131 találat a(z) szállásköltség cimkére
Repülőjegy és szállásköltség elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fióktelepünkhöz az anyacégünk megbízásából külföldi (a cégcsoport másik cégétől) belsőellenőrök érkeztek auditálásra. A cégcsoport belső szabályzata alapján a felmerülő repülőjegyeket és szállásköltségeket fióktelepünk fizette (a számlák vevőként ránk lettek kiállítva), majd könyvelte le költségként. Ez az eljárás helyes vagy további adóterhet, járulékot is figyelembe kell venni? Segítségüket előre is köszönöm.
Szállásdíj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., mely munkagépekkel otthonától távol dolgozik. Munkavállalóinak kifizeti a szállás költségét, melyről számlát kér a kft. nevére. Mi a helyes könyvelési módja a számlának? Kell-e járulékot fizetni utána? Tisztelettel.
Szakmai napok szállásköltsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha óvoda intézményünkben 3 napos továbbképzést tartott egy külső cég, a továbbképzésről számlát bocsátott ki a részünkre, valamint mi a szállásköltségüket kifizettük a szállást biztosító kft.-nek, hogyan kell adózunk utána, reprezentációnak minősül az oktatást nyújtó cég után kifizetett szállásköltség? Köszönöm a segítséget.
Üzleti utazáskor, kiküldetéskor mi adható adómentesen és mi nem?
Cikk
A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény tartalmazza a kiküldetés és a hivatali, üzleti utazás fogalmát. Ha az utazás megfelel a feltételeknek, akkor az utazás- és a szállásköltség számlával igazolt összege a magánszemélynél nem számít jövedelemnek. Költségként elszámolható, és így a magánszemélynek gyakorlatilag adómentesen adható az utazási jegy, valamint a szállásdíjban foglalt reggeli ára is.
Külföldi kiküldetés magánszemély nevére szóló számlával
Kérdés
A vállalkozás három munkavállalója egy kiállításon vett részt Németországban. Ehhez kapcsolódóan repülőjegyet, belépőjegyet és szállásköltséget szeretnének elszámolni, azonban a számlák a magánszemélyek nevére szólnak, a saját bankkártyájukkal fizették. A kérdésem, hogy ezek a költségek – természetesen kiküldetési rendelvénnyel – elszámolhatók-e?
Utazás, szállás költség- és adóvonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit társaság – melynek alapszabályban lefektetett tevékenysége a szakmai tudományos kutatás nemzetközi és hazai eredményeinek folyamatos ismertetése és terjesztése, valamint a szakmában dolgozók folyamatos továbbképzése – tagja egy szakmai konferencián, a társaságunk képviseletében előadást tart. Az előadásért díjazást nem kap. Mivel a konferencia vidéken van, így utazási és szállásköltségét a társaság kifizetné a társaság nevére szóló számlák alapján, illetve, ha gépkocsival utazik, akkor a jogszabályban előírt költségtérítéssel. Kérdésem a következő: terheli-e a társaságot a szállás- és utazási költség miatt valamilyen adófizetési kötelezettség? Köszönettel: E. Jánoné
Egyesület rendezvényének adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Átolvasva a korábbi ehhez a témához kapcsolódó kérdés-válaszokat, ránk vonatkozóan egy kicsit konkrétabban fogalmaznám meg a kérdésünket. Nem közhasznú egyesület saját tagjainak (megyei intézmények, nem magánszemélyek) rendezvényt tart évente több alkalommal az alapszabályában konkrét célnak megfogalmazottak szerint. Mivel az ország több pontjáról érkeznek a megyei tagszervezetek által delegált magánszemélyek, ezért az étkezés mellett szállásköltség is felmerül. A rendezvénnyel kapcsolatos minden felmerült költséget az egyesület áll, vagyis nem téríttet meg semmit a tagszervezetekkel, amelyek ezt a szolgáltatást kvázi a tagdíjuk fejében kapják. A rendezvény megvalósítása egy pályázat keretén belül történne, így az a legfőbb kérdés, hogy a pályázat költségei között szerepeltessük-e a reprezentáció adóját (szja, eho), illetve felmerül-e egyáltalán, hogy adóköteles az étkezés és a szállás díja az egyesületnél? Az összes ráfordítás 10 százalékát bőven meghaladja ez az összeg, mivel ebben az évben ezeken a rendezvényeken kívül más költség nem nagyon fog felmerülni az egyesületnél. Üdvözlettel Nagy Szabolcs
Külföldi kiküldetés cikk
Kérdés
Kedves Adózóna! A most megjelent cikkben van egy ilyen mondat: "Külföldi kiküldetés esetén nincs kötelező előírás, így a felek (a cég és a munkavállaló) megállapodásától (helyi szabályozástól) függ, hogy melyikük, milyen formában és mértékben viseli a kiküldetés költségeit." Ez sajnos félrevezető, mert adójogilag nincsen, de Mt. szerint: Mt. 51. § (2) (2) A munkáltató köteles a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel. Vagyis minden felmerülő költséget a munkáltatónak kell viselnie, csak az indokoltság a kérdés (mehet a Sheratonba vagy Ibis hotel is jó...). Vagyis a feleknek nem azt kell szabályozniuk, hogy ki milyen költséget visel, hanem azt, hogy mit jelent az indokoltan felmerült. Illetve azt, hogy ezeket a költségeket átalány formájában (napidíj) vagy konkrét számlák formájában (például étkezési számlák) térítek meg. Elnézést, hogy ebbe beleokoskodom, de szerintem az egész kérdéskör megközelítése szempontjából ez egy fontos kiindulópont. Sajnos a magyar csavaros gondolkodás alapján az Önök mondatába még az is belefér, hogy mindent a munkavállalónak kell fizetnie. Üdv. Nagy Péter NP Audit Kft.
Kontírozás utazásszervezésnél
Kérdés
Hogyan kontírozom 1) az utas által megfizetett utazás/szállás díját, 2) az utazási irodának átutalt utazás/szállás összegét?
Külföldi oktató ellátása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fogászati termékek értékesítésével foglakozó cég oktatásokat is szokott tartani fogorvosok részére Magyarországon. Ehhez időnként külföldi oktató segítségét veszi igénybe. Ilyen esetben a fogászati cég fizeti a külföldi oktató szállás és étkezési költségeit térítés nélkül. Az lenne a kérdésem, hogy az ehhez kapcsolód számlát milyen feltételekkel számolhatja el a cég? Áfáját levonásba helyezheti-e (az oktatás nincs akkreditáltatva, így a fogorvosok számára áfás számla kerül kiállításra oktatás címen), illetve kell-e valami egyéb adót fizetnie a szállás és étkezés után? Esetleg ez ebben az esetben reprezenciónak minősül? Köszönettel: Gy. Krisztina
Aktiválás
Kérdés
Új gyártósor beüzemeléséhez érkezett a szállítótól egy kolléga. Szállását és étkezését mi fizettük. Aktiválható ez a gépre beruházásként? A szállás és étkezés után kell repit fizetni?
Valuta
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkatársunk Olaszországban járt üzleti ügyben, ahol a szállást saját készpénzéből euróban fizette ki. Csak forint pénztárunk van, eurós nincs. Kérdés: el lehet-e számolni a számlát a kiállítás napján érvényes MNB középárfolyammal, illetve ki lehet-e fizetni a forint pénztárból az így kiszámolt forintot?
Kiküldetés – szállásköltség áfája
Kérdés
Belföldi kiküldetés esetén a cég nevére szóló szállás számlájának áfája visszaigényelhető?
Hivatali, üzleti utazás: így lehet elszámolni a költségeket
Cikk
Újra és újra felmerülő kérdés, hogy a hivatali, üzleti utazás költségeinek közvetlen viselése vagy megtérítése miatt mikor és hogyan keletkezik adókötelezettség a magánszemélynél vagy a kifizetőnél? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Belső ellenőr szállásköltsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belső ellenőrünk az egész ország területén végez ellenőrzéseket. Van eset, amikor az adott városban alszik éjszaka, és másnap folytatja az ellenőrzést. Ezek az ellenőrzések több közvetítő irodát érintenek. A kérdésem a következő lenne: a szálloda számláján szereplő szállásköltség után a munkáltatónak van-e adó- és ehofizetési kötelezettsége? Válaszukat előre is köszönöm.