114 találat a(z) szabadság kiadása cimkére
Megállapodás szabadság kiadásáról Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köthető-e megállapodás a munkavállaló és a munkáltató között arra vonatkozóan, hogy a munkáltató a munkavállaló részére a szabadságot több részletben is kiadhassa? Szintén megállapodhatnak-e abban, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval nem kell közölni a szabadság kezdete előtt 15 nappal?
Gyes alatti szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát: Egyik munkavállalónknak 2016. 01. 03-án lejárt a gyedje. 01.04-től kiadnánk az addig felgyülemlett szabadságát, ami 30 nap. Ezt a napi 8 órás munkaszerződésének megfelelően fizetjük ki. A szabadság lejárta után – a gyes alatt – visszavennénk napi 4 órás munkaidőre. Az lenne a kérdésem, a gyest a jogosultság kezdetétől (vagyis 01. 04-től), vagy a szabadság lejártát követően lehet igényelni? Eddig úgy volt, hogy amíg a szabadság le nem járt, nem lehetett igényelni gyest (vagy meg kellett szakítani), és csak utána lehetett az igénylést beadni. Szíves válaszát várva, köszönettel.
Szabadság kiadása II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válaszát köszönöm! Egy dolog továbbra sem világos számomra: ha úgy döntünk, hogy a munkaidő-beosztás szerinti napra adjuk ki a szabadságot, így órában tartjuk nyilván, akkor, ha a munkavállaló heti 4 órás munkaviszonyban van: a. eset heti 1-szer 4 óra szerdán b. eset heti 2-szer 2 óra kedden és szerdán, és évi 21 nap szabadsága van, akkor ez mennyi órában kifejezve? Nem gondolnám, hogy 8-cal kellene szorozni. És, ha nem a beosztása szerinti napra adom ki szabadságot, hanem egyéb munkanapokra, akkor aki napi 2 órában van, annak 2 órára eső távolléti díjjal, aki napi 4 órában van, annak a 4 órára eső távolléti díjjal? Mert mindketten heti 4 órát dolgoznak, de más beosztással, és így aki 2 órában van, kevesebbet kap szabadságra. Remélem, érthetően megfogalmaztam a problémát. Előre is nagyon köszönöm, nem szeretnék senkit megkárosítani.
Szabadság kiadása 24/72 Kérdés
Tisztelt Szakértő! A portásaink 24/72 órás beosztásban dolgoznak. A szerződés szerinti munkaidejük napi 8 óra. Azt szeretném megkérdezni, hogy hány nap szabadságot kell kiadottnak tekinteni az alábbi esetekben: A munkavállaló beosztása szerint 11. 01, 11. 05., 11. 09., 11. 13, 11. 17., 11. 21., 11.25. és 11. 29. napokon dolgozna. Hány nap szabadságot kell elszámolni, ha 11. 21. napjára szabadságot szeretne kivenni (3 napot)? Hány nap szabadságot kell elszámolni, ha ugyanazon a héten a 11. 17. és 11. 21. napokra venne ki szabadságot (6 napot)?
2016. évi szabadság kiadása 2015-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy dolgozó jelzi, hogy 2016. február 1-jétől nem dolgozik (nyugdíjba megy), megállapodhatunk úgy, hogy a 2016. évre jutó szabadságát most vegye ki 2015-ben, és ne pénzbeni megváltást kelljen fizetni? Van erre lehetőség? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Szabóné
Gyed utáni szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama, aki 1979. 06. 22-én született, gyedről tér vissza. A gyermeke 2012.12. 13-án született. 2012-ben az éves szabadságát igénybe vette. 2015. augusztus 31-ével kéri a munkaviszonya megszüntetését. Kérdésem, hogy mennyi szabadság illeti meg, amit a munkaviszony megszüntetésekor ki kell neki fizetni? Köszönettel: Csillám IIlona
Szabadság nyilvántartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szabadság-nyilvántartó tömb használata kötelező, vagy bármilyen más formában is nyilvántartható a szabadság kiadása? A tömb sorszámozott, de úgy tudom, hogy nem szigorú számadású nyomtatvány. Ha lehet helyette mást is használni, például bármilyen füzetet, akkor van-e előírás arra vonatkozóan, hogy milyen adatokat kell tartalmaznia a nyilvántartásnak?
Ki nem vett szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottnak 2014. évről nem adtak ki 2 nap szabadságát. (20+7+4 nap jár az évek, illetve a gyermekek után.) Január közepén kivett 5 napot (2 nap 2014. évi, 3 nap 2015. évi). Kell-e az áthozott szabadságról valami megállapodás a dolgozóval, vagy egyáltalán hogyan kell eljárni ilyen esetben? Köszönettel: Sz.M.
Gyedről visszatérő dolgozó szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a dolgozó a gyermek egyéves kora után vissza szeretne jönni dolgozni, és a munkáltató igényt tart a munkájára, az addig felhalmozódott szabadság kifizethető-e egyösszegben? A szabadságkifizetés esetükben célszerű lenne, mert a dolgozó munkájára szükség lenne, viszont, ha kiveszi a szabadságot, akkor a munkába állás csúszik még több mint egy hónapot. Van-e lehetőség erre, esetleg külön megállapodás alapján? Én úgy emlékszem, volt ilyen, de megszüntették. Várom válaszukat. Kisfaludyné
Szabadság kiadása Kérdés
Munkavállalónk felmondott. Az időarányosnál több szabadságot adtunk ki részére (6 nap helyett 10 napot). Kérdésem az lenne, hogy a többletnapok után korábban számfejtett munkabért visszavonhatom-e?
Életkor után járó pótszabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném az alábbi kérdés megválaszolásában a segítségét: Az Mt. nem írja elő, hogy a szabadság kiadása során azt elsősorban alapszabadság vagy az életkor szerinti pótszabadság terhére kell, hogy elszámolja a munkáltató. A 2014. január 1-jétől hatályos szabályozás szerint a munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – az életkorhoz kötött pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki, tehát a tárgyévben fennmaradó pótszabadságot a munkavállaló átviheti. Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló között született ilyen megállapodás, bérszámfejtés során milyen arányban kell a szabadságokat kiadni? Ha először az alapszabadságot kell kimeríteni, a munkavállalók többségénél nagy valószínűséggel az év végén mindig lesz átvihető pótszabadság. Milyen megoldás jogszerű? Segítségét előre is köszönöm!
Szabadság kiadása Kérdés
A szabadságkiadás szabályainak betartását fogják a 2015. évben kiemelten ellenőrizni. Ezért szeretném megtudni, milyen bizonylatolása van a szabadság szabályszerű kiadásának? Köszönettel: Csuhai Imréné SZÁMÍTOK Kft.
Szabadság megváltása munkavállaló kérésére Kérdés
Kedves Szakértő! Dolgozónknak 2014. évre 28 nap szabadság jár. Egy részét már kivette, a többi 10 napot szeretné, ha a cég kifizetné neki szabadság megváltása címen. Megteheti-e a cég, hogy a dolgozó írásbeli kérelmére a szabadságot kifizesse? Köszönettel várjuk a választ.
Felmondás gyes alatt/után Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem örökölt egy betéti társaságot, benne egy gyesen, majd gyeden lévő anyukával. Szeretne a hölgynek felmondani, de a hölgy újabb gyermeket szült. Most újra gyeden van. Fel lehet-e mondani a dolgozónak – vagy lehet-e közölni vele, hogy a fizetés nélküli szabadság lejártával a cég nem veszi vissza – gyed, illetve gyes ideje alatt? Ki kell-e adni a hölgy gyed alatt keletkezett szabadságát, ha nincs a bt.-ben olyan munkakör, amelyet ő visszatérésekor be tudna tölteni? Van-e olyan lehetőség, amikor a szabadság kiadása/kifizetése nem terheli a bt.-t? Válaszukat köszönöm: V.M.
Szabadság kiadása részmunkaidő esetén Kérdés
Egyesületünknél heti 20 órás részmunkaidőben alkalmazzuk a munkavállalót. Hérfőtől csütörtökig napi 5 órában dolgozza le ezt a 20 órát. Ilyen esetben hogyan kell kiadni részére a szabadságot? Ha például 2 hétre megy el, akkor mind a két héten hétfőtől péntekig, hetenként 5 napot napi 4 órával kell elszámolni a szabadság terhére, és így 10 nap szabadságot használ el, vagy csak 8 napot szabad elszámolni? Ha csak 8 napot számolunk el akkor milyen jogcímen jelenik meg a két péntek? Illetve mi az elszámolás menete, ha pénteken ünnepnap van?