1101 találat a(z) nyugdíjas cimkére

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Kérem, hogy az alábbi kérdésemre szíveskedjen válaszolni. 2004-ben alakult kft.-ben az egyik tulajdonos olasz állampolgár, személyes közreműködésre kötelezett ügyvezető igazgató 2018 júliusában Olaszországban nyugdíjas lett. Magyarországon jelenleg intézi a nyugdíját, 2019. áprilistól lesz itt nyugdíjas. Kérdésem: mikortól kell Magyarországon fizetni egészségügyi szolgáltatási járulékot, és mikortól kell átjelentenem nyugdíjas tagként?

Ügyvezetői lehetőségek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szives válaszát a következő kérdésekben. Regisztrált könyvelőként, öregségi nyugdíjasként (67 év) több vállalkozásnak könyvelek. Mostantól ezek közűl a vállalkozások közűl kettőben én leszek az ügyvezető. Az egyikben 50 százalékban tulajdonos is vagyok. Eddig a tulajdonosok közűl voltak az ügyvezetők. Mindkét kft. gépjármű-kereskedéssel foglalkozik. Mostantól a volt ügyvezetők önálló katás vállalkozóként a gépkocsik javitásával és értékesitésével foglalkoznak majd. A kft.-ben nem lesz bejelentett jogviszonyuk. Viszont a gépkocsik számlázását ezentúl is ők végzik. Jövedelmet ezért nem vesznek ki. A bizományosi díj lesz az ő hasznuk, de természetesen ezt a saját nevük alatt az ő vállalkozásukban számlázzák a vevők felé. A két katás vállalkozó székhelye az egyik kft. székhelye. Bérleti dijat fizetnek a kft.-nek. Kérem, legyen szíves tájékoztatni, hogy ki után mit kell megfizetnünk. Az új ügyvezető jövedelem nélkül vállalja az ügyvezetést. Válaszát várva, tisztelettel: Borosné

Járulékkülönbözet Kérdés

Munkáltató tévesen 4 éven át nyugdíjasként számfejti a nem nyugdíjas dolgozót. A hiba a számfejtésen történik. A megállapított járulékkülönbözet nagy összegű. Ki felelős anyagilag a hibáért? Kinek kell megfizetnie a különbözetet, behajtható-e az a dolgozón, illetve ha igen, milyen mértékben?

Nyugdíjas ügyvezető több kft.-ben II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi, azonos című kérdésemre adott válaszából az már világos, hogy az "A" Kft.-ben alkalmazottként (több mint 36 óra) szerzett jövedelem után csak szja-t kell fizetni. Azt is megértettem, hogy ha a többi kft.-ben nem munkavállaló, akkor kell fizetnie a 7500 forintot. Két kérdésem is következik viszont ebből: 1.) Valamennyi kft.-ben kell-e fizetni utána a 7500 forintot? Vagy csak egyben? 2.) Mennyiben módosul, ha valamennyi az "A"-tól különböző cégben heti egy órás alkalmazott, havi X eFt díjazásért.

Nyugdíjas – többes jogviszony Kérdés

"Nők 40" nyugdíjas egyéni vállalkozó tételes költségelszámolással mennyi jövedelemkivétet vehet ki részmunkaidős munkaviszonya mellett – ahol havi 220 ezer forint bruttó fizetése van –, úgy, hogy ne veszítse el a nyugdíját? Javít-e a helyzeten, ha a katás adózást választja? Előre is köszönöm a választ.

Könyv-, tanulmány-, cikkírás: kinek éri meg az ekho? Cikk

Sokan szánják magukat könyvkiadásra, tanulmány, cikk írására manapság, viszont többnyire tanácstalanok, hogyan kell adózniuk. Célszerű-e az ekho választása? Cikkünk azok számára ad eligazítást, akik nem egyéni vállalkozók, adószámuk sincs, csak egyszerűen magánszemélyként egyeznek meg egy kiadóval a mű közreadására.

Nyugdíjas munkaszerződésénenk érvényessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2013 óta nyugdíjas munkavállalót foglalkoztat alkalmazottként. Ehhez kapcsolódóan rendelkezik munkaszerződéssel. 2018. december 31. napjával kijelentettük a 1041-es nyomtatványon. A munkaszerződését módosítottuk 2019. január 1-jével, ahol a megváltozott bérét és a nyugdíj mellett végzett munka jellegét is feltüntettük. A munkaszerződés többi pontját változatlanul hagytuk. A kérdésünk az, hogy ez így helyes, vagy 2018. december 31. napjával meg kell szüntetnünk a munkaviszonyát és 2019. január 1-jével új munkaszerződést kellett volna kötnünk?

Nyugdíjas munkaviszonyban több helyen Kérdés

Szerintem, ha egy nyugdijas két helyen pl. 15-15 órás munkaviszonnyal rendelkezik, akkor – a tulajdonlási feltételektől függetlenül – csak szja-t fizet a felvett "bér" után. Vagy tévedek? [email protected]

1958-as bevallás kitöltése nyugdíjas esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérnénk a segítségét: az egyéni vállalkozó 2019. 01. 29-én lett öregségi nyugdíjas. A 1958-as bevalláson 01. 01-01. 28-ig beállítottuk a kivétet, viszont a 01. 29-01.31. közötti időszakra nem tudtunk új 01-01-es lapot nyitni, mivel a 8-as, öregségi nyugdíjstátuszt nem hozza fel a nyomtatvány. Első nekifutásra benyújtottuk a bevallást úgy, hogy főlap 01. 01-01. 31, részletező lap 01. 01-01. 28, hibára futottunk. Második próbálkozásnál mindkét lapon 01.01-01.31 volt az időszak, szintén hibás lett. Harmadjára mindkét időszakra 01.01-01.28-at írtunk, újra hibaüzenetet kaptunk. Az a kérdésünk, hogy elnéztünk valamit a nyomtatványon, vagy hogyan írjuk be az időszakot ön szerint? Előre is köszönjük szíves válaszát!

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben szeretném a segítségét kérni. Egy kft. ügyvezetője öregségi nyugdíjas, és a kft. ügyvezetését, valamint az abban való személyes közreműködését munkaviszonyban látja el. 2018.12.31-én a rendelet szerint kijelentettük. 2019.01.01-től ő ezáltal nem biztosított, így csak szja-t fizet. De itt jön a csavar, hogy mellette kiegészítő tevékenységű katás vállalkozó is, ahol a havi 25 ezer forintot megfizeti. A kérdésem arra irányul, hogy kell-e neki 7500 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetnie? Ugyan már jelent meg állásfoglalás, de az csak a sima egyéni vállalkozóra vonatkozik, a katás nincs benne külön megjelölve. Segítségét előre is megköszönöm. Tisztelettel: Zsuzsa

Nyugdíjas ügyvezető több kft.-ben Kérdés

Nyugdíjas január 1-jétől főállású (több mint 32 órás) munkavállalóként látja el az ügyvezetői feladatokat "A" cégben. Ugyanakkor pro bono látja el "B" cég ügyvezetői feladatát. Közismert, hogy "A" cégtől szerzett jövedelme után csupán szja-t kell fizetni, és mint nyugdíjasnak, jár számára a társadalombiztosítás. Kell-e valamit "B" cégben fizetnie?

Munkavégzés behívás alapján II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fenti címszó alatt, 2019.01.11-én olvastam válaszát. Azt szeretném kérdezni, alkalmazható-e ez a jogviszony oktatói feladatok ellátására, nyugdíjas esetén, kihasználva az új kedvező szabályokat? Az induló-megszűnő csoportok változó óraszámigényének kielégítésére a munkaidőkeret alkalmazásán túl tud-e javasolni valamilyen megoldást a túlóra/állásidő fizetésének elkerülésére? Válaszát előre is köszönöm.

Román állampolgár nyugdíjas foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Román állampolgár kőműves szakmunkás magyarországi napi 4 órás részmunkaidős foglalkoztatása esetén milyen adó- és járulék terhek merülnek fel? Esetleg azonos a magyar nyugdíjas foglalkoztatottal? Elegendő, ha a román nyugdíjas-igazolványát mutatja be szerződéskötéskor? Köszönöm segítő válaszát.

Kereseti korlát a kisadózóknál Cikk

Folyamatosan nő a kisadózást választó vállalkozások, illetve a bejelentett kisadózók száma, így – egyebek mellett – célszerű áttekinteni, hogy miként kell figyelembe venni a kisadózói tevékenységből származó jövedelmet az egyes ellátásokhoz kapcsolódó kereseti korlát számításánál.

Ekho Kérdés

Magánszemély nem volt 2018. évben 183 napig nyugdíjas, amikor év közben már nyugdíjas lett, az ekhós jövedelemböl csak 11,1 százalék adót vont le. A NAV állásfoglalása szerint ez nem helyes. A kifizetőnek önellenőrizni kell a 08'as bevallást és új igazolást kiadni az 53-s bevallás elkészítéséhez. Önök szerint?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink