87 találat a(z) szövetkezet cimkére
Nyugdíjasszövetkezet: el kell érnie a minimálbért a fizetéseknek Cikk
A nyugdíjasszövetkezetekben munkát vállaló nyugdíjasok fizetésének a munka törvénykönyve alapján el kell érnie a minimálbér vagy a garantált bérminimum időarányos részét, ugyanakkor esetükben nincs bérplafon – mondta Kováts Balázs, a Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas-szövetkezet ügyvezetője az MTI-nek. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ebben a foglalkoztatási formában csak öregségi nyugdíjasok, köztük a 40 éves szolgálati viszonyt követően nyugdíjba vonult női munkavállalók vehetnek részt, korengedményes nyugdíjasok nem.
Agrár szövetkezet Kérdés
Van egy szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó szövetkezet, mely ezidáig csak növénytermesztéssel és növénytermesztéshez kapcsolódó szolgáltatásnyújtással foglalkozott. Kérdésem, hogy ez a szövetkezet vehet-e fel teljesen más tevékenységet pl. masszázs vagy ez kizáró ok ennél a vállalkozási formánál. (Az egyik tag felesége szeretne ezzel a tevéknyeséggel foglalkozni.)
Szövetkezet átalakulása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésünk az lenne, hogy egy jelenleg is működő, cégbíróságon bejegyzett mezőgazdasági termelőszövetkezetet szeretne megvásárolni több magánszemély. A szövetkezet jelenlegi vezetője azt a tájékoztatást adta, hogy jelenleg a szövetkezetben 7 tag van és megvásárláskor ugyanennyi tagnak kell megvenni, tehát az új tulajdonosok létszámának (ha lehet így fogalmazni) meg kell egyezni a jelenlegi tagok számával. Ha ez a cég(szövetkezet)vásárlás meg tud történni, akkor az új tagok szeretnének cégformát váltani, nem szövetkezetként, hanem kft.-ként szeretnének tovább működni. A másik kérdés az lenne, hogy a mezőgazdaság termelőszövetkezet átalakulhat-e kft.-vé, és ha igen, akkor mi ennek a pontos menete. Válaszát előre is köszönjük.
Szövetkezet adózása Kérdés
Szeretnék egy szövekezetet alapitani: mik a feltételek hogyan működhet, lehetnek-e alkalmazottai, milyen adózási formája van, és milyen kötelezettségei vannak?
Nyugdíjas szövetkezet: kinek lesz jó lehetőség? Vita az Országgyűlésben Cikk
Átverés vagy jó lehetőség a nyugdíjasoknak és a munkáltatóknak? A közérdekű nyugdíjas szövetkezetek létrehozásáról is vitáztak ma az országgyűlési képviselők.
Szövetkezeti ház Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szövetkezeti ház, amely egyszeres nyilvántartást vezet, nem tartja nyilván az eszközei között azt a lakást, ami a szövetkezeti tagok közös tulajdona. Az ingatlannyilvántartásba a lakást a szövetkezet tulajdonaként jegyezték be. A kérdésem, hogyan kerülhet utólag a mérlegbe az eszközök közé? Köszönöm! Tisztelettel, Csorba Balázs
Közösségi alap Kérdés
Tisztelt Válaszadó! A szövetkezet gazdasági társasággá való átalakulása esetén a közösségi alapot az alapszabály rendelkezései szerint szervezet részére kell átadni. A módosítanánk az alapszabályt több ponton, mivel tervezzük az átalakulást. A korábbi időszakban szövetkezetnek, vagy a szövetség részére kellett átadni a közösségi alapot. Jelenleg szervezet részére szerepel a törvényben. Mit jelent ez? Akár egy kft. vagy rt.-nek is átadható? Esetleg önkormányzatnak? Válaszukat megköszönve: Üdvözlettel: Welchnerné
Szövetkezet végelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Értékesítő szövetkezet vagyunk, viszonylag kis jegyzett tőkével. A saját tőke 100 milliós nagyságrendű, tárgyi eszközben és pénzeszközben meg is van. A jelenlegi tagok közül van, aki 2-3 éve tag, és van, aki már több mint 10 éve. Hogyan lehetne a vagyongyarapodásban való részvételt felszámolás esetén a vagyon kiosztásánál figyelembe venni? Előre is köszönöm válaszukat. Tóthné Győrösi Judit
Szövetkezeti vagyoni hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni cég belépett egy mezőgazdasági szövetkezetbe, hogy a megtermelt zöldségeit, gyümölcseit a szövetkezeten keresztül tudja értékesíti. A szövetkezetbe való belépéskor vagyoni hozzájárulást kellett fizetnie, illetve évente működésiköltség-hozzájárulást is kell majd fizetni. Hogyan kell ezeket a tételeket könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm!
Szövetkezet tagjának foglalkoztatása utáni járulékterhek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, tájékoztatni szíveskedjen, hogy egy szociális szövetkezet esetében milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége van a szociális szövetkezetnek a tagjai után, ha a tag munkát nem végez a szövetkezetnél – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát meghaladó munkaviszonya van más foglalkoztatónál – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát el nem érő munkaviszonya van más foglalkoztatónál, illetve – amennyiben nincs a szövetkezet tagjának jogviszonya más foglalkoztatónál? Illetve hogyan alakul a fizetési kötelezettség (a három fenti esetet végigvéve), ha a tag munkát is vállal és jogviszonyt létesít a szövetkezetnél? Segítségét megköszönve.
Szövetkezeti részjegy Kérdés
Általam könyvelt szövetkezet (nem szociális) újonnan belépő tagjai a nyitott tagság elvének és az alapszabályban rögzített előírásoknak megfelelően 3000 forint részjegytőkét jegyeznek, és fizetnek be a szövetkezet bankszámlájára. Tagsági viszonyuk megszüntetésekor ezt az összeget visszafizetjük részükre. Kérdésem: hogyan kell ezt a tételt könyvelni?
Szövetkezet és vállalkozás kapcsolt viszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy kft. és egy szociális szövetkezet. A kft.-ben van egy ügyvezető (ő a vezető tisztségviselő) és egy cégvezető, akik a vállalkozást önállóan képviselik. A szociális szövetkezet vezető tisztségviseletét önállóan a kft. cégvezetője látja el. A tulajdonosi kör nem ugyanaz. Azt szeretném megkérdezni, hogy a kft. és a szövetkezet kapcsolt vállalkozásnak minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.
Szövetkezet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van-e bármilyen korlátja, ha egy szövetkezet elvállal egy generál kivitelezési munkát? Vannak-e költségelszámolási korlátai, számolhat el anyagköltséget? Szerződhet és dolgozhat-e alvállalkozóval? Van-e bármilyen akadálya ennek, és ha igen, akkor mi? Mihamarabbi válaszát előre megköszönve, üdvözlettel: Király Anita
Forgatható utalvány Kérdés
Létrehoznak egy kft.-t, amely utalványkibocsátással foglalkozik, létrehoznak egy szövetkezetet, amely utalványforgalmazással foglalkozik, valamint létrehoznak még négy szövetkezetet, amelyből egy szociális szövetkezet lesz. A kft. forgatható (sport)utalványokat fog kibocsátani, melyet a második szövetkezet fog értékesíteni a további négy szövetkezet részére. Ez utóbbi négy szövetkezet tagjai – a személyes közreműködésük "ellenértékeként", illetve támogatásként – az első szövetkezettől megvásárolt forgatható utalványt kapják díjazásul. A tagok más jövedelmet nem kapnak. A szövetkezeti tagok ezt a forgatható utalványt elviszik az utalványforgalmazó szövetkezethez, ahol azt kérésükre (a kezelési költség levonása mellett) visszaváltják. A biznisz kitalálójának az az elképzelése, hogy a szövetkezetek tagjai személyi jövedelemadót és járulékot sem fizetnek (?), mert a juttatás adómentes. Tudom, az szja-törvény szerint (többek között) csak akkor nem pénzben adott a juttatás, ha az utalvány nem visszaváltható (kivéve a ki nem osztott utalvány), de ez forgatható utalvány, ezért nem merem csípőből rávágni, hogy nem adómentes. Ráadásul azt találtam, hogy a forgatható utalványt az utalványbirtokos kérésére a kibocsátó köteles visszaváltani hazai törvényes fizetőeszközre. A fenti elképzelés véleményük szerint jogkövető-e, nem ütközik bármely lépés jogszabályi előírásba? Látnak-e benne olyan rést, amely bármely cégnél, illetve a tagoknál esetleg adóhiányt eredményezne?
Behajtási költségátalány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szövetkezet vesz-elad terméket, papíron. Ugyanis az áru a beszállítója és a vevője között mozog, a szövetkezet csak számláz. Engedményezési nyilatkozattal a partnerek egymásnak fizetnek, és az ő kimutatásuk alapján tudja a szövetkezet kiegyenlíteni, illetve kompenzálni a vevői és szállítói követeléseket. Kérdés: ebben az esetben kell-e í szövetkezetnek behajtási költségátalányt felszámolnia, illetve jogosult lenne-e rá? Üdvözlettel.