a költség a személyes közreműködésért járó díjból és a vagyoni oldalból is egyaránt levonható? Milyen járulékokat kell levonni? Eho, vagy szocho fizetése terheli a kifizetőt? Válaszát előre is köszönöm.

Szja költségelszámolási mód Kérdés

Magánszemély adószámmal lakást ad bérbe. A bérbeadásról számlát állít ki, amelynek ellenértékéből a kifizetők nyilatkozat alapján 10 százalékos költségátalányt érvényesítve levonták az adóelőleget. A magánszemélynek egyéb jövedelmei is vannak (tagi kivét, osztalék). A 2013. évi szja-bevallását túl hamar adta be, és egy jövedelmet elfelejtett feltüntetni. Ebben a bevallásban a bérbeadását 10 százalékos költségátalány elszámolásával adta be az önálló tevékenységeire vonatkozóan. Amikor az önrevíziót készítette felhívtam a figyelmét, hogy a bérbeadással szemben jogszerűen érvényesíthet értékcsökkenési leírást. (Az ingatlant kizárólag a bérbevevők használják). Kérdésem: beadhatja-e most az önrevíziót jogszerűen, úgy, hogy a költségelszámolási módot utólag változtatja meg, tételes költségelszámolást érvényesít, és ezáltal visszaigényelhető adója keletkezik? Köszönöm.

Tételes költségelszámolás esetén mekkora a jövedelem 127 ezer forintos bevételnél? Cikk

Olvasói kérdésre Angya József okleveles adószakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8 9

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink