113 találat a(z) próbaidő cimkére

Kismama munkaviszonyának megszűntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A próbaidő alatt lévő munkavállaló jelezte a munkáltató felé, hogy várandós. Másnap (a próbaidő utolsó napján) a munkáltató felmondta a határozatlan idejű jogviszonyt. Kérdésem az lenne, hogy ez megfelel-e a jogszabályoknak? Illetve helyén való volt-e, hogy közös megegyezés címén mondott fel neki nem pedig próbaidő alatti azonnali hatállyal? Válaszát előre is köszönöm.

Próbaidő számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony! A próbaidő számításával kapcsolatban 3 év eltérésével kétfajta válaszát találtam meg azzal kapcsolatban, hogy ha a próbaidő hónapban van megadva, akkor az pontosan mikor jár le. 2013-ban (2013. 12. 29., 18:46) az Mt. 25. §-ára hivatkozással azt írta, hogy ha egy próbaidő december 2-án kezdődik, akkor az március 2-án telik le, míg 2016-ban (2016. 12. 05., 18:11) azt írta, hogy ha a próbaidő pl. 15-én kezdődik, akkor az 14-én jár le. Mivel nálunk is felmerült a jogértelmezési vita, szeretnénk kérni végleges állásfoglalását az ügyben. Köszönettel várjuk szíves válaszát!

Próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát 2018.04.27-én próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással megszüntette. A felmondás és az elszámoló dokumentumok 2018.04.27-én postai úton, saját kezébe történő átadás jelzéssel, ajánlott, tértivevényes levélként kerültek megküldésre a munkavállaló címére. A visszaérkezett tértivevény alapján 2018. május 16-án vette át a felmondás dokumentációját. Május 18-án ajánlott levélként táppénzes papírok érkeztek a munkavállalótól, melyek azt igazolják, hogy 2018.04.27-től 2018.05.11-ig gyermekével gyermekápolási táppénzen volt. 2018.05.12-től keresőképes állományba került. Ezt követően a tértivevényes levél átvételéig (2018.05.16.) sem jelent meg a munkahelyén. Jogszerűen járt-e el a munkáltató, ha 2018.04.27-ével szüntette meg a munkaviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm! Katona-Fazakas Tünde

Felmondás próbaidő alatti keresőképtelenség esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a munkavállaló próbaidő alatt keresőképtelenné válik üzemi balesetből kifolyólag. Felmondhat-e neki a munkáltató az üzemi baleseti táppénz alatt, és ez esetben a felmondás napjával meg is szűnik a munkaviszonya a munkavállalónak, vagy csak az üzemi baleseti táppénz lejártát követő napon szűnik meg a munkaviszony? Köszönöm a választ.

Próbaidő, próbamunka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Próbanap vagy próbahét alatt be szeretném jelenteni a munkavállalót. Az iránt szeretnék érdeklődni, milyen lehetőségeim vannak erre úgy, hogy a legkevesebb adminisztrációval járjon a be- illetve a kijelentés (például abban az esetben, ha nem felel meg a munkakörre, és két nap után el kell küldeni)?

Ezt érdemes tudni a próbaidőről Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ezt érdemes tudni a próbaidőről című cikkben szerepel, hogy "A próbaidő rendeltetése indokolja azt a szabályt, hogy nem köthető ki jogszerűen, ha a munkavállaló korábban már dolgozott azonos vagy hasonló munkakörben ugyanannál a munkáltatónál." Lehet, hogy hiányos az ismeretem, szíveskedjen kisegíteni: ez a szabály az Mt. melyik paragrafusában vagy pontjában található? A választ előre is köszönettel várom. Tisztelettel: KJR

Ezt érdemes tudni a próbaidőről Cikk

Meghosszabbítható-e a próbaidő? Jár-e szabadság a tartamára? Létezik-e próbamunka? Adható-e alacsonyabb munkabér próbaidő alatt? Cikkünkből ezekre a kérdésekre is választ kaphat.

Azonnali hatályú felmondás munkavállalónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállalónak milyen formájú (szóban, telefon, írásban stb.) és milyen határidejű (hány napon belül) kötelezettsége van a munkáltató felé arra, hogy a távolmaradását indokolja? Abban az esetben, ha a munkáltató próbaidő alatt azonnali hatállyal felmond a munkavállalónak azért, mert nem jelent meg huzamosabb ideje a munkahelyén és ennek indoklását semmilyen formában nem tette meg, mi történik akkor, ha az írásbeli (postán küldött) felmondás után a munkavállaló visszamenőleges dátumú orvosi igazolást visz a munkáltatónak? Abban az esetben, ha beteg volt a munkavállaló a felmondás időpontjában és már előtte is (csak a munkáltatónak nem volt róla tudomása), de erről nem adott le orvosi igazolást a munkáltató felé (írásban nem is tájékoztatta a munkáltatót erről a tényről), akkor a felmondást vissza kell, hogy vonja a munkáltató és állományban kell tartania addig, míg beteg? A munkáltató jóhiszeműen várta, hogy valamelyik reggel megjelenik munkavégzés céljából a munkavállaló, de ez eddig nem történt meg és még próbaidőn van a munkavállaló. Egy munkavállalótól elvárható lenne az együttműködés és hogy tájékoztassa a munkáltatót arról, hogy nincs munkaképes állapotban. Mára már megelégelte a munkáltató a várakozást és fel akar mondani, de ha (pl. holnapután) kap egy visszamenőleges hatályú betegpapírt a munkavállalótól, akkor is megszüntethette azonnali hatállyal próbaidő alatt a munkaviszonyát?

