1131 találat a(z) nyugdíjas cimkére
Ki minősül nyugdíjasnak? Kérdés
Üdvözlöm! Ha 40 évnyi szolgálati idő után "nyugdíjba" ment rendőr és tűzoltó (akik még nem érték el az öregségi nyugdíjkorhatárt) ezen juttatás mellett munkaviszonyban dolgozik. Akkor rá vonatkozik a járulékmentesség 2019-től?
Nyugdíjas bt.-beltag Kérdés
Egy bt.-nek egy beltagja és egy kültagja van. A bt. beltagja nyugdíjas, az ügyvezetést munkaviszonyban látja el, a társasági szerződés szerint. Milyen járulékokat kell fizetni a társaságban a kivett jövedelme után (szocho, nyugdíjjárulék), illetve kell-e fizetni az ehót? Köszönöm megtisztelő válaszukat! Üdv.: Simonné
Nyugdíjas társas vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Létesíthet-e a nyugdíjas többségi tulajdonos a saját kft.-jével megbízási jogviszonyt vagy részmunkaidőben munkaviszonyt? Jelenleg ügyvezető, de a későbbiekben tanácsadóként szeretne részt venni a vállalkozásában. Milyen jogviszonyban célszerű vagy lehet heti két alkalommal munkát végeznie? Válaszát köszönöm.
Osztalék – szocho Kérdés
Nyugdíjas munkavállaló számára osztalékkifizetés esetén kell-e az osztalékból szochot vonni? A munkabérből, úgy tudom, nem kell.
A nyugdíjas munkavállalók új tb-szabályainak ellentmondásai Cikk
Nem vitás, hogy az Mt. szerinti munkaviszonyban álló öregségi nyugdíjas munkavállalók biztosítási és járulékfizetési (illetve a foglalkoztatók szociálishozzájárulásiadó- és szakképzésihozzájárulás-fizetési) kötelezettségének megszüntetése mind a foglalkoztatottak, mind a munkaadók számára kedvező változás. Ugyanakkor – mint minden jogszabály-módosítás esetén – maradtak apróbb „elvarratlan” szálak, illetve felmerülnek kisebb ellentmondások.
Ügyvédi iroda nyugdíjas tagja Kérdés
Ügyvédi iroda tagja minden esetben társas vállalkozó. 2019-ben a nyugdijas tag napi 6 órás munkaviszonyban látná el az irodavezetést havi 300 ezer forintért (a garantált bér minimum 6 órára eső része). 1. kérdés: Ügyvédi iroda nyugdíjas tagja foglalkoztatható-e 6 órás munkaviszonyban, és milyen járulékfizetési kötelezettség lenne? 2. kérdés: Osztalék és árfolyamnyereség esetén nyilatkozhatna-e úgy, hogy a jövedelme eléri a minimálbér 24-szeresét tehát nem kell szochót fizetnie? 1./ Milyen járulék fizetési kötelezettség lenne. 2./ Osztalék, árfolyamnyereség esetén nyilatkozhatna -e úgy hogy a jövedelme eléri a minimál bér 24 szeresét tehát nem kell Szochót fizetnie. Köszönettel: Mohácsiné
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. nyugdíjas tagja 2018-ban kiegészítő tevékenységű tagként végezte az ügyvezetői teendőket, egyéb mellékszolgáltatást nem nyújtott. A társasági szerződésben le van írva, hogy a tagok mellékszolgáltatás nyújtására nem kötelezettek, továbbá az ügyvezető díjazásának módját és mértékét a taggyűlés határozza meg. Fentiek alapján 2019-től végezheti-e az ügyvezetői teendőket ugyanezen tag munkaviszonyban? Mivel mellékszolgáltatást kiegészítő tevékenységű tagként nem végez, mentesül a kft. az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség alól? A választ előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné
Nyugdíjasként kezelt nem nyugdíjas – ezeka következmények Kérdés
A tájékoztató a munkáltatóknak kíván segítséget nyújtani, de hiányolom, hogy nem hívja fel a figyelmet a nyugdíjas státus igazolására szolgáló fontos bizonylatra. A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága minden év januárjában a saját jogú nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülőknek Igazolást küld, melyből megállapítható az előző évben, illetve tárgyévben folyósított ellátás, illetve ezek összege. Véleményem szerint nyugdíjasként csak azt lehet elszámolni, aki ilyen igazolással rendelkezik, illetve ha a tárgyévben lett nyugdíjas, nyugdíjas igazolványa van. Ez annál inkább fontos, mert az életkor egyáltalán nem ad biztos eligazodási lehetőséget, mivel Tny. 101. § (4) szerint Annak a személynek, akinek az öregségi nyugdíjkorhatár emeléséről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 1996. évi LIX. törvény 21. § (7) bekezdése alapján megállapított átmeneti járadékot, előnyugdíjat vagy korengedményes nyugdíjat folyósítanak vagy folyósítottak, az öregségi, illetőleg az özvegyi nyugdíja megállapításánál a jogosultra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár alatt – a Tny. rendelkezéseitől eltérően – az ott meghatározott életkor(oka)t kell érteni.
Egyéni vállalkozó katás lenne Kérdés
Tisztelt Szakértők! Segítségüket kérem az alábbi esetben. Jelenleg kiegészítő tevékenységű – nyugdíjas – egyéni vállalkozó február 1-jétől szeretne belépni a kata hatálya alá. Mi a teendője? Bejelenti a T101E nyomtatványon, és azon kívül van-e valamilyen kötelezettsége az átlépéssel kapcsolatosan? Válaszukat előre is köszönöm!
Saját jogú nyugdíjas Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sajátjogú nyugdíjas munkavállalókat a kft. 2019. 01. 01 hatállyal kijelentette a 19T1041 nyomtatványon. A jogszabály szerint munkaszerződés-módosítás nem kell, mivel csak a biztosítási jogviszonyuk szűnt meg. Az 1908 as bevallásban az szja-előleg levonása miatt szerepeltetni kell a nyugdíjas munkavállalókat, vagy csak a 19SZJA bevallásban kell bevallani a levont szja-t. Válaszát előre is köszönöm.
Katás nyugdíjas Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy nyugdíjas katás vállalkozó kötelezett-e az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésére? Válaszukat előre is köszönöm
Egészségügyi szolgáltatási járulék. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyugdíjas egyéni vállalkozó, katás. Betéti társaságban tulajdonos, ügyvezető, a kata megfizetésével mentesül-e az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól?
Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó tb-je 2019-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt a saját jogú nyugdíjas természetes személyt, aki egy cégnél munkaviszonyban, kettőben pedig társasági tagként lát el teendőket (az utóbbiakban személyesen nem közreműködik), 2019-ben milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli, hol kell biztosítottként be- illetve kijelenteni?
Nyugdíjasként kezelt nem nyugdíjas – ezek a következmények Cikk
A munkavállaló sajátjogú nyugdíjas státuszának bizonyítottsága ez évtől fontosabbá vált a munkaadók szempontjából, hiszen 2019. január 1-jétől az Mt. szerinti munkaviszony esetén a dolgozót nem kell biztosítottként bejelenteni, nem kell tőle egyéni járulékot vonni és még szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulási adót sem kell fizetni utána.
Nyudíjas társas vállalkozó Kérdés
Tisztelt szakértő! Nyugdíjas társas vállalkozóra lehet-e alkalmazni a nyugdíj melletti Mt. szerinti munkaviszonyt?