1131 találat a(z) nyugdíjas cimkére
Üzletrész-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalat tulajdonosai 3 százalék üzletrészt értékesítenek. Az egyik tulajdonos nyugdíjas, a másik aktív munkaviszonyos munkavállalója a vállalatnak. Az üzletrész-értékesítés után szja-fizetési kötelezettség keletkezik, 15 százalék. A kérdés: átalányadózással választható-e a 10 százalékos költségátalány? (Ezzel 5 százalékkal kevesebb szja-megfizetés történik.) Köszönöm válaszukat!
Nyugdíjas vállalkozó katás, alanyi áfamentes szeretne lenni Kérdés
Kiegészítő tevékenységet folytató nyugdíjas egyéni vállalkozó szeretné megszüntetni a vállalkozását, majd újraindítaná azt katás alanyi áfamentesként. Eddig a vállalkozó az áfakörbe tartozik, 2019. I. negyedévi áfabevallást is nyújtott be. Ha katás, alanyi áfamentes vállalkozást szeretne indítani, a megszüntetés és az újraindítás között mennyi időnek kell eltelnie? Milyen bejelentési kötelezettségei lesznek a vállalkozónak, ha megszünteti a vállalkozást? Hova kell bejelentenie, és milyen bevallásokat kell készítenie? Az új vállalkozással kapcsolatban a vállalkozás kiváltása után hová kell még bejelentést tennie az új vállalkozással kapcsolatban? Előre is köszönöm a segítő válaszát.
Társaság nyugdíjas tagja, ügyvezető munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben tulajdonos és ügyvezető vagyok. Saját jogú öregségi nyugdíjam van. 2018 végéig az egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem, a személyes közreműködésért nem vettem ki pénzt. Kérdésem az, hogy ez évtől köthetek-e munkaszerződést a cégemmel (másik tag aláírásával), csak 15 százalék szja-teher mellett? A munkabér havi összegére van-e korlát? Nem kell-e a nyugdíjat szüneteltetni? Köszönöm szépen a válaszukat!
Kilépett nyugdíjas munkavállaló utólagos kifizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló munkaviszonya 2019.12.31-én megszűnt. 2019. május hónapban végelszámolás miatt ösztönző kifizetése történik. A 2019. évben kifizetésre kerülő jövedelemből a 2018. évi jogszabályok szerint kell ebben az esetben levonni a járulékokat? Köszönöm:
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
2019.01.01-től kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni, ha igen, melyik jogviszony alapján? – saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó, valamint a saját kft.-jében az ügyvezetői teendőket a társasági szerződésben rögzítettek alapján megbízási díj ellenében látja el, de juttatást ezért nem kap. – saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó, aki a saját kft.-jében heti 36 órában munkaviszonyba dolgozik és e munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői teendőket is. köszönettel
Rokkantnyugdíjas-ellátás és saját jogú nyugdíj Kérdés
Tisztelt szakértő! Az egyik ismerősöm eddig leszázalékolt rokkantnyugdíjas-ellátást kapott. 1955-ös születésű, és most 2019.04.30.-án tölti be az előírt nyugdíjkorhatárt. Ilyenkor mi a teendő? A nyugdíjat hivatalból állapítják meg, vagy kérni kell? Milyen növekedésre számíthat? Üdvözlettel.
Svájci állampolgár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy svájci állampolgár, aki a svájci szabályok szerint öregségi nyugdíjasnak számít, Magyarországon céget (kft.-t) alapított. Az ügyvezetést tagi jogviszonyban látja el, magyar adóazonosító jellel rendelkezik. Az lenne a kérdésem, hogy milyen havi adó- és járulékfizetési kötelezettségek terhelik? Vonatkoznak-e rá, a minimálbér utáni kötelező járulék terhek fizetése? Amennyiben az ügyvezetést munkaviszony kereteiben látná el, úgy milyen adó- és járulékfizetés terhelné? Amennyiben a vállalkozásból osztalékot venne fel, úgy ebben az esetben milyen adókötelezettséggel kell számolni?
Nyugdíjasnak lehet-e tekinteni a dolgozót a határozat kiadása előtt? Cikk
A munkavállaló beadta a nyugdíjmegállapításra vonatkozó igényét, a jogosultságáról kapott is igazolást a nyugdíjbiztosítótól, azonban ez az igazolás még nem nyugdíjhatározat. Valószínűsíthetően a kérelemben foglalt naptól megállapítják majd részére a nyugdíjat, de a bérszámfejtésig nem érkezik meg a határozat. A nyugdíjmegállapítási igény leadása és a nyugdíjhatározat megérkezése között lévő időszakban hogyan kell számfejteni a munkavállaló bérét, illetve mikor kell kijelenteni őt a T1041-es nyomtatványon? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Közalkalmazotti jogviszony Kérdés
2018. 08. hónaptól 40 éves korkedvezményes nyugdíjba részesül az asszisztens. Visszajönne közalkalmazotti jogviszonyba dolgozni és felfüggeszti a nyugdíj folyósítását. Kérdésem, a béréből mit kell vonni? Rá vonatkozik az a lehetőség, hogy 15 százalék szja levonás terheli a bérét vagy mindent vonni kell, és a munkáltatót is terheli a szocho-fizetési kötelezettség?
Nyugdíjas munkavállaló tulajdonos osztaléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég kivásként adózik. Egyik tulajdonosa nyugdíjasként munkaviszonyban áll a céggel. Osztalékot szeretne kivenni, de nem világos, hogy az osztalék utáni szochót hogyan kell esetében megfizetni. A cég a kiva miatt egyáltalán nem fizet szochót, és mint nyugdíjasnak, a munkavállalónak sem kell szochót fizetnie. Ebben az esetben hogyan működik a szochohatár? Válaszát előre is köszönöm.
Jól járhatnak a leendő nyugdíjasok – fontos lépésekre készül a kormány Cikk
Kinyomtatva is kibocsátják majd a Nemzeti Kötvényt. Ősszel pedig jön az állami nyugdíjkötvény inflációt követő kamatozással – mondta Balogh László helyettes államtitkár a Napi.hu Magyar Öngondoskodás 2019 konferenciáján – írja a napi.hu.
Magyarországon élő holland nyugdíjas hogyan adózik? Kérdés
Élettársam holland állampolgár. 2013 óta nyugdíjas. Magyarországon él, nincs vagyona (ingó, ingatlan) Hollandiában. Fizetnie kell Magyarországon adót a nyugdíja után, ha Hollandiában nem fizet?
Ausztriában nyugdijas magyar őstermelő biztositása Kérdés
Családi gazdaság tagja 2019.01. 01-től Ausztriában nyugdíjba vonult. Magyarországon még nem érte el a korhatárt és a 40 év szolgálati ideje sincs meg, így Magyarországon még nem kap nyugdíjat. Lakóhelye Magyarországon van, munkaviszonya, egyéb biztosítási jogviszonya nincs Magyarországon, csak a családi gazdaság tagja, 8 millió forint alatti bevétellel. Kérdésem, hogy ezen esetben a családi gazdaságban kell-e járulékot fizetnie, vagy itt is nyugdíjasnak minősül, és így nincs járulékkötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.
Ügyvezető egészségügyi szolgáltatási járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi NAV tájékoztató értelmezésében kérek segítséget. Konkrétan az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: Saját jogú nyugdíjas továbbra is dolgozik alkalmazottként egy zrt.-ben. Saját kft.-jében csak ügyvezetői teendőket lát el megbízási jogviszonyban. A kft.-ben a lenti tájékoztató alapján kell utána egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni? Ha a kft.-ben munkaviszonyban látná el az ügyvezetést, mentesülne az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól? Ehhez kell társasági szerződést módosítani? Valahol azt olvastam, hogy kell, de hol találom ezt leírva? Bt. ügyvezető a bt.-ben, az ügyvezetői tevékenység mellett személyesen is közreműködik a társasági szerződés szerint megbízásos jogviszonyban. Itt is az a kérdésem, hogy munkaszerződéssel mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésétől, vagy társasági szerződést kell módosítani? Előre is köszönöm a segítségét! "A vállalkozó nyugdíjas A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, társas vállalkozás a kiegészítő tevékenységet folytató tagja után – egyéb mentesítésre okot adó körülmény hiányában – abban az estben is egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére köteles, ha a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó egyidejűleg heti 36 órát elérő foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll. "
Katás egyéni vállalkozó nyugdíjas Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném tanácsát. Kft. nyugdíjas ügyvezetője katás egyéni vállalkozó. A kft. munkavállalóit szeretné oktatni, betanítani nyomdagépek kezelésére, és ezt a tevékenységet egyéni vállalkozóként szeretné beszámlázni a saját kft.-be. Kérdés: ez összeférhetetlen? Természetesen nem csak a saját kft.-nek végez ilyen tevékenységet az egyéni vállalkozásában. Köszönettel: Ildikó