24 találat a(z) pótlékátalány cimkére

Éjjeliőrök pótlékai Kérdés

Pótlékátalány készenléti jellegű munkakörben Kérdés

Készenléti jellegű munkakör, bérpótlékok Kérdés

Műszakpótlék-átalány Kérdés

Heti 72 órára kötött munkaszerződés Kérdés

Folyamatos munkarend (megszakítás nélküli) Kérdés

Bérpótlékátalány esetén vezetendő nyilvántartás Kérdés

Alapbér Kérdés

Foglalkoztatás készenléti jellegű munkakörben Kérdés

Pótlékátalány bérszámfejtése Kérdés

Túlóra díjazása pótlékátalánnyal Cikk

Mezőgazdasági tevékenységet végző társaságnál az alkalmazottak munkavégzése során keletkező túlórát lehet-e minden hónapban egyösszegű pótlékátalánnyal helyettesíteni – kérdezte olvasónk, aki hangsúlyozta, az adott hónapban a munkavállalók a túlóra összegét szeretnék megkapni, tehát a munkaidőkeret alkalmazása nem megoldás. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Pótlékátalány meghatározása, mely napokra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megállapítottunk idéntől a munkavállónak pótlékátalányt 30%-os műszakpótlék helyett, melyet szerződésbe is foglaltunk. Minden hónapban azonos összeget kap a dolgozó. Az összeg úgy került meghatározásra hogy azáltal ne legyen kevesebb a bére, mint amennyit ő havonta egyébként pótlékban megkapna. A kérdésem az átalánnyal kapcsolatban: Ha a dolgozó szabadságon van, a szabadság idejére ugyanúgy megilleti őt a pótlékátalány, vagy csak a kifejezetten munkában töltött idő után? Betegszabadság, táppénz idejére, vagy amikor mentesül a munkavégzési kötelezettség alól (például halálesetnél 2 nap) jól gondolom, hogy nem kell részére ezekre a napokra számfejteni az átalányt? Pótszabadság igénybevétele alatt (gyermek után, egészségi állapotra tekintettel) jár neki az átalány? Amikor nem jár átalány és arányosítom a napokat, a 30-as osztószámot kell alkalmazni és naptári napokra számolni, vagy a havi ledolgozandó munkanapokkal számolok? Ehhez kapcsolódóan pedig, amikor szabadságon van a munkavállaló, figyelembe veszem az irányadó időszakot. Ha minden hónapban kapja a havi összeget, de ugye volt ezalatt szabadságon is, akkor csak a ténylegesen munkában töltött idő (szabadságot kivéve) órájával osztom az irányadó időszakban megkapott pótlékátalányt? Előre is köszönöm a segítséget!

Pótlékátalány megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne. Dolgozóink esetenként szombaton és vasárnap is dolgoznak, vendéglátóhelyet és élelmiszerboltot üzemeltetek. A hétvégi pótlék számítása bonyolultnak tűnik, ezért van-e rá lehetőségem, hogy pótlékátalányt alkalmazok, amit a munkaszerződésbe is foglalok. Nem szeretnék munkaidőkeretet és elszámolási időszakot bevezetni. E bevezetése nélkül van-e lehetőség a pótlékátalány alkalmazására. Ehhez kapcsolódó kérdésem még, hogy mi alapján számítsuk ki a havi pótlékátalányt. Mielőbbi válaszát köszönöm.

Pótlékátalány megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, ahol pótlékátalányt kívánunk bevezetni a dolgozóknak a műszakpótlék kiváltására. Úgy olvasom, hogy mindenképp munkaszerződésben kell megállapodni a pótlékátalány alkalmazásáról. Viszont több írásban is olvasható, hogy vigyázni kell emiatt vele, mivel "pótlékátalány alkalmazása esetén ügyelni kell arra, hogy ezt követően a jogosultság a törvényi feltételektől függetlenedik, tehát akkor is járni fog, amikor a törvény alapján nem keletkezne fizetési kötelezettség". Ez mit jelent? Csak akkor tudom visszavonni az átalányt, ha ő is beleegyezik? Én azt tartom megfelelőnek, ha a dolgozó kap egy alap munkaszerződést és mellé adunk egy tájékoztatót, amiben leírjuk a munkarendjét, például, hogy 3 műszakos, munkaidőkeretes. Mi történik, ha egy idő után úgy döntök, hogy egy műszakban, normál 5+2 munkarendben dolgozik ezentúl? A tájékoztató visszavonásával megtehetem, de mi lesz a pótlékátalánnyal, ha nem akarja aláírni a közös megegyezést a pótlékátalány eltörléséről? Köszönöm szépen.

Bérpótlék meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy minden nap nyitva tartó, 52 fős vendéglátóipari kft.-ben lehetőség van-e arra, hogy a dolgozóknál az alábbiakra tekintettel állapítsák meg az alapbért? "Kevésbé közismert, de sok esetben hasznos tudni és alkalmazni, hogy felek megállapíthatnak olyan mértékű alapbért, ami tartalmazza a műszak-, éjszakai-, munkaszüneti napi és a vasárnapi pótlékot. Összegének megállapítására nincs konkrét rendelkezés, a kötelező legkisebb munkabéren felül az elmúlt időszak pótlékokkal számított átlagával, vagy az előreláthatóan pótlékra jogosító időszakok figyelembevételével érdemes kiszámítani." Ha a konkrét esetet vesszük, egy adott évben 13 ünnepnap van. Egy ünnepnapon kb. 20-22 fő dolgozik a vendéglátóipari egységben. Kiszámoljuk az egy ünnepnapra jutó 100 százalékos bérpótlék összegét, és ezt felszorozzuk 22 fővel, majd az így kapott összeget osztjuk el az 52 fő dolgozó között, vagyis ezzel az összeggel növeljük meg a jelenlegi alapbért mindenkinél. Megállapítható ezen módszerrel a bérpótlékkal növelt alapbér? És ebben az esetben elkerülhető, hogy havonta egyénenként kelljen bérszámfejteni a bérpótlékot? Köszönettel: Lívia

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink