90 találat a(z) szakmai gyakorlat cimkére

Tanulószerződés helyett szakképzési munkaszerződés: változott a szakmai gyakorlatos diákok foglalkoztatása Cikk

A 2020. január 1-jén hatályba lépett új szakképzési törvény jelentős változást hozott a szakmai gyakorlatos diákok foglalkoztatásában. Az eddigi tanulószerződést ugyanis szakképzési munkaszerződés váltja fel, és változnak a hozzá kapcsolódó adó- és járulékszabályok is. A NAV tájékoztatót tett közzé honlapján azzal kapcsolatban, hogy mire kell figyelni a szakmai gyakorlatos diákot foglalkoztatása során.

Hallgatói munkaszerződés – jubileumi jutalom Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha valaki az Nftv. 44. §-a alapján a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál díjazás ellenében szakmai gyakorlatot teljesített, akkor a Kttv. 150. § (3) bekezdés a) pontja alapján ez az időtartama figyelembe vehető-e a jubileumi jutalomra jogosító idő számításánál?

Szakmai gyakorlatos étkeztetése 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél a nyáron felsőfokú tanulmányokat folytató és középiskolás hallgató/diák fogja a kötelező szakmai gyakorlatát tölteni. Cégünknél nincs meleg étkeztetés, konyha és büfé. Viszont a cégnek biztosítania kell a diákok/hallgatók étkeztetését. Az Edenrednek van kizárólag fogyasztásra kész ételre, élelmiszerre beváltható ajándékutalványa. Tájékoztatásuk szerint ezt lehet juttatni a diákoknak/hallgatóknak adómentesen idén is. Lehetséges tényleg így biztosítani az étkeztetésüket? (Ezt eddig szakmai anyagokban nem olvastam.) Vagy csak a cég nevére szóló számla ellenében rendelt, vásárolt étellel, élelmiszerrel lehet biztosítani az étkeztetést? Ekkor az szja-törvény 70. § (3) bekezdése szerint az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint kell a cégnek az adót és a szochót megfizetnie? Köszönöm előre is a válaszukat. Kertész Mónika

Együttműködési megállapodás, ösztöndíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fizetett felnőttképzés esetében, amikor 720 óra összefüggő szakmai gyakorlatot ír elő a program, köteles-e a gyakorlati képzést biztosító oktató a tanulónak ösztöndíjat fizetni, amennyiben együttműködési megállapodásuk van? Ha igen, milyen címszóval, hogyan számolható el, és milyen bejelentési kötelezettsége van? Köszönettel

Hallgató díjazása, egyéb juttatása szakmai gyakorlat esetén Cikk

Háromhetes szakmai gyakorlaton lévő főiskolai hallgatót megillet-e szabadság, illetve milyen formában kell számára étkezést biztosítani – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Egyetemi hallgató szakmai gyakorlat Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mai számukban foglalkoztak a hallgatók szakmai gyakorlatának biztosítási kérdésével. Szeretném tudni ezeket a teendőket külföldi egyetem külföldi (EUs) hallgatójával kapcsolatban is. Üdvözlettel: Konczné Szendrey Zsuzsanna

Hallgatók szakmai gyakorlaton – társadalombiztosítási előírások Cikk

Folyamatosan érkeznek kérdések a szakmai gyakorlat keretében alkalmazott, felsőoktatásban tanuló hallgatók társadalombiztosítási, illetve adó- és munkaügyi jogállását illetően, így talán nem haszontalan, ha röviden ismét áttekintjük ezt a témakört.

Hallgató szakmai gyakorlata, díjazása, egyéb juttatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél a nyáron háromhetes egybefüggő szakmai gyakorlatát töltené egy főiskolai hallgató. Az intézménnyel a cég köt együttműködési megállapodást, a hallgatóval pedig hallgatói szerződést. Az Mt. vonatkozik a hallgatóra: -– Jól gondolom, hogy üzemorvoshoz is el kell küldeni a hallgatót? – Díjat nem fizetünk neki, mivel három hét lesz a gyakorlata. Szabadság 1 nap jár neki, ezt természetben kiadjuk. Így a cégnek nem kell semmit sem számfejtenie? – A középfokú szakmai gyakorlatnál a diáknak kell természetbeni étkeztetést biztosítani. Mi a helyzet a hallgatóval, ha napi 4 órában lesz foglalkoztatva? – A cégnél nincs meleg/hideg étkeztetés, tehát nincs konyha, büfé. Ha biztosítanunk kell a hallgatónak étkeztetést a napi 4 órára, akkor jó megoldás: ha rendelünk a cég nevére szólóan a hallgatónak ételt? Vagy a hallgató vásárol élelmet magának, és hoz róla a cég nevére szóló számlát, és ez alapján kifizetjük az összeget neki? A cégnél egyes meghatározott juttatásként kell kezelni ezt az összeget? Köszönöm a válaszukat: Kertész Mónika

Hallgató szakmai gyakorlata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél jelentkezett egy munkaügyi főiskolai hallgató, aki szeretné a háromhetes szakmai gyakorlatát nyáron nálunk tölteni. Azt nem tudjuk még, hogy nappali vagy levelező tagozatos a hallgató (nem tudom, van-e különbség a nappali és a levelező hallgató szakmai gyakorlata között). A munkáltatónak együttműködési megállapodást kell kötnie az egyetem munkaügyi főiskolájával? A hallgatóval kell-e hallgatói munkaszerződést kötni? Mivel három hétről lenne szó, a munkáltató nem köteles fizetni hallgatói díjat (nem egybefüggő 6 hétről van szó). Ha kötni kell hallgatói szerződést, adómentes az összeg a minimálbér összegéig, vagy csak a nappali tagozatosnál? Ha esetleg fizetni kell díjat, akkor nem biztosított a hallgató, és a munkáltatónak sem kell szochót fizetni utána. Ebben az esetben a szakképzésijárulék-kedvezmény hogyan alakul? Köszönöm a válaszukat: Kertész Mónika

Hallgatói szakmai gyakorlat díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az Nftv. 44. § (3) a) pontjának (nemrég módosított) szövegére vonatkozik: "a) *az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben díjazás illetheti, illetve a hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat ideje alatt, valamint a duális képzés képzési ideje alatt díjazás illeti, amelynek mértéke legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka, a díjat – eltérő megállapodás hiányában – a szakmai gyakorlóhely fizeti," 14 hetes szakmai gyakorlatom idejére a gyakorlóhely – a törvény szövegének sajátos értelmezésével, – 6 hetes időtartamonként számolva a havi minimálbér 65%-át akarja kifizetni. Meglátásom szerint ez nem megfelelő értelmezés, és szembemegy a jogalkotó szándékával (a törvény szövegének korábbi verziójában szereplő heti bontású bérezés is ezt erősíti). Tisztelettel kérném szakmai véleményét, hogy a vonatkozó jogszabály alapján, a szakmai gyakorlat idejére járó díjazás a gyakorlat idejének megfelelő időszakra vetített (heti/havi) minimálbér összegével kell megegyezzen, vagy lehetséges-e, hogy 6 hetes időszakra a havi minimálbér 65%-ával számoljanak? Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Duális képzés szakmai gyakorlata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hallgatói munkaszerződés alapján foglalkoztatunk duális képzésben részesülő egyetemi hallgatót. A szakmai gyakorlatot biztosítjuk részére együttmüködési megállapodás alapján. Díjazásként minden hónapban a minimálbér 65 százalékát fizetjük. Kérdésem az lenne, hogy ha a gyakorlat ideje alatt beteg, jogosult-e betegszabadságra, vagy csak igazolt távollétnek minősül a betegség ideje? Évi 20 nap szabságra jogosult. Kösznöm válaszát.

Kötelező szakmai gyakorlat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét. Egy étterem diákok számára biztosít lehetőségét a kötelező szakmai gyakorlat teljesítésére. (A kötelező szakmai gyakorlat esetén mind nyári, mind évközi szakmai gyakorlat előfordul.) A cég minden esetben köt együttműködési szerződést a gyakorlati képzést szervező iskolákkal, intézményekkel. A tanulók között található középiskolás, OKJ-s képzésben részt vevő és felsőfokú tanulmányokat folytató is. Szeretnék érdeklődni, hogy ebben az esetben van-e bejelentési kötelezettsége a cégnek a szakmai gyakorlatot folytató szakközépiskolás, a felsőfokú intézménybe járó és az OKJ-s tanuló esetén a NAV felé a 18T1041-es nyomtatványon? Kell-e bármilyen juttatást fizetni a diákoknak? Illetve milyen összegű adófizetési kötelezettség terheli a különböző diákok jövedelmét? Segítségét előre is köszönöm!

Hallgatói munkaszerződés díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk együttműködési megállapodást kötött egyetemista hallgató szakmai gyakorlati idejére. A gyakorlati idő 4 hét. Az lenne a kérdésem, hogy erre a négy hétre kell-e díjazást fizetnie a cégnek? Továbbá kell-e hallgatói munkaszerződést kötni, akkor is, ha van, akkor is, ha nincs fizetési kötelezettsége? Köszönöm válaszukat.

Szakmai gyakorlat igazolása Kérdés

T. Szakértő! Egy munkaviszonnyal rendelkező dolgozó esti iskolában kereskedelmi képzést tanul, későbbiekben ezen a területen szeretne dolgozni. 50 óra kereskedelmi gyakorlatot kell igazolnia az iskolában. Egy élelmiszer kereskedelemmel foglalkozó kft. hogyan tudná ezt megtenni? Be kell-e jelenteni, kell-e kötelező munkabér, esetleg valamilyen szerződés? Köszönettel Fidler Gáborné

Szakmai gyakorlat Kérdés

Felsőoktatási intézmény hallgatójának a 4 hét gyakorlati idejére nem kötelessége hallgatói szerződést kötni. Ebben az esetben milyen formában, mennyit, és milyen adó- és járulékterhekkel lehet fizetni a gyakorlaton résztvevőnek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Közterület-használat könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink