200 találat a(z) láncügylet cimkére

Amit a lebukott adócsalóktól tanulhatnak a vállalkozók Cikk

Hogyan működteti a Bróker, a Csatorna, az Eltűnő Kereskedő és a Buffer cég a láncügyletet? Megúszhatja-e a Nyámnyila és Fiai Kft., hogy a Gabona-mágus Zrt. belerántsa egy gyanús bizniszbe? Nem szeretné, ha az ön cége fizetné a csalók áfáját, büntetését a NAV-nál? Kiokosítjuk, mi mindenre kell figyelnie!

Láncügylet harmadik országba Kérdés

Egy szlovák cégtől (A) egy magyar cég (B) árut vásárol, és azt továbbértékesíti egy izraeli cégnek (C). A szállítást A cég végzi C-nek, elvileg egy vámszabad területre, ez értelmezésem szerint egy láncügylet, ami az EU-n kívülre irányul. A számlázás a következők szerint alakul: az A cég áfamentes számlát állít ki B cégnek, majd a B (magyar) cég bejelentkezik az izraeli adóhatósághoz adószámért, és az izraeli áfával növelten állítja ki a számlát C-nek. Kérem erősítsen meg, vagy cáfoljon, jól gondolom-e a számlázás folyamatát! Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szántai Zoltán

Nagy kérdés az áfában: háromszögügylet vagy láncügylet? Cikk

Magyar cég német cégtől rendel terméket, amit a német eladó egy osztrák cégtől szerez be. A termék az osztrákoktól közvetlenül Magyarországra érkezik. A számlázás ügyletenként történik, az osztrák cég számláz a németnek, a német számláz a magyarnak. A szállítás FCA-paritású, az osztrák eladó fizeti a szállítást. Van-e valamilyen különleges kötelezettsége ez ügyben a magyar cégnek, esetleg a nem magyar cégeknek? Kell-e valamire odafigyelni a jelentéseknél? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Harmadik országban értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi két esetben szeretném kérni a segítségét: 1. "A" magyar cég vásárol Kazahsztánban egy gyártól műtrágyát FCA paritáson. Ugyanott "A" magyar cég eladja a műtrágyát "B" magyar cégnek, szintén FCA paritáson. Kérdésem a következő lenne: "A" magyar cég áfa szempontjából milyen számlát állítson ki "B" magyar cégnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? 2. "A" magyar cég vásárol Romániában, kikötőben "B" magyar cégtől FOB paritáson (tengerjáró hajóba átrakva) kukoricát. Ugyanezt a kukoricát FOB paritáson eladja egy jordán partnernek. Kérdésem a következő: "A" magyar cég milyen számlát állítson ki áfa szempontjából a jordán vevőnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Boros Mária

Nemcsak botrányos, de – így – legális is lehet a láncügylet Cikk

A nemzetközi ügyletek közül talán a legnehezebb azon értékesítési láncok forgalmi adózási megítélésének kialakítása, amelyben több termékértékesítés egyetlen szállítással jár együtt. A könnyebb eligazodás érdekében összefoglaljuk a láncügyletek minősítésének főbb szempontjait.

Így érdemes intézni a láncügyletet – nyugodtan aludhat Cikk

Egy láncügyletben mit jelent az, hogy a közbenső szereplő vevőként vagy eladóként fuvaroz? A főszabály szerint vevőként fuvaroz a közbenső szereplő, ha mégis értékesítőként, akkor mivel tudom igazolni, és ezzel megdönteni a főszabályt? Olvasónk kérdésére dr. Verbai Tamás válaszol.

Láncügylet – közbenső vevő fuvaroz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy láncügyletben mit jelent az, hogy a közbenső szereplő vevőként vagy eladóként fuvaroz? A főszabály szerint vevőként fuvaroz a közbenső szereplő, ha mégis értékesítőként, akkor mivel tudom igazolni, és ezzel megdönteni a főszabályt? Köszönettel.

