120 találat a(z) levonás cimkére
Osztalék és szocho
Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Olvasva az "Osztalék és szochofizetési szabályok" című kérdésre adott válaszát, kétely merült fel bennem az utolsó mondatában szereplő megállapítását illetően. Jóllehet a 08-as bevallás kitöltési útmutatója elég szűkszavú a konkrét kérdésben (egészen konkrétan nincs róla egyetlen szó sem), de az új szocho törvény 18. § (3) bekezdéséből számomra az a következtetés vonható le, hogy abban az esetben, amikor csak az osztalékelőleg válik osztalékká (tehát a kifizetőnek nincs lehetősége a levonásra), akkor a szocho bevallása és megfizetése a magánszemély kötelezettsége, nem a kifizetőé, hasonlatosan az szja-hoz (melyre a 364. sorhoz fűzött magyarázat ki is tér). Üdv. Pap Attila
Külföldi karbantartók, betanítók szállásdíjának áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi társasághoz rendszeresen érkeznek a külföldi anyavállalattól munkatársak, akik egyrészt a gépek, berendezések beállításának kontrollját, javítását végzik, másrészt bizonyos munkafolyamatokra vonatkozóan adnak segítséget, esetlegesen betanítják a társaság munkavállalóit. A külföldi anyavállalat ezen tevékenységet ingyen végzi, tehát nem kér ellenértéket a fenti szolgáltatásokért, viszont a munkatársak magyar szállásdíját a magyar társaság fizeti ki. Egyéb költség a karbantartók, betanítók, konzultánsok munkájával kapcsolatban a magyar társaságnak nem merül fel. Kérdésünk az, hogy a magyar társaság nevére kiállított szállásdíj áfája levonható-e ezen esetekben? Segítségüket köszönjük.
Gyermektartásdíj levonásának emelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó munkabéréből gyermektartásdíj levonás történik. Most szeretné a dolgozó, hogy több legyen levonva. A munkáltatónál van bírósági végzés, amiben meghatározták a konkrét összeget a levonásról. Ebben az esetben a dolgozó kérésére vonhat-e többet a munkáltató? Jogában áll-e gyermektartásdíj címén többet vonni, mint a végzésben megállapított? Vagy a dolgozó intézze saját maga, ha többet akar adni a nettó béréből? Várom válaszukat.
Szocho
Kérdés
Tisztelt szakértő ! Szeretnék megerősítést kérni, hogy jól értem-e. Ha a munkavállaló éves bruttó bére 5 400 000 forint, és osztalékot is kap (év közben amikor még nem érte el a kifizetett munkabér a minimálbér huszonnégyszeresét) nem kell levonni az osztalékból szochót. Ilyenkor kérni kell a munkavállalónak,hogy ne vonjanak az osztalékból szochót, vagy le kell vonni, és a munkavállaló majd az adóbevallásában visszaigényli? Várom szíves válaszát
Áfalevonás személygépkocsi bérlésénél 2019-től – 3. rész
Cikk
A bérelt személygépkocsikkal kapcsolatos adólevonási szabályok változásával foglalkozó cikksorozatunk harmadik részében egyebek között az 50 százalékos, illetve az üzleti használattal arányosított levonás részleteit elemezzük. Ismertetjük a kizárólag adóköteles, illetve kizárólag magáncélra használt autókra vonatkozó előírásokat.
Saját jogú nyugdijas munkavállaló, kapott juttatás adózása
Kérdés
Saját jogú nyugdíjas esetén cafeteria keretében kapottt juttatások hogyan adóznak? Ebben a juttatási formában is csak a 15 százalék szja-levonás van, és nincs további járuléklevonási kötelezettség?
Szja
Kérdés
Egy cég alkalmazottjára kötött biztosítást, amit most kifizettek neki. Az összeg 2 055 287 forint. Kérdésem: Mit kell levonni tőle, s hogyan kell lekönyvelni? Köszönöm gyors válaszukat.!
Utazásszervező tárgyieszköz-beszerzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany, egyedi nyilvántartáson alapuló módszert választó, utazásszervező tevékenységet folytató társaság autóbuszt (VTSZ: 8702) kíván beszerezni, abból a célból, hogy az utasok szállítását saját maga nyújtsa, e tekintetben nem kíván alvállalkozót igénybe venni.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 210. és 212. §-a rendelkezik az adó alapjáról és az adólevonási jog tilalmáról.
Értelmezésem szerint, a fenti jogszabályhelyek alapján az árrés számításánál csak a más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtásokat, termékértékesítéseket kell figyelembe venni, valamint a törvény csak a más adóalany által teljesített szolgáltatásnyújtások, termékértékesítések esetén fogalmaz meg adólevonási jog tilalmat.
A fentiek figyelembe vételével a napi működéshez szükséges szolgáltatások adója, valamint a saját maga által nyújtott szolgáltatások adója értelmezésem szerint az általános szabályok szerint levonható.
A kérdésem, hogy az autóbusz beszerzését terhelő, valamint az üzemeltetési költségeket (például üzemanyag
Látvány-csapatsportok támogatása - kiegészítő sportfejlesztési támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk több sportegyesülettel kötött együttműködési megállapodást látvány-csapatsport támogatása céljából. A megállapodások elválaszthatatlan részét képezik a kiegészítő sportfejlesztési támogatási szerződések, melyek lehetnek támogatási és szponzori szerződések is. Kérdésem, melyben segítségét kérem, a szponzori szerződésekkel kapcsolatos. Abban az esetben ha támogatottal szponzori szerződés születik és a támogatott áfás számlát bocsát ki, van-e lehetőség az áfa összegének levonására, illetve a SPORTBEJ nyomtatványok az áfa értékkel növelt kiegészítő sportfejlesztési támogatás összegét kell-e szerepeltetni? Válaszát előre köszönöm. Tisztelettel
Áfa: mulasztó partner számlájának áfa-levonhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partner cég szerepel a NAV áfa mulasztók listáján. Kérdésem az, hogy levonásba helyezhető-e ettől a partnertől származó számla áfája?
Gépjármű.szervizköltség áfájának levonása
Kérdés
Cégünk új gépjárművek és alkatrészek importjával és első forgalomba helyezésével foglalkozik. Az értékesítés döntő mértékben márkakereskedői hálózaton keresztül történik. Bemutató tesztautóinkat márkakereskedő hálózat felé értékesítjük, majd bérleti szerződéssel visszabéreljük tőlük, jellemzően 12 hónapos időtávra. Az autókat flottás ügyfelek, illetve autópiaci lapoknál dolgozó szakújságírók részére adjuk ki tesztelésre, jellemzően néhány napra, vagy 1 hétnél rövidebb ideig tartó használatra. Az ilyen tesztautók esetében átadás-átvételi jegyzőkönyv tartalmazza a használó személyét, az autó állapotát, esetleges sérüléseit, a kilométerfutást. Részletes útnyilvántartás vezetését nem követeljük meg. A használók kötelesek sérülésmentes állapotban visszahozni az autót. Az üzemanyagot minden esetben a használó köteles megtéríteni! Az autókra a márkakereskedő megfizeti a cégautóadót, valamint megfizeti az éves autópályadíjat. Kérdésünk az lenne, hogy az áfatörvény 124. paragrafus (4) pontja alapján a fenti PR, flottás tesztautók bérleti díjáról kiállított számlák áfatartalma 50 százalékban levonhatók-e, figyelembe véve a közvetett üzleti célt, valamint a futásteljesítmény fenti szintű dokumentáltságát? Kérdés továbbá, hogy az ezekhez az autókhoz kapcsolódó további fenntartási költségek (autómosás, javítás, karbantartás) áfatartalma is levonható-e 50 százalékban?
Alvállalkozónak biztosított szállásköltség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. alvállalkozója részére szállást biztosít, az erről szóló számla a kft. nevére szól. Kérdésünk, hogy ebben az esetben társaságunk a számlán szereplő áfa összegét levonásba helyezheti-e?
Drágább lesz céges üdülőben pihentetni a dolgozókat
Cikk
Kft. vásárol egy üdülőt, az áfát visszaigényli, mivel bevételszerzés céljából vette az ingatlant. Ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, akkor természetbeni juttatásban részesülnek? Más megítélés alá esik tulajdonos, illetve a dolgozó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
Vasúti menetjegy elszámolhatósága, áfalevonás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatunk alkalmazottja új termék telepítése előtti betanulás céjából utazott belföldön vasúton. A MÁV menetjegy- és pótjegyáráról a vállalat nevére kiállított számlát hozott. Kérdésem lenne, hogy a számla áfatartalma levonásba helyezhető-e ilyen esetben, elegendő-e a számla könyvelése, vagy szükséges kiküldetési rendelvény kiállítása is? Köszönöm a válaszát előre is.
Számla helye az áfabevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Ügyfelem (havi áfabevalló) a kimenő számláján helytelenül tüntette fel az áfa teljesítési időpontját. Határozott időre szóló számlázásnál szeptemberi teljesítést tüntetett fel augusztus helyett, illetve az augusztusban a bankszámlájára befolyt előleghez szeptemberi teljesítésű számlát állított ki. Mindkét esetben későbbi dátumot tüntetett fel (tévedésből) a számlákon, mint ahogy azokat be kellene vallani. A hibára felhívtam a figyelmét, de a számlát nem helyesbítette. Könyvelőként, a hibás számla ellenére nekem augusztusban vagy szeptemberben kell az áfabevallásban szerepeltetni a fizetendő áfát? 100 ezer forint áfa felett, ha augusztusban szerepeltetem, az ügyfél pedig szeptemberi teljesítéssel közölte az online adatszolgáltatásban, jelent-e ez problémát? Egyáltalán könyvelőként felülbírálhatom-e a számlán szereplő dátumokat, annak érdekében, hogy a megfelelő bevallásba kerüljenek a számlák? 2. Ugyanez a probléma bejövő számla esetén is. Ügyfelem hibás számlát fogadott be, amire felhívtam a figyelmét, de a számla javíttatása nem történt meg. A bejövő számlán (akár hónapon belül is) rossz teljesítési időpont van feltüntetve. Augusztusi teljesítést tüntettek fel szeptemberi helyett vagy augusztusi a teljesítés, de másik napot tüntettek fel augusztuson belül, mint amit kellett volna. Sok esetben már akkor kapom meg a számlákat, amikor már pénzügyileg teljesítették és a számlakibocsátó nem hajlandó kijavítani. Mi a teendő a levonási jog érvényesítéséhez?

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...