197 találat a(z) osztalékfizetés cimkére

A kft.-ben jóváhagyott, de még ki nem fizetett osztalék öröklése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem a kft. elhunyt többségi tulajdonosa részére jóváhagyott, de még ki nem fizetett osztalék és fel nem vett munkabér öröklésével kapcsolatos. A hagyatéki vagyonleltárban ezeket kötelezően fel kell-e tüntetni, vagy elég feltüntetni csak az elhunyt tag üzletrészét, és a korábbi években jóváhagyott osztalék a hagyatéki végzéssel, az örökösöknek arányosan kifizethető? Több örökös van. Az elhunyt ügyfelem cégéről van szó, akinél a hagyatéki tárgyalást megtartották. Amennyiben szükséges a jóváhagyott osztalékot szerepeltetni a hagyatéki leltárban, ehhez a bruttó adózatlan összeget kell megadnom, a fel nem vett munkabér esetében pedig én a nettó kifizetendő összeget tartanám logikusnak. Mikor fizethető ki az örökösöknek ez a jóváhagyott osztalék, és hogyan adózik, van-e illetékvonzata az öröklésnek? A jóváhagyott osztalék összege meghaladja a 10 millió forintot. Köszönettel Trembeczky Magdolna

Veszteséges cég tagi kifizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. szerint, ha egy cég nem jogosult osztalék-kifizetésre, mert az eredménytartaléka negatív, akkor a tagok számára sem teljesíthet semmilyen egyéb kifizetést. Ennek ellenére a járulékokat meg kell fizetni a tag után. De mi lesz az szja-val? Azt is kell fizetni, vagy csak járulékot? Hiszen kifizetés hiányában nem lesz jövedelem. És ha kell szja-t fizetni, igénybe vehető-e a családi kedvezmény? Válaszát előre is köszönöm. Nyers Péterné

Eva utáni időszak osztalék-elszámolása Kérdés

4 év evás időszak alatt képződött ME eredménytartalékba lett helyezve 4 egység. 2008-ban az evalanyiság megszűnt, 2012-ig ME eredménytartalékba került 6 egység. 2013-ban osztalék-kifizetésről dönt a társaság 7 egység. Jól gondolom az adózás sorrendjét logikailag és értékben? Először a 2013. évi ME után 1 egység szja 16 %, eho 14 % Másodszor evás időszak 4 egység szja 0, eho 0 Harmadszor 2008 utáni időszak 2 egység szja 16 %, eho 14 %. 2015 ben a 2014. év bevallásakor evás időszakról adatot nem kell közölni. Lieb M.

Évekig nem fizetett a cége osztalékot? Elévülhet vagy sem? Cikk

Elévül-e az előirányzott, de több éven keresztül ki nem fizetett osztalékkötelezettség, lehet-e azzal az adóalapot csökkenteni? – kérdezte olvasónk Pölöskei Pálné okleveles adószakértő, okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.

2013. évi nyereség felosztása Kérdés

Egy kft. osztalék kifizetéséről határozott. A társasági szerződés "A nyereség felosztása" címszó alatt rögzíti, hogy a tagokat .... osztalék illeti meg. "Az eredmény felosztásáról a társaság taggyűlése minden esetben a gazdasági évet lezáró taggyűlésen dönt az éves beszámoló jóváhagyásakor." E mondat alapján dönthet-e arról, hogy az osztalékot nem a törzsbetétek arányában osztja fel? Köszönettel: PHARMADOR 2000 Kft. Nyárfás Istvánné

Eho az szja-bevallásban Kérdés

2013. 04. hónapban a vállalkozás 2012. évi eredménye után 5 millió forint osztalékot fizet ki nyugdíjas társas vállalkozójának. A vállalkozás levonja a 16 százalékos forrásadót. Az eho levonásánál figyelembe veszi a magánszemély igazolása alapján 2012. évben már levont ingatlan-bérbeadás utáni 14 százalék ehót, 151 200 forintot, valamint a 2012. évi egészségügyi szolgáltatási járulékot, 76 680 forintot. A levonások után kifizet 3 972 120 forintot (5 000 000 – 800 000 - 227 880). Kérdésem: helyes volt-e ez a számítás? A 2013. évi szja-bevallás – ahol szerepel az 5 millió forintos osztalékkifizetés – a 09-es lapjának kitöltésénél melyik évi igazolást kell figyelembe venni, a 2012. évit, vagy a 2013. évit, mivel az osztalékot a 2012. évi eredmény után fizették? Válaszukat köszönöm. Lengyel Irén

Osztalék ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint a magánszemély osztalékból származó jövedelméből a kifizető le kell, hogy vonja a 14 százalékos ehót is 450 000 forintig. A 2013. évre kapott igazolás szerint az OTP- és Mtelekom-részvények után járó osztalékból nem vonta le az értékpapírszámla-vezető az ehót. Kérdés: ebben az esetben a magánszemélynek fel kell tüntetnie az adóbevallásában, és meg kell fizetnie ezt az ehót? Köszönettel.

Osztalékfizetés az új Ptk. szabályai mellett Kérdés

Egy kft. 2013. évi beszámolójában osztalékot hagyna jóvá. Az osztalék kifizetése a tervek szerint 2014. évben – év vége felé – meg is történne. A kft. még nem gondoskodott a jegyzett tőkéje 3 millió forintra történő megemeléséről, s a társasági szerződés módosítása sem történt meg. Befolyással van-e az osztalékfizetésre, hogy még nem módosították a társasági szerződést, és nem emelték meg a jegyzett tőkét? Van-e valamilyen korlátozás, előírás a Ptk.-ban, vagy más jogszabályban jelen ügy kapcsán? (Csak akkor hagyja jóvá a társaság az osztalékot, ha biztosított annak kifizetése a jogszabályok alapján is, azonban a jegyzett tőke emelésére még nem áll készen, így azzal kivárná a határidő közeledtét...) Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönjük.

Startup befektetés utáni adózás Kérdés

Külföldi (EU-s) startup vállalkozásba szeretnék befektetni, mint részvényes. A kérdésem az, hogy kell-e adózni a részesedés után Magyarországon (ha igen, mi után, és mennyit)? Ha esetleg kapok osztalékot, azzal mi a helyzet? Köszönöm!

Fizetőképességi nyilatkozat – új Ptk. Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, igaz-e, hogy az új Ptk. szerint osztalékfizetés esetén az ügyvezetőnek nem kell fizetőképességi nyilatkozatot adnia a taggyűlésnek, és azt nem kell a cégbírósághoz benyújtani? Ha ez így van, akkor a 2013. évi beszámolóhoz kapcsolódóan a régi Gt. vagy az új Ptk. előírásait kell figyelembe venni? Válaszukat előre is köszönöm!

Törzsbetét – üzletrész Kérdés

Tisztelt Dr. Szeiler Nikolett! Az előző kérdésemben nem jól írtam le a problémánkat. Egy konkrét példán keresztül szemléltetném a kérdésemet: Van egy kft., Tag#1 alapította 500 ezer forinttal 2013-ban. Tag#2 (befektető) szeretne a kft.-be bevonni 80 millió forintot 2014-ben. Az üzletrész arányát Tag#1 (65%), Tag#2 (35%) módon szeretnék felosztani. A kérdés az, hogy lehetséges-e ez az üzletrész-felosztás a bevitt törzsbetét ellenére, és lehet-e egyáltalán 5-tel osztható %-ot kiosztani (mert úgy hallottam, hogy 10-zel oszthatónak kell lennie). Célunk az, hogy Tag#1 az osztalékfizetésnél és a cég későbbi értékesítésekor a magasabb (65) százalékot kapja. Hogyan lehet-ezt törvényesen megoldani, és mik a feltételei? Előre is köszönöm válaszát!

Osztalék ügyvezetői nyilatkozat 2014. évben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az új Ptk. életbe lépésével 2014. 03. 15-e után kell-e ügyvezetői nyilatkozatot küldeni a cégbíróságnak a 2013. évi beszámolóban jóváhagyott osztalék kifizetéséről? A jóváhagyás tényéről vagy az esetleg több hónappal későbbi kifizetésre vonatkozóan kellett megtenni a fizetőképességi nyilatkozatot 2014.03.15-e előtt? Válaszát előre is köszönve, tisztelettel: Reményiné

Ügyvédi iroda tagjának járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő személy egyszemélyes ügyvédi irodát szeretne alapítani. Napi 4, maximum 6 órát fog dolgozni. Kérdésem az lenne, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége ilyen feltételek esetén? Adózási szempontból mi a legoptimálisabb a tagi kivét és az osztalék megoszlásának vonatkozásában? Várom válaszát! Üdvözlettel.

Nincs pénz osztalékra? Fizesse természetben! Vagy mégsem? Cikk

A számviteli törvény – már 2013. évre is alkalmazható – módosítása szerint a természetben (így például tárgyi eszköz átadásával) kifizetett osztalék számviteli elszámolására az értékesítés szabályait kell alkalmazni. Az alábbiakban e lehetőség előnyeit, hátrányait vesszük górcső alá.

Osztalék kifizetése Kérdés

2010. július 1-je óta működik kétfős kft.-nk, melyben tulajdonosok vagyunk, s munkával is résztveszünk a vállalkozásban. Szeretnénk a 2010-2011-2012-2013. évekre a nyereség utáni osztalékot/nyereségtartalékot kivenni 2014-ben (vagy még 2013-ban kellene?). Kérdésem az, hogy minden évre ugyanaz-e az osztalékfelosztás után fizetendő eho és szja összege, vagy az azévi jogszabálynak megfelelően kell az osztalékot /nyereségtartalék-kivétet leadózni? (Tudomásom szerint a 2010. és 2011. évben magasabb volt a nyereség/osztalék utáni fizetendő szja.) További kérdésem: a 2013. évi mérlegben kell közölni a nyereségek felosztását a mérlegbeszámolóban? Azt például 2014-ben bármikor kivehetjük, s akkor adózzuk le (következő hónap 12-ig?) Köszönettel várom válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink