114 találat a(z) szabadság kiadása cimkére
Új szabályok a szabadság kiadásában! Jogszabályt sérthet, ha nem figyel! Cikk
A Munka törvénykönyvének (Mt.) januári módosítása szerint megszűnt az a lehetőség, hogy az alapszabadság és az életkor után járó pótszabadság összegének harmada a felek közti megállapodással átvihető a következő évre. Idén erre már csupán az életkor szerinti pótszabadság (kortól függően 1-10 nap) esetében van lehetőség, igaz, ott teljes mértékben. A Trenkwalder Kft. tapasztalatai szerint főként a kisebb cégek vannak elmaradva a szabadságok időarányos kiadásával, aminek pótlása az év végén okozhat majd kisebb-nagyobb fennakadásokat.
Főállású anya gyes után Kérdés
Egy anyuka 3 gyermek születése után főállású anya szeretne lenni. A következő jogviszonyai voltak, mely alapján kérném állásfoglalásukat a szabadság kiadása, kifizetése ügyében. Az anyuka 1978. 07. 24-én született. Az első gyermek 2006. 04. 06-án született, születése előtti időszak: 2005. 12. 24-2006. 03. 29-ig táppénz, 2006. 03. 30-2006. 09. 13-ig tgyás, 2006. 09. 14-2008. 03. 13-ig gyed. A második gyermek 2008. 03. 14-én született. Ettől az időponttól 2008. 08. 28-ig tgyás, 2008. 08. 29-2010. 03. 14-ig gyed, 2010. 03. 15-2011. 03. 14-ig gyesen volt. Visszatérése a munkába 2011. március 15., fizetett ünnep volt, és 2011. március 16-tól táppénzes állományba került, egészen a harmadik gyermek megszületéséig, 2011. 07. 19-ig. 2011. 07. 19-2012. 01. 02-ig tgyás, 2012. 01. 03-2013. 07. 19-ig gyed, 2013. 07. 20-2014. 07. 19-ig gyesen volt. A munkába visszatérés 2014. 07. 20. Munkaviszonyát meg kívánja szüntetni, mivel főállású anyaságot vállal. Kérdésem, hogy a leírtak alapján mennyi szabadság illeti meg, ha a munkaviszonyát 2014. 07. 31-el közös megegyezéssel megszüntetik? Várom szíves válaszukat, ha lehet július 31-ig. Köszönettel.
Fizetett szabadság felmondási idő alatt Kérdés
Kilépéskor a felmondási idő munkavégzés alól nem felmentett idejére mennyi fizetett szabadságot lehet kiadni az évre járó időarányos részből? Lehet akár a felmentés teljes tartamára?
Szabadságolás: ez nyomaszt minden második magyar dolgozót Cikk
Milyen szankciókkal kell szembenézniük a munkáltatóknak, ha nem adják ki a dolgozóik részére járó szabadságnapokat? Minden második dolgozóval előpfordult már, hogy csak papíron ment szabadságra, két százalék pedig egyáltalán nem pihent – derül ki a Profession.hu felméréséből. Ennek nyomán cikkünkben körüljárjuk az irányadó szabályokat és a megsértésük esetén követendő eljárásokat.
Munkáltatói jogutódlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltatói jogutódlással átadtuk a munkavállalókat egy másik cégbe. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben szükséges-e a szabadságok kifizetése vagy az a jogutód cégre száll át? Itt gondolok a ki nem vett előző évi szabadságokra és az időarányos szabadságra. Segítségét előre is köszönöm.
Munkába lépő kismama szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kismama visszajön dolgozni gyed mellett, de ki akarja venni a felhalmozódott szabadságát, amit úgy szeretne, hogy visszajön 8 órába, letelik a felhalmozódott szabadság, és ezek után már 6 órában akar munkát végezni. Ez szerintem nem felel meg a munka törvénykönyvének, hiszen most már nem vagyok köteles kiadni a felhalmozott szabadságot rögtön. Az előző Mt. szerint a felhalmozódott szabadságot a munkáltató a szülő munkába való visszatérése után köteles volt kiadni. Jelenleg pedig ha a szülés és gyed miatt kieső idő meghaladja a 183 napot (fél évet), akkor a munkáltatónak nem 30, hanem 183 nap alatt kell kiadnia a szabadságokat. Tehát mondhatom ennek megfelelően, hogy kiveheti az összes szabadságot a munkába lépés előtt, de csak 6 órának megfelelő bért fizetek, hiszen ő ennek megfelelően akar ténylegesen dolgozni? Az egy dolog, hogy ő most rögtön szabadságra megy, de én nem vagyok köteles ezt engedélyezni. Nagyon köszönöm a választ!
Gyesről visszatért dolgozó járandósága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 1996. 05. 23-ától alkalmaz egy anyukát, határozatlan idejű munkaszerződéssel. 2000-ben született a második, 2006-ban a harmadik gyermeke. Dolgozónk ténylegesen 1996-2000. között végzett munkát, 2000. 02. 27-étől, második gyermeke születésétől 2014. 03. 25-éig otthon volt, a gyermekek 3 éves kora után beteg gyermekre tekintettel gyest kapott. Kérdéseink: – Amennyiben a munkáltató mond fel, a ténylegesen ledolgozott 4 év vagy a belépése óta eltelt 18 év után illeti meg a végkielégítés? – A felmondási idő hány nap? – Mennyi szabadság jár neki? Gyermekenként a szülési szabadságra és az azt követő 1 évre vagy az azt követő fél évre kell számolni? Elképzelhető a közös megegyezés. Ebben az esetben a dolgozó nem szabadságmegváltást, hanem fizetett szabadságot kér, ennek lejártakor szűnne meg a munkaviszonya. – Ebben az esetben megteheti a munkáltató, hogy a fizetett szabadság kezdetekor átmódosítja a munkaszerződést határozott idejűvé? A megszűnés dátuma a fizetett szabadság utolsó napja lenne. Vagy elegendő most kötni egy megállapodást a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről, amelynek dátuma szintén a fizetett szabadság utolsó napja lenne? Köszönettel: Reményiné
Gyesről visszatérők szabadsága Kérdés
Gyesről visszatérő munkavállalónk szabadsága 86 nap, ezt mindenképpen a visszatérést követően azonnal kell kivenni vagy esetleg van arra mód (akár megegyezés alapján), hogy több részletben legyen lehetősége rá, így a kisgyermekek nyári felügyeletét jobban meg tudná oldani?
Újabb káosz a szabadság kiadásában? Vitatkoznak a jogászok Cikk
Levonható-e kilépéskor a munkavállaló munkabéréből az a szabadság, amit az időarányosan járó szabadságon felül vett ki? – kérdezte olvasónk. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Időarányosan járó szabadság túllépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Levonható-e kilépéskor a munkavállaló munkabéréből az a szabadság, amit az időarányosan járó szabadságon felül vett ki (Mt. 164. alapján)? Köszönöm.
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyermeke 1 éves kora után gyed folyósítása mellett régi munkakörébe újra munkába áll. A szülési szabadság idejére járó szabadságát mikor kell részére kiadnunk a gyed melletti foglalkoztatás megkezdése előtt, vagy a fizetés nélküli szabadság (a gyermek 3 éves koráig) lejártát követően? Válaszát köszönöm, üdvözlettel: Vargáné
Határozott idejű munkaszerződés lejárta, szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha van egy dolgozó, akivel 90 napos határozott idejű szerződést kötöttünk, és tegyük fel, lejár a szerződése 2014.03.01-én, de ugyanezen a napon ismét kötünk vele egy 90 napos szerződést 2014.03.02-vel kezdődően. Ilyenkor kell-e ki, illetve bejelenteni a dolgozót? Kilépő igazolásokat nem kell kiadni? Ha új szerződést kötünk, akkor elvileg így a biztosítási jogviszonya folyamatossá válik, így ezeket nem kell megejteni, jól gondolom? A másik kérdéskör a szabadság kiadása. A 90 napra kötelező kiadni az arányosan járó szabadságot vagy, ha például 10 nappal a lejárat előtt tudjuk, hogy új szerződést kötünk, akkor továbbviheti a szabadságokat az új, de folyamatos jogviszonyba, és tegyük fel áprilisban adjuk ki neki a szabadságait? Ez így járható út? Köszönöm szépen a válaszait előre is! Üdvözlettel: Krisztián
Szabadság kiadása munkaidő keret esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató 4 havi munkaidőkeretet alkalmaz, a munkavállalók 4 napig 12 órában dolgoznak, utána 2 nap pihenőnap jár. Hó végén leállás van, ezért a ki nem adott pihenőnapokat hó végén összevontan adja ki a munkáltató. Olyan kérdésem lenne, hogy ebben az esetben, amikor valaki a beosztás szerinti munkanapján szabadságra megy, akkor azt 12 órával vagy csak 8 órával kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm!
Bennmaradtak a szabadságnapjai? Így mentheti át az új évre Cikk
Az év végi ünnepek előtti időszakban lényeges kérdés, hogy maradt-e még szabadságunk. Munkavállalóként nem mindegy, hogy egy fárasztó munkával töltött nap után indulunk-e neki a szilveszteri vigasságnak, a munkáltató pedig nincs egyszerű helyzetben, ha az év végi hajrá során kell kiadnia a legtöbb szabadságot. Mit tehet a dolgozó és a munkaadó? A már megkezdett szabadság megszakítható? Utánajártunk.
Bennragadt szabadság átvitele a következő évre Cikk
Négy esetben áttolható a tárgyévi megmaradt szabadság, illetve annak meghatározott része a következő évre - írja a figyelo.hu.