198 találat a(z) pótlék cimkére
Szombatról vasárnapra átnyúló munkaidő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységeket működtető, heti 80 óra üzemelési időt elérő, rendeltetése szerint vasárnap és munkaszüneti nap is működő foglalkoztató vagyunk. Dolgozóink munkaidőkeretben, egyenlőtlen munkaidőbeosztásban, teljesen változó munkakezdéssel és munkabejezéssel dolgoznak (például 8- 16, 10-18, 10-20, 18-06, 20-04, 22-06, 22-04 stb.) Tehát a napi munkaidő kezdete és befejezése nem azonos naptári napra esik mindig. 1. Beosztható-e a dolgozó a hónapban minden szombat éjszakára? A kérdésem abból adódik, hogy ebben az esetben a szombaton kezdődő és vasárnapra legkésőbb reggel 06-ig átnyúló műszak szombati munkavégzésnek számít-e, a vasárnapot tekinthetem-e vasárnapi pihenőnapnak? (87. § (1)) Tehát megvalósul-e esetükben a havi egy vasárnapra eső pihenőidő? 2. Ha munkaszüneti napot is érint az áthúzódó műszak, például október 22-én 22-04, illetve október 23-án 22-04-ig dolgozik a munkavállaló, akkor hány órára kell fizetni neki bérpótlékot a munkaszüneti napon történt munkavégzésért, egyik illetve másik esetben? 3. Részmunkaidős lemezlovasunkat, az esetenként hétköznapra eső 00-04 beosztás mellett beoszthatjuk-e minden vasárnap 00-04-ig? Esetében nem húzódik át szombatról vasárnapra a munkaideje, ennek ellenére tekinthetem-e a vasárnapot pihenőnapnak, hisz a munka befejeződik reggel 07-ig (87.§ (1)) 4. Jól gondolom-e, hogy az itt dolgozó takarítónak sem szükséges vasárnapi pótlékot adni, a vasárnap 07-15-ig tartó munkavégzésért Előre is köszönöm válaszát
Munkaidőkeret advent Kérdés
Tisztelt Szakértő, segítségét szeretném kérni, egy munkajogi kérdésben. Cégünk kereskedő cég, 80 napos munkaidőkerettel dolgozik. Vasárnap nincs nyitva. Úgy döntöttünk, hogy vasárnaponként az év végére tekintettel nyitva tartanánk. A kérdésünk az, hogy a vasárnapi ilyen jellegű nyitvatartásunk beleszámít-e a munkaidőkeretbe, vagy mindenképp pótlékolni kell? Ha kell, akkor hogyan? Vasárnapi pótlék, túlóra?
Vasárnapi pótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy múzeum alkalmazottja heti 40 órás munkavégzésre van foglalkoztatva, hétfőtől péntekig. Amennyiben hétvégén túlórázik, jár-e neki a vasárnapi pótlék? A múzeum minden nap nyitva van és az adott munkavállaló vasárnap ügyeletes munkát végez a múzeumban, túlórában. Válaszát köszönöm
Tb kifizetőhelyi határidők, táppénzalapok Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket kérni egy iskola tb kifizetőhelyi feladataival kapcsolatban: - A táppénzek folyósítását az előírás szerint 8 napon belül teljesíteni kellene. Ehhez szükség lenne arra, hogy hóközi számfejtést alkalmazzunk, ami jelentősen megbonyolítaná az ügyintézést. A kifizetőhelyi oktatáson hóvégi számfejtést és kifizetést ajánlottak. Önök szerint elegendő lenne a hóvégi kifizetésekkel együtt teljesíteni a táppénz kifizetést? Illetve a csedet és a gyedet is elegendő a dolgozók bérével egyszerre utalni tárgyhót követő 10-éig? - Az általunk létrehozott jövedelemjogcímek (tanszakvezetői pótlék, munkaközösség vezetői pótlék, osztályfőnöki pótlék) nem számítanak bele a táppénzalapba, mert a teljes összeget megkapják a dolgozók az adott hónapban a ledolgozott munkanapok számától függetlenül. Azonban ezekből a pótlékokból levonjuk a 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. A kérdésünk az lenne, hogy Önök szerint beleszámítanak-e a pótlékok a táppénzalapba? Segítségüket előre is köszönöm!
Készenléti jellegű munkakör Kérdés
Tisztelt szakértő! A munkáltató "elfelejtette" a készenléti jellegű munkakörben foglalkoztatott dolgozók szombatra járó pótlékának számfejtését. Szakszervezeti nyomásra ezt megtette, de az utólagos kifizetés a következők szerint történt: akinek sok volt a rendkívüli munkavégzése (túlóra), annak az időkeretébe ezt betudták és ennek arányában csökkentették le a készenléti díjazást a "már felmerült munkabér " jogcímen. Ez így törvényes? Köszönettel!
Nevesincs bér, mégis jobban járunk vele Cikk
Mi jelent a mozgóbér? „Nem találok róla konkrétan semmit, csak azt hallottam, hogy a munkaadónak járulék- és költségtakarékos" – írja olvasónk. Természetesen az adó- és járulékvonzata is érdekelné. A kérdésre Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszol.
Sportedzők pótléka Kérdés
Egy sportegyesület edzői min.bér+ ekho alapján kapják a munkabérüket. A munkaidejük az edzések és mérkőzések rendjéhez igazodik, például délelőtt 8–12 és délután 14–18-ig általában. Ebben a hónapban például 5 napot 10–21-ig dolgoznak az idegenbeli meccsek miatt. Kell e pótlékot adnom 18 óra utáni munkavégzésre, ha nem tér el a munkakezdés 30 százalékban, illetve ha eltér, akkor a 30 százalék min.bér+ekho-ra, vagy csak a min.bérre jár-e? Illetve az idegenbeli mérkőzésekre kell e kiküldetést fizetni?
Távolléti díjat kap, fizet? Ezeket be kell számítania Cikk
Hogyan határozható meg a távolléti díj összege? – érdeklődött olvasónk, utalva arra, hogy tudomása szerint a szabadság idejére járó összeget kell így kiszámolni. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Munkaidőkeret a gyakorlatban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkaidőkeret gyakorlati alkalmazásához kérném segítséget. Szíveskedjen számokkal is bemutatni például 2016. szeptember havi vagy szeptember-november havi munkaidő keret alkalmazásának szabályait! Munkaidőkeret alkalmazásával mennyi a napi maximum munkaidő, szombat-vasárnapi munkavégzés (vendéglátó egység), kötelező pihenőnap? Milyen pótlékokkal kell számolni? Köszönettel:
Alapbérbe építhető pótlékok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy milyen pótlékokat lehet az alapbérbe beépíteni? Van-e konkrét összeg arra vonatkozóan, hogy mennyit kell kifizetni a minimálbéren, garantált bérminimumon felül vagy abban is megállapodhatnak a felek, hogy a pótlékok összege benne van a bérminimum összegében? Köszönettel:
Pizzéria alkalmazottainak munkaügyi kérdései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás elsősorban kiszállítással foglalkozó pizzériát kíván nyitni. Az üzleti tervek elkészítésénél a minimálisan szükséges munkaerővel kapcsolatosan merültek fel kérdések. Munkaidő, pihenőidő, pótlékok stb. A vállalkozásban egyrészt a tulajdonosokat, másrészt külsős alkalmazottakat kívánnak foglalkoztatni. A pizzéria a hét minden napján délelőtt 11 és este 11 óra között üzemelne. Egy-egy alkalmazott több munkakört is ellátna, így az ügyvezetőn kívül lenne egy üzletvezető, aki egyben a szakács, mosogató és kezdetben egy futár. Lehetséges-e, hogy ezen nyitvatartási időben csak ennyi embert alkalmazzanak vagy mindenképp szükséges "váltó" ember a heti 7 munkanap és hétvégi munkavégzés miatt is? Milyen munkaügyi nyilvántartásokat kell vezetniük? Hétvégi, illetve éjszakai munkavégzésre kell-e pótlékot fizetni? Kérném segítségét a leggazdaságosabb felállás kiválasztásában. Köszönettel:
Áfabevallás, önellenőrzés fordított adózású ügyletek esetén Kérdés
Hogyan kell bevallani, illetve önellenőrizni fordított adózású ügyleteket (közösségen belüli termékbeszerzés, értékesítés esetén, illetve belföldi vasárubeszerzés, -értékesítés esetén) amennyiben a fordított adózású ügylet kimaradt, az eredeti, arra az időszakokra vonatkozó áfabevallás soraiból, ahol ezeket az adatokat szerepeltetni kellett volna. Kerülhet-e önellenőrzéssel az eredeti bevallás időszakában egyszerre a bevallás fizetendő, illetve levonható áfasorába, amennyiben a bizonylat az eredeti időszakban is rendelkezésre állt? Önellenőrzési pótlékot kell-e fizetni?
Ők a NAV nagy adósai Cikk
Közzétette a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a jelentős adóhiányt felhalmozó adózók legfrissebb listáját.
Ők tartoznak sok-sok pénzzel a NAV-nak Cikk
A NAV közzétette a jelentős összegű adóhiánnyal érintett adózók legfrissebb listáját.
24 órás munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéseket szeretném feltenni: Az intézményünknél( Kjt. hatálya alá tartozó költségvetési szerv) 24-48 órás szolgálatban dolgoznak a biztonsági őrök. A munkakezdés 07.00-07.00 óra között történik, ettől eltérés csak úgy van (ha a szolgálat úgy kívánja), hogy 07.00-19.00 óráig tart a munkaidő. Folyamatos munkarendben dolgoznak, ünnep- és munkaszüneti napokon is. Jár nekik műszakpótlék vagy éjszakai pótlék? Ha igen, mennyi és mikortól? Takarítókat úgy szeretnénk alkalmazni, hogy 09.00-20.00 óra között lenne a munkaidejük, 2 nap munkavégzés 2 nap szabadidő váltakozásával. A munkavégzésük folyamatos munkarendben történne, mivel az intézmény nyitvatartása folyamatos az előbb említettek szerint. Rájuk milyen szabályozás vonatkozik? Jár valamilyen pótlék számukra? Válaszát előre is köszönöm, üdv.