Láncügylet Kérdés

"A" belföldi adóalany árut értékesít szlovák székhelyű kapcsolt vállalkozása "B" részére, aki továbbértékesíti az árut változatlan formában Ausztriába egy osztrák magánszemély, "C" felé. Az áru csak egyszer mozog, Magyarországról közvetlenül Ausztriába kerül, tehát "A"-ból "C"-be. 1.) Jól gondoljuk-e, hogy a leírt ügylet láncügyletnek minősül az áfatörvény 26-27. §-ai alapján? 2.) Hol lesz a teljesítés helye abban az esetben, ha – a fuvart "A" bonyolítja, – ha a fuvart "B" viseli, és főszabályként, azaz vevőként fuvaroz? 3.) Ha a teljesítés helye esetleg külföld, akkor ez azt jelenti, hogy az adott társaságnak be kell jelentkeznie az adott országban, és az ottani áfakulccsal kell kiállítania a számlát, vagy közösségi termékértékesítésnek minősül, és a magyar áfa hatályán kívüli számlát kell kibocsátani? Köszönettel.

Láncügylet áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar gazdasági társaság német társaságtól árut vásárol, amelyet továbbértékesít egy másik magyar társaságnak, amit a másik magyar társaság szintén továbbértékesít, de ő egy ukrán társaságnak. Az áru Németországból egyenesen Ukrajnába megy, azt a német cég fuvarozza. A magyar társaságok szempontjából ezek a gazdasági események „áfa területi hatályán kívüli” eseményeknek minősülnek? Előre is köszönöm a válaszát! Kovács Györgyné

Speciális láncügylet megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértők! A kérdésem láncügylettel kapcsolatos. Magyar cég (B) árut vásárol egy holland cégtől (A), melyet egy román illetőségű partnere (C) részére értékesít, majd C partner továbbértékesíti az árut magyar partnerének (D). A szállítmány A-tól egyenesen D-hez kerül, azaz B és D illetőségi területére. A fuvar bonyolítója A, de B megbízásából a szállítás költségeit is B viseli oly módon, hogy A továbbszámlázza a fuvarköltséget szerződés alapján. A és B kapcsolt vállalkozás. A kérdésem az lenne, hogy milyen áfaszabályok vonatkoznak egyes szereplőkre, illetve milyen szabályok alkalmazhatók az ügyletre vonatkozóan? Ha az ügylet meghatároz ilyet, van-e választási lehetősége B-nek és C-nek, milyen speciális áfaszabályok vonatkoznak B-re és C-re,? Mennyiben lesz más az ügylet áfaszempontból, ha az áru C-hez megy és nem D-hez, ez esetben B szempontjából lezárul az ügylet? A fuvarozással kapcsolatban azt szeretném kérdezni, milyen elvek mentén állapítható meg, hogy ki volt a fuvar szervezője, illetve bonyolítója? Ez esetben hogyan állapítható meg, hogy B a fuvar bonyolítója, és a főszabállyal ellentétben B nem, mint vevő, hanem, mint eladó fuvaroztat? Köszönöm a válaszukat előre is!

Csomagolás, alkatrész, láncügylet: termékdíj 2016-ban Cikk

A környezetvédelmi termékdíjat érintő szabályokat évről évre finomítják, kiegészítik a jogalkotók. Nincs ez másként 2016-ban sem. A 2015 novemberében bevezetett módosítások következtében szinte minden terület kiegészül új (részlet)szabályokkal és pontosításokkal – figyelmeztet adózásról érthetően című blogjában a LeitnerLeitner.

Szolgáltatás áfája Kérdés

Az alábbi problémával kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy magyar kft., amely egy közösségi adószámmal nem rendelkező szlovák cég megbízásából konferenciákra résztvevőket toboroz. A konferenciák tényleges helyszíne Spanyolországban van (ez utólag derült ki). A magyar cég a szlováknak számláz, és a szlovák számlázza tovább a spanyoloknak. Kérdésem, hogy a magyar cég a szlovák felé áfásan vagy mentesen számláz? Vagy itt jön a képbe az áfatörvény 42. §-a? És a spanyol fél adózik? Köszönöm a segítséget.

Számlázás – adóbevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a válaszát: 1.) A társaság belföldi székhelyű adóalany (anyavállalat). Romániai székhelyű leányvállalata járműszerelvényt (gép+pótkocsi) bérel az anyavállalattól. Az anyacég belföldön gumit vásárolt, és fel is szereltette azt a járműre. A teljes költséget továbbszámlázza a közöttük lévő szerződés értelmében. Kérdésem a következő: áfa szempontjából hogyan kell továbbszámlázni a fenti ügyletet? Közösségen belüli tételként adómentesen vagy 27 százalékos áfával terhelten? 2.) A belföldi fuvarozó cégünk svájci partnernek – nincs magyarországi telephelye – végez fuvarozási tevékenységet. A számlázás a következők szerint történik. A fuvarozási viszonylat például: felrakó Olaszország, lerakó Magyarország (teljesítés helye). A számlán jogcímként közösségen belüli fuvardíj szerepel, áfakulcs: adómentes. Áfabevallásban harmadik országbelinek nyújtott szolgáltatás sorban tünteti fel a társaság. Helyes ez az eljárás? 3.) A belföldi fuvarozó cégünk svájci partnernek – nincs magyarországi telephelye – végez fuvarozási tevékenységet. A viszonylat például: felrakó Magyarország, lerakó Magyarország (teljesítés helye). A számlán jogcímként belföldi fuvardíj szerepel, áfakulcs: adómentes. Áfabevallásban harmadik országbelinek nyújtott szolgáltatás sorban tünteti fel a társaság. A számlázás megfelel-e a törvényi előírásoknak? Köszönettel várom a válaszát.

Áfás vagy áfamentes Kérdés

Kedves Szakértő! Az eset, amiben segítségét kérném a következő: terméket értékesítünk belföldi áfaalanynak, a terméket Németországból vásároljuk, a vevőnk a szállítást úgy kérte, hogy közvetlenül az ő vevőjéhez, Romániába érkezzen az áru. Kérdésem: helyesen járunk el ha mi a számlánkat áfával állítjuk ki, illetve az, hogy a termék be sem lép Magyarországra, holott a számlát felénk állítja ki a német eladó, nem okoz-e egy későbbi ellenőrzés során problémát? Előre is köszönöm. Szombati Krisztina

Magyar adószámmal rendelkező EU-s ügyfél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Rendszeresen üzleti kapcsolatban állunk (terméket értékesítünk) olyan EU-s partnereknek, amelyeknek van érvényes közösségi adószámuk, valamint hazánkban is beregisztráltak/adószámot kiváltottak. Van, amelyik le is telepedett Magyarországon, de van, amelyik csak beregisztrált, s adószámot kért. Milyen áfamértékkel kell számláznom abban az esetben, ha én, mint magyar, közösségi adószámmal rendelkező „A” ügyfél eladok ezen EU-s közösségi és magyar adószámmal is rendelkező ügyfélnek, mely ügylet során a fuvart én szervezem, vagy a közvetlen vevőm vevői minőségben, s az árut – a.) a vevőm tagállamába szállítják ki igazoltan (CMR, átvételi elismervény) – b.) a B vevőm is továbbadja (láncértékesítés) másnak, s ennek következtében nem hagyja el az áru hazánk területét. Én, mint "A" közvetlenül C-hez fogom szállítani az árut. Onnantól, hogy egy EU-s ügyfél rendelkezik magyarországi regisztrációval/adószámmal, nekem Ő úgy kell őt tekintenem, mint akinek csak 27 százalékos tétellel számlázhatok, akkor is, ha az áru elhagyja Magyarország területét? Üdvözlettel: Előfizető

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elektromos személygépkocsi

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Brazil szolgáltatás elszámolása itthon

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink