116 találat a(z) próbaidő cimkére
Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem véleményét. A munkavállaló egyik nap bejelenti, hogy aznap derült ki, hogy terhes, és a doktor ajánlása szerint nem javasolt számára a munkavégzés, ezzel szemben egy közösségi oldalon már több mint egy hete ultrahangfelvételeket tesz közzé. A munkavállaló a próbaidejét tölti, állapotának bejelentése napján körülbelül másfél hónapja volt próbaidőn. Az általa betöltött pozíció azonban megszűnik január elsejével (ami viszont a munkáltatónak is most jutott a tudomására). Milyen retorziókra számíthat a munkáltató, ha a terhes munkavállaló sérelmezi a próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetést? Továbbá, ha próbaidő és táppénz alatt mond fel a munkáltató, és a munkavállaló a táppénz után (szülés) rögtön gyedre jogosult, akkor csak a gyedes időszak lejárta után szüntethető meg a munkaviszonya? Válaszukat előre is köszönöm!
Tanulmányi szerződés, próbaidő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ön szerint jogszerű olyan tanulmányi szerződést kötni, mely szerint ha a munkaviszony a próbaidő alatt megszüntetésre kerül, a munkavállaló az, aki minden esetben visszafizeti a támogatást (mindegy, ki szünteti meg)? Szerintem ez a munkavállaló hátrányára való eltérés az Mt-től. Önnek mi a véleménye? Köszönettel: Kérdező
Határozott idejű munkaszerződés esetén alkalmazható próbaidő intevalluma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen szíves tájékoztatást adni arra vonatkozóan, hogy határozott idejű munkaszerződés eseten mekkora a megszabható maximális próbaidő nagysága a munkaszerződés hosszúságától függően. Például, hogy egy 30 napos határozott idejű munkaszerződés esetén megszabható-e a 30 nap próbaidő, mely teljes egészében a munkaszerződés időtartamáig kiterjed vagy 3 hónapos határozott időre a 90 napos próbaidő? A második kérdésem pedig az lenne, hogy a meghosszabbított határozott idejű munkaszerződés esetén a meghosszabbításra is kiterjeszthető a próbaidő? Segítségét előre is köszönöm!
Mellőzzük a kreativitást! Semmis lehet a szerződés
Cikk
A felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számított legfeljebb 3 hónapig terjedő próbaidőt köthetnek ki. Ezt a próbaidőt sok esetben napra „átszámítva”, azaz 90 napként jelölik meg a munkaszerződésekben. Hogy ez az eljárás miért nem célszerű, erről adunk cikkünkben tájékoztatást.
Próbaidő alatti felmondás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Határozott idejű munkaszerződéssel dolgozó munkavállaló, aki még a próbaidejét tölti, elment táppénzre. Felmondhat-e a munkáltató a próbaidős, de táppénzen lévő dolgozónak? Köszönettel.
Védett korban lévő próbaidős foglalkoztatása
Kérdés
Balesetet szenvedett a munkavállaló, felmondtak neki – ki fizeti ki a kárát?
Cikk
Próbaidő alatt balesetet szenvedett a munkavállaló, munkaviszonyát két nap múlva – kétségtelenül korábbi elhatározás alapján – azonnali hatállyal megszűntették. A munkavállaló balesete miatt kártérítést kért. Az ügy a Kúrián kötött ki.
A próbaidő sem jogosít fel mindenre
Cikk
Bár egyre inkább elterjedt a köztudatban, hogy a próbanap jogellenes, és a munkaügyi felügyelet szigorúan bírságolja a feketefoglalkoztatást, egyes munkáltatóknál ez sem kellő visszatartó erő. Pedig az egyszerűsített foglalkoztatással sok izgalomtól kímélnék meg magukat.
Felmondási lehetőség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben 3 hónapos próbaidővel vettek fel dolgozót. A próbaidő alatt a dolgozó betegállományba ment. A cég a próbaidő alatt fel akar mondani a dolgozónak. Nem tudni meddig húzódik a betegállomány? Ebben az esetben is a cég fizeti az első 15 nap betegszabadságot? Felmondhat-e a cég a dolgozónak ilyen esetben? Mi a helyzet, ha túlnyúlik a betegállomány a próbaidőn? Mi a helyzet akkor, ha a cég a próbaidő alatt fel akar mondani a dolgozónak? Várom válaszukat és Mindnyájuknak Boldog Új Évet kívánok.Bné
Próbaidős kirúgások: amikor a munkavállalónak áll a zászló
Cikk
A határozott idejű munkaviszony megszűnését, valamint a próbaidő azonnali hatályú megszüntetését nem kell indokolnia a munkáltatónak. Felmerül a kérdés, hogy vajon ez minden esetben igaz-e? A válasz: nem. Nézzük meg egyenként ezeket az eseteket!
Felmondás próbaidő alatt: vannak-e védett személyek?
Cikk
A munkavállaló munkahelyi balesetet szenvedett próbaidő alatt, beleszámít-e a próbaidőbe a táppénzen töltött idő – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Munkaszerződés: sablon helyett legyen inkább egyedi
Cikk
A munkaszerződésnek a felek megnevezése mellett tartalmaznia kell két mellőzhetetlen elemet: a munkakört és az alapbér mértékét. Ha a munkáltató és munkavállaló egyéb kérdést nem rendeznek, a szerződés akkor is megfelel az Mt. által előírt követelményeknek. Ugyanakkor a törvény adta lehetőségeket (próbaidő kikötése, munkaközi szünet tartamának felemelése, rendkívüli munkáért bérpótlék helyett szabadidő, egybefüggő 14 nap szabadságtól való eltérés stb.) érdemes kihasználni.
Próbaidős dolgozó munkaviszonyának megszüntetése
Kérdés
Több fórumon azt olvastam, hogy a rendes táppénz alatt is csak akkor szüntethetik meg a munkaviszonyt, amikor a dolgozó először munkába áll. A lányom közalkalmazottként dolgozott, leforrázta magát a munkahelyén, a próbaidő lejárta előtt egy héttel közölték, hogy a próbaidőn belül megszüntetik a munkaviszonyát. Én úgy gondolom, hogy a munkahelyi balesetnek is bele kellene számítani a próbaidőbe, ami lejár, mire munkaképes lehetne, így automatikusan véglegesíteni kellene. Sajnos sem a munka törvénykönyve, sem a tb-törvény nem tér ki ilyen esetekre, sem arra, hogy táppénz alatt fel lehet mondani a dolgozónak. Hol vannak ezek a dolgok leírva, tudnának ebben segíteni? Köszönettel Wolfné Balák Ágnes
Próbaidő alatti felmondás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elolvastam a "Sokat veszíthet, ha belemegy a közös megegyezéses felmondásba" című cikket, és ehhez kapcsolódóan lenne kérdésem. Próbaidő alatti munkáltatói felmondást nem kell indokolni, ha jól tudom. Amennyiben ezt az elbocsátott dolgozó mégis sérelmesnek tartja, tényleg fordulhat a munkaügyi bírósághoz? Ebben az esetben valóban a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy miért vált meg a dolgozójától? Milyen esélyei vannak ilyenkor a dolgozónak? Mivel tudja alátámasztani a saját vélt vagy valós igazát? Ha elveszíti a pert, akkor neki kell megfizetni a perköltséget? Válaszát előre is köszönöm: egy elbocsátott.
Próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségét. Határozatlan idejű munkaszerződést kötöttünk egy munkavállalóval, három hónap próbaidő kikötésével. Első munkanapján az üzem területén rosszul lett (valószínűleg epilepsziás rohamot kapott), mentő szállította el. Azóta is intenzív osztályon van a kórházban, nem kihallgatható. Emiatt sajnos a munkaszerződés aláírására sem kerülhetett sor, mivel már nem volt idő rá. Hogy ez munkabalesetnek minősül-e, az még kivizsgálás alatt van. Az lenne a kérdésem, hogy annak ellenére, hogy a munkaszerződés nem került aláírásra, megszüntethetjük-e a munkaviszonyát azonnali hatállyal próbaidő alatt? Szíves válaszát várva: Köszönettel.