136 találat a(z) tételes költségelszámolás cimkére

Eva - átalányadó - ekho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás áfás egyéni vállalkozó 2020-tól az átalányadó választását fontolgatja. Ön javasolja-e ezt, mintgy 20 millió Ft-os nettó árbevétele van, szellemi tevékenységről lévén szó kevés áfás költsége van. Számításaink szerint még a magas tb-fizetési kötelezettség mellett is előnyösebb az átalányadó választása, mint a tételes költségelszámolás. A vállalkozónak ekhos bevételei is vannak, amit szeretne továbbra is ilyen módon leadózni. A 2019 teljesítésű számlákra evafizetési kötelezettségünk van annak ellenére, hogy 2020-ban fizetik ki a számlát? A számla keltének van-e jelentősége? Válaszukat előre is köszönöm.

Költségtérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület választott tisztségviselőinek költségtérítés fizet. A nyilatkozatban tételes költségelszámolást választanak (100%-ban).Jellemzően tömegközlekedést vesznek igénybe (vonat, busz, amiről a saját nevükre számlát kérnek), szja jövedelmük nem származik belőle. Mi a helyes eljárás? M30-as igazolást ki kell-e adni, illetve 08-as bevallásban szerepeltetni kell-e ezeket a kifizetéseket? Köszönettel.

Bérbeadó magánszemély jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély hitelre vásárolt ingatlanát bérbe adja. A bérbeadásból származó bevételből tételes költségelszámolás esetén levonható-e a hiteltörlesztések részét képező megfizetett kamat? Köszönettel: Jancsó Katalin

Megbízási díj telekommunikációs költségei Kérdés

T Adózóna! Magánszemély megbízási díjának tételes költségelszámolásában hogyan lehet a telekommunikációs költségeket érvényesíteni: vonalas telefon, mobiltelefon, otthoni internet, mobil internet, Skype, VPN? Köszönöm.

Eho, szocho, költséghányad Kérdés

1. Szja tv. szerint adózó, tételes költségelszámolást alkalmazó egyéni vállalkozó a 2018. évről 2019. 05. 20-áig benyújtandó szja-bevallásában vállalkozói osztalékalapot szerepeltet. Ez után 2019. 05. 20-áig 14% eho-t vagy 19,5% szocho-t kell fizetnie? Amennyiben az utóbbit, akkor hogyan kell számítania a felső határt? 2. A fenti egyéni vállalkozó (szja szerint tételes költségelszámoló) magánszemélyként a lakását bérbe adja (vállalkozástól függetlenül). Ez utóbbi tevékenységére alkalmazhatja-e a 10%-os költséghányadot?

Egyéni vállalkozó – pince bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki takarítással, társasházaknak kisebb felújításokkal, mérnöki szaktanácsadással foglalkozik. A magánszemély tulajdonában van egy 70 négyzetméteres pince. A pince felét bérbeadja az egyéni vállalkozónak, havi 40 ezer forintért. Kérdésem egyrészt az, hogy bérbeadhatja-e saját magának a pince egy részét, másrészt pedig az, hogy, ha a bérbeadásra a tételes költségelszámolást választotta, és a pince után az értékcsökkenést is elszámolja, helyesen teszi-e? Köszönöm a segítségét.

10 százalék költséghányad "tételes" őstermelés mellett Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy a tárgyévre tételes elszámolást választó mezőgazdasági őstermelő egy másik (szellemi)tevékenységre kötött megbízási szerződésére tekintettel kapott jövedelme után választhatja-e a 10 százalék költséghányad alkalmazását? Köszönettel: K. Mariann

Költségelszámolás ingatlan bérbeadásánál Kérdés

Tisztelt szakértő! Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmem megállapításakor a tételes költségelszámolást választottam. Az új bérlő beköltözése előtt parkettáztatnom kellett. Kérdésem: hogyan számoljam el a parkettázás költségét? Az ingatlanra értékcsökkentést nem számolok el. Kérdésem még, hogy az ingatlanközvetítőnek a bérbeadás lebonyolításáért fizetett összeget a költségeim között szerepeltethetem-e? Válaszát előre is köszönöm

Óraadó, bérbeadó költségeinek beszámítása az adóelőlegnél Cikk

A harmadik negyedévi szja előleget 2018. október 12-éig kell a magánszemélyeknek befizetniük. Ez a határidő jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akik egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják az önálló (például óraadói, bérbeadói, tervezői) tevékenységüket, és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni.

Megbízási díj járulék-elszámolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény szerint a kifizető a megbízási díjból levonja az adóelőleget és a járulékokat. Az adó- és járulékalap számításánál vagy a 10 százalékos átalányköltséget, vagy a nyilatkozott költséget (max. 50 százalék) veszi alapul. Ha a kifizetés a 90 százalékos adó(előleg)alappal történt, és az adóalany az év végi bevallásában áttér a tételes költségelszámolásra, hogyan kell elszámolni a járulék-különbözettel? Válaszukat megköszönve, üdvözlettel: Hain Zoltán

Haszonélvező bérbeadó költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lányom tulajdonában lévő lakást szeretném kiadni haszonélvezőként. A bérleti szerződésen csak én szerepelek mint bérbeadó és a jövedelem után is teljes egészében én adózom majd. A közüzemi számlák a lányom nevére szólnak. Nem szeretnénk átíratni őket. Tételes adózás esetén elszámolhatom-e költségként a közüzemi számlákat ? Köszönöm

Adószámos magánszemély ehoalapja, ha kifizetőtől és nem kifizetőtől is származik a bevétele Kérdés

Szakértőként működő adószámos magánszemély 2017-ben nem kizárólag kifizetőtől kapott bevételt. A magánszemélytől kapott bevétel után 10 százalékos költséghányad figyelembevételével a 15 százalék szja és 22 százalék eho-előleg befizetésre került. A 2017. évi jövedelem bevallásakor tételes költségelszámolást kíván alkalmazni. Ebben az esetben miként kell eljárni az eho és szja-alap számításánál?

Így számolhatja ki az egyéni vállalkozó adóelőlegét Cikk

Április 12-én ismét esedékes az adóelőleg-fizetés. Mi számít az egyéni vállalkozó bevételének és költségének, kell-e arányosítani, milyen kedvezmények érvényesíthetők? Ismertetjük az adóelőleg-számítás egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályait.

Őstermelői bevallás önrevíziója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdálkodóként működő vállalkozó benyújtotta már a 2017-es évre a tételes költségelszámolás alapján megállapított szja bevallását. A bevallás felülvizsgálata folyamán megállapítottuk, hogy mivel a tevékenységből származó árbevétele fejenként nem érte el a 8 millió forintot, így lehetősége lett volna választani a tételes költségelszámolást alkalmazó mezőgazdasági őstermelő nemleges nyilatkozatát is, mivel az összes bevétel 20 százalékát meghaladó költségszámlával rendelkezik. Ezáltal kevesebb adót, pontosabban ehót kellett volna fizetnie. Kérdésem: van-e lehetősége arra, hogy a már benyújtott szja-bevallását önrevíziózza, és ezt az adózást válassza, és az így többletként befizetett szja-t visszakérje? A családi gazdaság többi tagjának is benyújthatjuk az önrevíziót?

Mezőgazdasági őstermelő adózása Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő a 8 millió forintos értékhatár túllépése miatt a korábban választott átalányadózásról 2017-ben áttért a tételes költségelszámolásra. 2018-ban várhatóan 8 millió forint alatt marad az árbevétele. Milyen módon választhatja újra az átalányadózást? Mikor kell a változást bejelentenie?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink