24 találat a(z) pótlékátalány cimkére

Pótlék kifizetése távollét esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdés merült fel: a munkáltató szeretné bevezetni az alapbért + magasabb összegű pótlékátalányt (ez kiváltaná a kötelezően esetlegesen fizetendő pótlékokat). Távolléti díj esetén az Mt. 148. § írja elő, hogy a megelőző hat hónapra kifizetett alapbér és pótlék(átalány) alapján kell kifizetni a távolléti díjat. Ez a gyakorlatban úgy valósulna meg, hogy a szabadság idejére is alapbér és pótlékátalány kerül kifizetésre, mint a ledolgozott munkanapokra. De a törvényből nem egyértelmű – mivel figyelembe veszi a megelőző hat havi pótlékokat és az alapján számolja a szabadságos napokra a távolléti díjat –, hogy akkor gyakorlatilag a szabadság ideje alatt több bért kap a munkavállaló, mint a fix havi bére, mivel így duplán kerül a pótlékátalány kiszámolásra? Megkapja a havi alapbért + a fix pótlékátalány a hónap minden munkanapjára + a szabadságos napokra számol még pótlékátalányt a távolléti díjra vonatkozó szabályok alapján? Vagy mi értelmezzük rosszul a törvényt, és szabadság idején nem jár több bér csak az alapbér és a fix pótlékátalány, de csak egyszer számolva a pótlékátalányt szabadságos napok esetében is?

Alapbérbe építhető pótlékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy milyen pótlékokat lehet az alapbérbe beépíteni? Van-e konkrét összeg arra vonatkozóan, hogy mennyit kell kifizetni a minimálbéren, garantált bérminimumon felül vagy abban is megállapodhatnak a felek, hogy a pótlékok összege benne van a bérminimum összegében? Köszönettel:

Ügyeleti átalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy egy munkavállalónkkal megegyeztünk, hogy ügyeleti pótlék helyett havi ügyeleti általányt fizetünk neki. Havi munkaidőkeretben van foglalkoztatva az illető, teljes munkaidőben, általános munkarendben. A havi ügyeleti általányt a munkaszerződés-módosításban rögzítettük, az összeget beleírtuk, azonban a teljesítendő órát nem, mivel az havi szinten változhat. Ha például júniusban 168 óra a kötelező, de a munkáltató elrendeli az ügyeletet 16 órában pluszban, azaz így már 184 órát dolgozna le, akkor kell fizetnünk a rendkívüli munkavégzésért? Vagy a havi átalány "terhére" megy a 16 óra, és csak az éves rendkívüli munkavégzés óraszámából kell levonni? Ebben a 16 órában nem kell ténylegesen dolgoznia, a telephelyen kell lennie. Amennyiben munkavégzésre kerülne sor, abban az esetben az átalányon felül jár a munkavállalónak pótlék, és a rendkívüli munkavégzés szabályai szerint kell eljárnom? Válaszukat előre is köszönöm!

Pótlékátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy ha a munkáltató be szeretné vezetni a plusz pótlékátalány rendszerét (vagyis nem építené be a személyi alapbérbe), akkor a már meghatározott összeg fejében kiköthet-e feltételeket a munkáltató. Konkrétan, hogy munka-időbeosztás szerint mennyi éjszakai munkát kell vállalnia. Illetve, ha esetleg keresőképtelen lesz, akkor is ki kell-e fizetnie a teljes összeget? A műszak-, illetve az éjszakai pótlékátalányt kötelező külön megállapítani, bérlapon feltüntetni? Segítségét előre is köszönöm! Várom mihamarabbi válaszát.

Bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy, ha egy munkáltató pótlékátalányt szeretne bevezetni, de a munkavállalónak nincs előzménye, amit figyelembe lehetne venni, akkor mi alapján kell meghatározni annak mértékét, hogy ne legyen "hátrányos" a munkavállaló részére? Valamint a pótlékátalány bevezetését elég, ha a munkaköri tájékoztatóban "közlöm" a munkavállalóval? Ennek eldöntése vagy közlése lehet-e év közben? Köszönöm a gyors segítséget!

Pótlékátalány és alapbérbe épített bérpótlék közötti különbség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ebben a kérdéskörben már több kérdést tettem fel, most azt szeretném megkérdezni, hogy mi a különbség a pótlékátalány és az alapbérbe épített bérpótlék között elméletben és gyakorlatban? Ha van rá lehetőség, egy gyakorlati példán keresztül bemutatni esetleg, éjszakai pótlékkal számolva! Segítségüket nagyon köszönöm: Benkő Eszter

Pótlékátalány kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk éjszakai munkavállalói bérezésénél a pótlékátalány megállapítását határozta el. A munkavállalók hétfőtől péntekig dolgoznak este 22 h-tól reggel 04 h-ig, órabérük 604 ft/óra. Abban szeretném kérni a segítségüket, hogyan kell kiszámolni ebben az alapesetben a pótlékátalányt, illetve hogyan számítsuk ki, ha ezen munkavállaló dolgozik vasárnap rendes, illetve rendkívüli munkaidőben, illetve lesz közöttük olyan dolgozó, aki munkaidőkeretben dolgozik éjszaka, ugyanis a vállalás úgy szól, hogy hétfőtől vasárnapig kell biztosítani több munkavállalót 22 h és 04 h között, több különböző időbeosztásban. Köszönettel:Benkő Eszter

Folyamatos munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértők! Gépkocsivezetők folyamatos munkarendben dolgoznak, és ezért túlórapótlék-átalányt kapnak. Ebben az esetben lehet nekik szombat-vasárnapra szabadságot beírni? Válaszukat előre is köszönöm!

Március 15-ei munkavégzés Kérdés

2014. március 15-e szombatra esett, nem volt fizetett ünnep. Szeretném megkérdezni, hogy annál a munkáltatónál, ahol 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak az alkalmazottak, és a műszakpótlékokat pótlékátalánnyal fizetik, kell-e erre a március 15-ei napra pótlékot számfejteni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Versenybírói elszámolás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink