2594 találat a(z) számla cimkére

Áfát akart levonni, az adóhatóság szabálytalannak találta, döntött a Kúria Cikk

Az adóhatóság azt vizsgálta, hogy az adózó jogszerűen szerepeltette-e bevallásaiban a beszerzéseit terhelő levonható áfát. A jogerős ítélet a Kúriánál kötött ki.

Egyéni vállalkozó – tehergépkocsi Kérdés

Tisztelt Szakértő, egy egyéni vállalkozó tehergépkocsit vásárolt a vállalkozásába, a forgalmiba is bekerült hogy egyéni vállalkozó. Kérdés: köteles-e menetlevelet vezetni? Megteheti-e, hogy továbbra is az 500 kilométert számolja el és nem kér számlát a tankolásról? Köszönöm!

Felszámolási költségek átterhelésének áfavonzata Kérdés

Egy felszámolási eljárás alatt álló társaság ingatlanát és ingóságait a felszámoló a csődtörvény 49/A §-a alapján értékesíti beszámítással a jelzálogjogos hitelező részére. Az ingatlan értékesítése a 86. § alapján áfamentes (nem választott adókötelezettséget) az ingóságok értékesítése a 142. § alapján fordított adós. A fenti értékesítés akkor valósulhat meg a csődtörvény alapján, ha a vevő megtéríti a felszámolási költségeket (ingatlanőrzés, pályázati közzétételi díjak, közjegyzői díjak, postaköltség stb.) A megtérítendő költségeket hogyan kell kiszámláznia a felszámolás alatt álló szervezetnek (áfásan, fordított adósan, vagy áfamentesen)?

Katás bt. tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

T. Szakértő! Kata hatálya alá bejelentkezett bt. értékesítené tárgyi eszközét, amit még a katás időszak előtt vásárolt. Konkrétan egy céges gépkocsiról van szó. Jól tudom-e, hogy ez a bevétel nem számít bele a 6 milliós bevételi korlátba? Milyen tartalommal állítsa ki a számlát? Mire figyeljünk, hogy minden feltételnek megfeleljünk? Nagyon köszönöm a válaszát.

Kár megtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk bérmunkát végez a vevőnek. Az anyagot a vevő biztosítja a munkához. A munkadíjról áfás számlát állítunk ki euróban. Az elvégzett munka során használhatatlanná váltak a megmunkált anyagok. A hibát elismertük. Megállapodás született a közel 10 millió forintos kár megtérítéséről, illetve arról, hogy ez 6 havi részletben lesz megfizetve. Helyesen járunk el, ha a megreklamált munkákról kiállított eredeti számlákat –számlával egy tekintett alá eső okirat formájában – jóváírjuk az eredeti teljesítési időponttal és az eredetileg használt árfolyammal? A kár többi részéről (anyag+vizsgálati díj) a partnerünknek kell számlát kiállítani felénk áfásan? Kérem szíves válaszát!

Előleg határozott idejű elszámolás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk havonkénti határozott idejű elszámolásban állapodott meg egyik partnerével. A szerződés értelmében tárgyhót (elszámolási időszakot) követő hó 5-éig kell kiállítani a számlát, a fizetési határidőt pedig a számla keltét követő 8. napban határozták meg. A februári időszakhoz kötődően egyszeri előlegfizetésről döntöttek január elején. Az utalás 2016. 01. 07-én meg is történt. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, amikor esetenként, külön megállapodásban előleg fizetése történik, akkor az előlegszámlára az áfatörvény 59. §-át kell alkalmazni, vagy ebben az esetben is az 58. § az irányadó a számlázásnál? Kérem írják meg, hogy ebben a konkrét esetben mi lesz az előlegszámla teljesítési ideje. Köszönettel:

Használtautó-beszerzés EU-ból, előlegszámla, áfa könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy futárszolgálati tevékenységet végző kft. EU-ból vásárol használt autókat. A gépkocsik beszerzéséről előlegszámla került kiállításra. Az előleget a cég elutalta, azonban a gépjárművek csak 4 hónap múlva érkeznek meg. Az időközben esedékes áfabevallásban a beszerzéshez kapcsolódó áfakötelezettséget bevallottuk. Első kérdésem: ez helyesen történt-e? Mivel a személygépkocsi áfáját nem vonhatjuk le, ezért be is fizettük. A számla mint szállítói előleg került könyvelésre a szállító számlával szemben. Másik kérdésem, hogy amennyiben helyes volt a fizetendő áf beállítása, hogyan kell ezt a kötelezettséget lekönyvelni? Esetleg egy függő számlára könyvelem, majd a járművek megérkezésekor innen vezetem át a beruházási számlára? Köszönöm válaszát!

Saját vásárlási utalvány Kérdés

Egy szerződésben kiadóként nyújtott szolgáltatás: megyei napilapban reklámszolgáltatás nyújtása. A partner társaság, saját kereskedelmi egységében beváltható vásárlási utalványt biztosít a kiadó részére, a kiadó által nyújtott reklámszolgáltatással azonos értékben. A szerződésben a felek egymás felé történt értékesítés értékét áfával növelt összegben határozták meg, és az elszámolást a csereszerződés szabályai szerint rögzítették. Kérdések: 1. A partner által kibocsátott, saját kereskedelmi egységeiben beváltható vásárlási utalvány értékesítése a szerződésben megjelenhet-e mint termék/szolgáltatás értékesítése, számlázható-e a kiadó felé áfával növelt összegben? 2. Nem válasz esetén helyes-e az a jogértelmezés, hogy a partner társaság a kiadó által nyújtott szolgáltatás áfával növelt ellenértékét utalvánnyal fizeti ki, az utalvány fizetőeszköz funkciót tölt be? A partner társaságnál árbevétel és fizetendő áfa elszámolására az utalvány átadásakor nem kerül sor. A partner társaság árbevételt és fizetendő áfa összeget az utalványok beváltásakor számol el. Az utalványokról a kibocsátó az Szt. előírása alapján sorszám szerint szigorú számadású nyilvántartás vezetésére kötelezett? Tisztelettel köszönöm a segítő szakmai iránymutatást. Fehér Andrásné

Katás alanyi mentes egyéni ügyvéd külföldi számlázása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Egy katás alanyi mentes egyéni ügyvéd szolgáltatást nyújtana külföldre (ügyvédi tevékenységet). Kérdésünk, hogyan állítsa ki a számláját: - közösségen belüli szolgáltatásnyújtás esetén adóalany részére - közösségen belüli szolgáltatásnyújtás esetén magánszemély részrére - harmadik országbeli szolgáltatásnyújtás esetén adóalany részére - harmadik országbeli szolgáltatásnyújtás esetén magánszemély részére Válaszukat várva, köszönettel.

Telefonszámla adózása Kérdés

A telefonszámla magáncélú használata 20 százalék. Ennek az 1,19-szorosa után kellett 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót fizetni 2015-ben. Az szja 15 százalékos változása itt is érvényesíthető-e? Illetőleg az adóalap 1,18-szorosa után kell-e fizetni 2016-ban?

Bérbeadás adószámos magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk az Airbnb portálon keresztül adja bérbe a lakását. Erre kiváltotta az adószámot, bejelentkezett az önkormányzatnál, megvásárolta a nyugta, illetve számlatömböket. A kérdés csak az, hogy kinek állítsa ki a számlát? A pénz átutalással érkezik és általában már csak akkor, amikor a bérlő már távozott. Várom válaszát! Köszönettel: Ivitz Andrea

Lakásbővítés áfája Kérdés

Egy társaság 2015-ben vásárolt egy használt lakóingatlant (áfa nélkül). A társaság nem választotta az áfa szerinti eltérő adózást. Most bővíteni szeretné az ingatlant tetőtér-beépítéssel, ami építésiengedély-köteles. Az építést kivitelezővel végeztetné. A kivitelező milyen számlát kell, hogy kiállítson?(Fordított áfás? Mennyi az áfa százalék? Visszaigényelhető?) Ha majd a cég el szeretné adni a házat, neki milyen számlát kell kiállítani: 1) ha magánszemélynek, vagy 2) ha áfaalanynak fogja eladni? Segítségüket előre is köszönöm

Számlát ad az Uber Cikk

Hétfőtől csak az a sofőr dolgozhat az Ubernek, aki az adószámát és adatait feltöltötte a cég platformjára – közölte az Index online hírportál hétfőn.

Telefonszámla könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a mellékelt linken található telefonszámla értelmezésében, könyvelésében, a magáncélú használat megállapításában, valamint az áfa, az szja és az eho kiszámításában. Tudom, hogy ebben a témában már volt kérdés, de úgy érzem itt elég speciális helyzet állt elő, amit a szokásostól eltérően kell kezelni. Az a szokatlan, hogy ha a telefonszámla bruttó értékéből levonom az internethasználat bruttó értékét, mindössze 1 443 forint bruttó forgalmi díjat kapunk a lebeszélhető havidíj miatt. Elegendő ez után megállapítani a magánhasználatot az szja-t és az ehót (20% - 289 Ft)? Illetve a 1443-289=1154 Ft után számítani az áfát? Próbáltam egy táblázatot is csatolni, remélem érthető. Melléklet: számla képe: http://kepfeltoltes.hu/view/160129/telefonsz_mla_20160129_www.kepfeltoltes.hu_.jpg táblázat képe: http://kepfeltoltes.hu/view/160129/t_bl_zat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg Köszönettel: István

Pdf formátumban küldött számla Kérdés

Tisztelt Szakértők! Sok cikk jelent meg mostanában az elektronikus számlázásról, annak tartalmi, formai feltételeiről, kellékeiről stb. Sajnos ezekből nem tudtam egyértelműen eldönteni azt, hogy a mostanában terjedőben levő, e-mailban, pdf formátumban küldött számlák bizonylatként megfelelnek-e a számviteli és az áfatörvény idevonatkozó rendelkezéseinek. Legutóbb az egyik partneremtől kaptam egy értesítést arról, hogy ők ezekután a számlakibocsátásukat a számlázó programjuk által pdf formátumban generálva, e-mailban automatikusan címemre elküldve fogják teljesíteni. Értesítésük érvelése szerint ez így egy papír alapú számla, amit kinyomtatva teljes értékű bizonylatot kapok. Kérdezem, hogy ezen módszer megfelel-e a jogszabályi előírásoknak, el kell-e fogadnom így a számlát, mit és hogyan kell megőriznem az ilyen rendszernél, elég-e a nyomtatott bizonylat, az e-mailt is őriznem kell-e esetleg? Köszönöm segítségüket. Rebák Sándor

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink