129 találat a(z) szállásköltség cimkére
A vállalkozó utazási és szállásköltsége Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Reklámfilmkészítéssel foglalkozó cég külföldön és belföldön forgat. Egyes forgatások több napig is eltarthatnak. Ilyenkor a stábtagokat (alvállalkozók) elszállásolják vagy fizetik az utazási költségüket (például repülőjegy). Ez a szállásdíj/utazási díj beleépül a produkció összegébe. A kérdésem az lenne, hogy mivel nem munkavállalót utaztatnak, ezért kell-e fizetni utána valamilyen járulékot vagy adómentesen elszámolható a vállalkozás működéséhez szükséges ktgnek? Kell-e útibeszámolót készíteni, vagy az elkészült reklámfilm önmagában elegendő bizonyíték az utazásra? Köszönettel: Ildikó
Utazási iroda – ELEKAFA Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar utazási irodaként külföldi (EU-tagállam) utazási irodák részére értékesítünk EU-s utazási csomagokat, az utazási irodák ezeket a csomagokat továbbértékesítik, így ezen tevékenységünk tekintetében nem tartozunk az utazásszervezésre vonatkozó különös szabályok alá. Kérdésünk az lenne, hogy EU-s szállásköltség, éttermi szolgáltatások után visszaigényelhetjük-e a tagállamoktól az általános forgalmi adót, valamint jól tudjuk-e, hogy ezt az ELEKAFA nyomtatványon tehetjük meg? Válaszukat előre is köszönjük!
Költségelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk csapatépítő tréninget kíván szervezni az ügyvezetők részvételével. Kérem szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy ennek költségei (szállás, terembérlés stb.) hogyan számolhatók el? Van-e valamilyen korlátja ilyen tréningek szervezésének? Válaszát előre is köszönöm.
Munkavállaló szállásköltsége vidéki munkavégzés során Kérdés
Kedves Szakértő! A kérdésem, hogy a vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen dolgozója szállásköltségét, ha az a vidéki munkavégzéssel kapcsolatosan történik és 2-3 éjszakákról szól egyszerre? Ezek se a vállalkozónak, se a munkavállalójának nem lakcíméül szolgáló vidéki városok, s kereskedelmi szálláshelyek által kiállított számlákról van szó. Esetleg az áfája visszaigényelhető? Köszönöm.
Szállásköltség áfája II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az elmúlt időszakban megkérdeztem már a szállásköltség áfájának visszaigénylési lehetőségét, német anyacégünk itt tartózkodó alkalmazottai szállásköltségének áfájával kapcsolatosan. A válaszból azt szűrtem le, hogy mivel nem a mi alkalmazottainkról van szó, nem kérhető vissza az áfa (hozzáteszem eddig sem kértem vissza, mert én is úgy ítéltem meg, hogy nem saját alkalmazott után nem kérhető vissza), és lehetőségként még adott, hogy kiszámláznánk az anyacégünk felé, és akkor levonható lenne a forgalmi adó. Most kérdezném a másik oldalt is, ha a mi dolgozóink mennek ki kiküldetés céljából Németországba anyacégünkhöz, az ottani szállást mi fizetjük. Nyilván az anyacégnél való tartózkodásuk költsége – például a szállás – a vállalkozás, az üzleti tevékenységünk érdekében felmerülő költség. Visszaigényelhetem a külföldi szállás áfáját? Köszönettel!
Tanulmányút adókötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ingatlantervező kft. tanulmányutat tervez 5 fő tervező dolgozójának és a két fő ügyvezetőnek Hollandiába. A tanulmányút célja "Modern épületek, megtekintése, tervezési ötletek gyűjtése". Külföldi partnerrel igazoltatni nem tudja, és hivatalos rendezvény sincs ebben az időben. Az a kérdésem, hogy útiköltség és szállásköltség az úttal kapcsolatban a vállalkozás érdekében felmerült költségként elszámolható-e , illetve egyéb adófizetési kötelezettség keletkezik-e ? Az útiköltségről és a szállás költségéről számlával fognak rendelkezni. Várom szíves visszajelzésüket.
Szállásköltség áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy német cég leányvállalata vagyunk. Gyakran jönnek hozzánk az anyacégünktől ottani alkalmazottak, vezetők, akik több napot töltenek Magyarországon. A szállás díját mi fizetjük. A szállásdíj áfáját levonásba helyezhetjük-e? Köszönöm!
Gólyatábor részvételi díjának áfája II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gólyatábor megvalósítása a következőképpen zajlana: az egyetem számlát fogad be szállásról, étkezésről, valamint egyéb tárgyak beszerzéséről. Az szja-törvény szerint, ha jól értelmezzük, ezen összegek után nekünk 49,98 % kifizetői adót kellene fizetnünk. Értelmezésünk szerint ennek az adónak az alapját csökkenti a magánszemélyek által térített rész (szja-törvény 69. § (2)). Rosszul értelmezzük a törvényt? Milyen módon kell kiállítani a számlát a hallgatók részére, szükséges tételes továbbszámlázást alkalmaznunk? Vagy megoldható, hogy olyan számlát állítsunk ki a hallgatóknak, amin csak egy megnevezés és áfakulcs van? Válaszát előre is köszönöm!
Utazásszervezés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Horvát utazási iroda Horvátországban igénybevett szállásról plusz teljes ellátásról állított ki számlát magyar cégnek. A számlán semmilyen áfát nem tüntetett fel, annyi megjegyzés szerepel, hogy "sajátos adózási folyamat - utazási iroda". Véleményünk szerint az áfatörvény 208. §-a alkalmazandó, amely alapján kellett volna adót felszámolniuk. Helyesen járt el az utazási iroda? Ha igen, az áfatörvény melyik paragrafusa vonatkozik ide? Ha nem, mi a helyes eljárási mód? Segítségüket előre is köszönöm.
Külföldi anyavállalat dolgozójának szállásköltsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországi anyavállalattól a magyarországi fióktelephez üzleti céllal érkező németországi munkavállaló szállásköltségét elszámolhatja-e a fióktelep rendes szállásköltségként? Levonható-e az áfa ebben az esetben? Előre is köszönöm a választ.
Családtag utazási költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egyik alkalmazottja hivatalos minőségben utazik, az utazásra családtagja is elkíséri magánjelleggel. A számlákat (szállás és repülőjegy) cégnévre rendeljük, és fizetjük előre, majd továbbszámlázzuk részére a családtagra vonatkozó költségeket. Tartozásának pénzügyi rendezése a következő fizetéséből történő levonással 30 napon belül megoldható. Nem jellemző a fenti lehetőség a cég többi dolgozója esetén. Adózási szempontból megfelelő, ha a számlákat közvetített szolgáltatásként egyszerűen továbbszámlázzuk (nem tevékenységünk az utazásszervezés). Esetleg taonövelő a tétel, vagy áfával, egyéb adóval terhelt? Válaszát köszönve!
Napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Utazási iroda buszvezetőinek (kiránduló buszok vagy sima, csak személyszállítást végző buszok) napidíjával kapcsolatban érdeklődnék. A belföldi napidíjátalány 3000 forint/nap külföldi 60 euró. A rendelet azt írja, hogy ezekben az esetekben a munkáltató a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást nem ad. Nem tudom értelmezni a más juttatást, például szállás, gépkocsi üzemeltetéséhez szükséges költségek stb. elszámolhatók, vagy ezek is, az átalány fizetése mellett, az el nem számolható költségek közé tartoznak? Bár úgy gondolom, hogy ez az eset nem kiküldetés, de a napidíj fizetését ez nem befolyásolja. Ha a szállásköltség nem tartozik bele az átalány összegébe, és az tartalmazza a reggeli árát is, akkor 2016. évben is érvényes, hogy csökkenteni kell a napidíj mértékét? Üdvözlettel: Páll Miklós
Külföldi kiküldetés – szállásköltség, munkabér Kérdés
Tisztelt Adózóna! Külföldi kiküldetés esetén, amennyiben a munkavállalók szállásköltsége a bizonylaton a munkavállaló nevére szól, nem pedig a munkáltató nevére az adómentesen elszámolható? Iletve a kiküldetés ideje alatt (azokra a napokra) az itthon kapott munkabér során átlagbért kell számolni a munkavállaló részére, és, ha igen, akkor ennek az elszámolása hogyan történik? Köszönöm előre is válaszukat.
Repülőjegy és szállásköltség továbbszámlázásának áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tárgyi adómentes tevékenységet végző belföldi adóalany oktatási intézmény (havi áfabevallásra kötelezett) éves rendes vezető testületi ülését a fenntartó intézmény kuratóriumi tagjai részvételével Németországban tartotta (német érdekeltségű intézményről lévén szó). A fenntartó szintén belföldi adóalany. Az oktatási intézmény a fenntartó részére tovább kívánja számlázni az általa viselt, de a fenntartót illető német szállodai szállásköltséget és a repülőjegyet. A német szálloda német áfával, a repülőjegyet pedig egy magyar utazásközvetítő cég nemzetközi személyszállításra tekintettel áfamentesen állította ki az oktatási intézmény nevére. Kérdésem, helyes-e az eljárás, ha az oktatási intézmény áfamentesen számlázza tovább a fenti költségeket? Ha nem, hogyan kell szabályosan eljárnia? Tisztelettel: B.Gy.
Vadásztatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság az EU tagállamában lévő vállalkozással bizományosi szerződést kötött, amelyben megbízta a vállalkozást, hogy sa aját nevében, de a társaság javára szerződést kössön vadász vendégekkel az általa felajánlott vadászatra, illetve trófeák értékesítésére. A társaság a szerződés keretében komplex szolgáltatást nyújt, azaz saját területén bonyolítja a vadásztatást, a vadász vendég részére szállást és étkezést biztosít, továbbá elvégzi a trófeabírálattal kapcsolatos feladatokat. A társaság a számlájában részletesen feltünteti a nyújtott szolgáltatásokat, azaz a vadászat árát, a szállás és étkezés ellenértékét és a trófea értékét. Kérdésként merül fel, hogy a komplex szolgáltatáscsomag az áfatörvény 37. §-a alá tartozó szolgáltatás-e, és így az EU-tagállamban, a vállalkozás székhelyén adózik-e? Amennyiben igen, akkor az étkezés áfaja levonásba helyezhető-e? Köszönettel: Bácsi Ferencné