Felmondás próbaidő és táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég tagja, aki a képviselő is, 36 órás főállásban elhelyezkedett. Az átjelentés a cégében megtörtént, félállásban maradt, tagi jogviszonyban. Megbízási jogviszonyban végzi a képviseletet, de mivel munka jelenleg egyáltalán nincs, jövedelmet nem kap. A főállásában 90 napos próbaidejét töltötte, amikor táppénzre ment, amely alatt felmondtak neki. Több kérdésem is lenne: 1., Igaz-e az, hogy a próbaidő alatt a táppénz időtartama nem tolja ki a felmondás dátumát? 2., Mi a felmondás dátuma, ha a felmondást postázták (a kijelentés dátuma az ügyfélkapu és a felmondás alapján február 18.), a felmondást viszont csak március első napjaiban vette kézhez? 3., Igaz-e, hogy nem jogosult tovább táppénzre a főállása után, csak a felmondás napjáig? 4., Jogosult-e egyáltalán táppénzre és ha igen, melyik cég jogán? Magánemberként be tudja adni a folyamatos táppénz igazolásait? 5., A főállásában 3 nap betegszabadságot (február 14-16.) számoltak el. Ehhez postáznia kellett a táppénzes igazolást. Ha jogosult mégis táppénzre, akkor az igazolás nélkül ezt hogyan tudja érvényesíteni? 6., Jogszerű volt-e a főállásában történt felmondás? Köszönettel

Felmondás, táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egy magánszemélynek volt egy utcai balesete, melynek következményeként 8 hónapig nem tudott dolgozni. 3 műtétje volt közben. Kozmetikusként (katás vállalkozóként dolgozott addig). A közmetikus szakmát nem tudta folytatni sérülése miatt. Szünetelteti most a vállalkozását és megpróbált elhelyezkedni más területen. Próbaidő alatt van most. Az orvosa most mégis lát lehetőséget az állapot javításán, műtétet javasol neki. Ha próbaidő alatt műtik, akkor a munkáltatójánál megszűnhet a munkaviszonya és kaphat-e táppénzt? Visszaállíthatja a katás vállalkozóját? Vagy ha a próbaidő után kerül táppénzre, akkor kaphat táppénzt? Katás vállalkozásánál volt 8 hónapig táppénzen. Kaphat még valamilyen formában táppénzt? Nagyon megköszönném a válaszukat:

Felmondási idő alatti táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég a nem megfelelő munkavégzés, és munkához való hozzáállás miatt felmondaná a munkaszerződést. Tehát írásban közli, január 8-án, hogy meg kívánja szüntetni a munkaviszonyt, akkor azonnal elkezdődik a felmondási idő, jól gondolom? A félő az, hogy január 9-én reggel megkeresi a háziorvosát, és táppénzre (jogosulatlanul, amit elég nehéz bizonyítani) fog menni. 2017. októberben kelt a munkaszerződése, lejárt a próbaidő. A próbaidő lejárta után kezdődtek a különböző problémák a dolgozóval. Ha már elkezdődött a felmondási idő, és úgy megy táppénzre, akkor vajon megszűnik 30 napra a munkaviszonya? Köszönettel Lengyel Krisztina

Így is megszűnhet a munkaviszony próbaidő alatt Cikk

Ha a munkáltató nem tudja igazolni, hogy a próbaidő alatti azonnali hatályú megszüntető iratot kézbesítette a munkavállaló részére, intézkedése hatálytalan. Ha azonban bizonyítható, hogy a munkáltató szóbeli nyilatkozatát követően a dolgozó abbahagyta a munkát, az utolsó munkában töltött napon a jogviszony a felek ráutaló magatartásával megszűnik – mondta ki a Kúria.

Munkaszerződés: amit feltétlenül írjon bele, és amit biztosan ne! Cikk

Sokszor merül fel a munkáltatók részéről a kérdés, hogy mit kell, illetve célszerű munkaszerződésben szabályozni. Bizonyos elemek nélkül ugyanis a munkaviszony létre sem jön. Más elemek munkaszerződésben történő feltüntetése nem kötelező ugyan, de hasznos. Olyan elemek is vannak azonban, amelyek feltüntetése kifejezetten hátrányos a munkáltatók számára. Végezetül pedig vannak olyan elemek is, melyeket egyszerűen szükségtelen munkaszerződésben szabályozni. Lássuk, mire kell különösen ügyelni.

Fel lehet mondani kismamának próbaidő alatt, táppénz miatt? Cikk

Negyven évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Felmondhat a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.

Próbaidő alatt, táppénzes állomány miatt felmondhat-e a cég kismamának? Kérdés

40 évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt, így van esélyem a babára. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Kérdésem, hogy felmondhat-e a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink