87 találat a(z) szövetkezet cimkére
Szövetkezet, fel nem vett tagi részesedés Kérdés
Lehetséges-e, hogy egy nem közhasznú szociális szövetkezet tagja a szövetkezetből történő kilépéskor csupán a részjegyét veszi ki, de az úgynevezett nyereségrészesedésről lemond a közösségi alap javára (ez adó-, járulék- és illetékmentes-e)? Ha igen, milyen lépésekben lehet lekönyvelni?
Így kell elszámolni a szövetkezetből, gazdasági társaságból kilépő taggal Cikk
Sokszor felmerül a kérdés, hogyan kell meghatározni a kiadandó vagyont, ha egy szövetkezetből, gazdasági társaságból kilép a tag, és milyen adóvonzata van az adott szövetkezetre, társaságra és a kilépő tagra vonatkozóan.
Fontos hír nyugdíjasoknak! Ezt kell tudni a szövetkezeti tagi adózásról Cikk
A nagy érdeklődéssel övezett közérdekű nyugdíjas-szövetkezet (a továbbiakban nyugdíjas-szövetkezet) kedvező működési és közteherviselési feltételekkel teszi lehetővé a tettre kész nyugdíjasok foglalkoztatását, a munkaerőpiaci gondok enyhítését. Összefoglaltuk a nyugdíjas-szövetkezetben foglalkoztatott nyugdíjasok járandóságának, juttatásainak adózására vonatkozó tudnivalókat.
Nyugdíjas-szövetkezetek: megalakult az érdekképviselet Cikk
Megalakult a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetsége szerdán Budapesten. Az alakuló ülés utáni sajtótájékoztatón a szervezet elnökének megválasztott Turi Dénes elmondta, érdekvédelmi szervezetként szeretnék képviselni a szövetkezeteket és segíteni a jó tapasztalatok terjedését.
Szövetkezetből kilépő taggal történő elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013. évi V. törvény 3:361. § (1) bekezdése tartalmazza pontosan a szövetkezetből kilépő tagot megillető összeg meghatározását. Állásfoglalását kérném az elszámolással kapcsolatban. Mivel a szövetkezet tagsága nyílt, és évente akár több alkalommal is bekövetkezhet változás a tulajdonosi szerkezetben, véleményem szerint az elszámolandó pontos összeg csak úgy határozható meg, ha a tagsági viszony időtartama alatt az évenként megállapított szabadtőkerészt osztjuk fel az éppen aktuális tulajdoni hányad szerint. Az évenként meghatározott tételek összértéke illeti meg a kilépő tagot. Ebben kérnék megerősítést vagy cáfolatot. A másik kérdés a fentiek szerint megállapított elszámolandó összeghez kapcsolódik. Milyen adóvonzattal bír ez az összeg, akár a kilépő tagra, akár a szövetkezetre vonatkoztatva? Terheli-e a szövetkezetet szja-, eholevonási, illetve -bevallási kötelezettség? Köszönettel!
Nyugdíjas-szövetkezetek jönnek a kiskereskedelemben is Cikk
Hamarosan a kiskereskedelemben is megjelenhetnek nagyobb számban a nyugdíjas-szövetkezetek, mivel ezzel jelentős munkaerőköltséget takarítanak meg a cégek – nyilatkozták a Magyar Időknek érdekképviseleti illetékesek.
Szövetkezet végelszámolása Kérdés
2013. 09. 03-án alakult egy termelő és értékesítő szövetkezet, 30 taggal, határozatlan időre. Termelői csoport jogosultsággal rendelkezett a gabona termékcsoport vonatkozásában, melyre jogosult volt 2016. december 31-éig. A jogosultsága megszűnt a legnagyobb tag kilépésével, mivel nem tudta a továbbiakban teljesíteni a termelői csoport tagsággal összefüggő értékesítési volument (300 millió forint) (a kilépő állami tulajdonba került, így már nem lehetett szövetkezeti tag). A szövetkezet termelői csoport támogatást kapott 2013-2014-2015 évre az éveket követően beadott bevallások alapján, amelyet a működésre kapott, az 59/2007. (VII. 10.) FVM rendelet szerint. A 2016. évben ugyan teljesítették a támogatási feltételeket, de a bizonytalan jövő miatt már ez évről nem adtak be támogatási kérelmet. Ugyanakkor a termelői csoport jogosultságuk megszűnéséről az FM felé is bejelentést tettek. A visszavonásról határozatot kaptak, mely szerint további kötelezettség nem terheli őket sem a 81/2004. (V. 4.). sem a 42/2015. (VII. 22.) FM termelői csoportok elismeréséről szóló rendelet vonatkozásában. A kilépő tagokkal még nem számoltak el, csak a részjegyek lettek visszafizetve, de az alapszabály lehetőséget ad az eredménnyel későbbi időpontban elszámolni, így még ez nem történt meg.A kérdésem az, hogy hogyan osztható fel a vagyon, ha végelszámolják a szövetkezetet? Hogyan számoljunk el a már kilépett tagokkal és a végelszámoláskor meglévő tagsággal?
Nyugdíjas szövetkezet külső szolgáltatás Kérdés
Nyugdíjas Szövetkezetünk tagja a külső szolgáltatás teljesítését megbízási szerződés keretében teljesíti. A megbízás határozatlan, de havonta a jelenléti ív alapján kerül elszámolásra. A bruttó megbízási díjból számolhat-e el költségeket a tag(megbízott), vagy ez is egy speciális nem önálló tevékenységből származó bevétele lesz, amiből vonjuk a 15 százalék szja-t. Egy NAV tájékoztatásban olvastam minden egyéb nem adómentes juttatás a tagnak nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül. A 08-as bevallásban sem tudjuk a könyvelőprogram készítővel együtt miként valljuk be. Válaszát várva tisztelettel
Kiva alapja Kérdés
Mezőgazdasági szövetkezet kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas) tagjának kifizetett jövedelem alapja-e a kivának? (2012. évi 147. tv. 20. § (2) bek.)
Nyugdíjasok keresőtevékenysége és közterhei különböző jogviszonyokban Cikk
Mind a munkaerőhiány, mind az alacsony összegű nyugellátás ösztönzi a nyugellátásban részesülők foglalkoztatását. A nyugdíjasok keresőtevékenysége kapcsán fizetendő közterhek sok esetben eltérnek az aktív korúakétól. Sorra vesszük, hogy a különböző foglalkoztatási formákban milyen közterheket kell fizetnie a foglalkoztatónak és a foglalkoztatott nyugdíjasnak, külön kitérve a kisadózásra és az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásra.
Garázseladás utáni adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hungalu Garázsszövetkezet, mely több éve alakult, eladott egy tulajdonában lévő garázst. Milyen adófizetési kötelezettsége van?
Szövetkezet – közösségi alap II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Előző, azonos című kérdésemre (http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_6_Szovetkezet_kozossegi_alap_bln) adott válasszal kapcsolatban lenne kérdésem. A szövetkezet alapszabályában a közösségi alap felhasználására vonatkozóan az alábbi szerepel: "A szövetkezet az adózás utáni eredményének a közgyűlés által meghatározott részét közösségi alapba helyezi, amelyből a tagjai és azok hozzátartozói számára az alábbi támogatásokat nyújthatja: - szociális jutttatások - oktatási támogatások - kulturális támogatások - közművelődési tevékenységek támogatása - sporttevékenység támogatása A támogatási formákat valamennyi tag és hozzátartozója igénybe veheti. A támogatások igénybevételének indokoltságát az igazgató elnök bírálja el a tag által benyújtott írásbeli kérelem alapján. A támogatásokkal kapcsolatos szabályokat külön szabályzat tartalmazza, amelyet a közgyűlés fogad el." Ez alapján kérem, szíveskedjen részletezni, hogy milyen juttatások adhatók. (Például: lakáscélú támogatás, SZÉP-kártya, Erzsébet-utalvány.) Az szja-törvény 70-71. paragrafusaiban felsorolt juttatásokon kívül lehet még egyéb juttatásokat is adni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Gál Veronika
Nyugdíjas szövetkezeti munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság öregségi nyugdíjas tagja végezheti-e a társaság ügyvezetését közérdekű nyugdíjas szövetkezeti munkaviszonyban a két jogi személy közötti megbízási szerződéssel. Köszönettel.
Szövetkezet – közösségi alap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk mezőgazdasági szövetkezet formában működik. A saját tőkén belül a lekötött tartalékok között szerepel közösségi alap javára lekötött összeg. Szeretném megkérdezni, hogy mi a közösségi alap felhasználásának módja? Be kell valahova jelenteni (például MOSZ), vagy elég a közgyűlési döntés is? Az alapszabályban az szerepel, hogy a tagoknak és hozzátartozóiknak adható belőle szociális, kulturális juttatás. Ezek ilyen esetben ugyanúgy adóznak, mint például, ha munkavállalóknak adnánk, illetve ugyanazok a korlátok vonatkoznak rájuk? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Gál Veronika
Foglalkoztatási szövetkezet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben foglalkoztatási szövetkezet a tagi munkavégzési jogviszonyban lévő tagját munkaerő-kölcsönzés keretében kölcsönadja, a tag jövedelmére tekintettel milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségek állnak fenn? A szövetkezetnél milyen adófizetési kötelezettség keletkezik a bevétel után? Köszönöm.