131 találat a(z) külföldi munkavégzés cimkére
Külföldre költözik a házaspár: így kell járulékot és adót fizetniük
Cikk
A feleség az év első két hónapjában Magyarországon volt munkavállaló, március óta az Egyesült Királyságban dolgozik. A férj szeptemberig gyeden volt, ezt követően költözik a felesége után. Saját tulajdonú magyar cégének ügyvezetője, mely tevékenységet a gyed alatt nem látta el, ezt követően díjazás nélkül végzi az ügyvezetést. Az Egyesült Királyságban saját cég alapítását tervezi, amelyben dolgozna. Magyarországi ingatlanukat bérbe adnák. Felmerül a kérdés: hol, és hogyan kell adózniuk és járulékot fizetniük?
Járulékfizetés külföldön is dolgozó magyar ügyvezető után
Cikk
Magyarországi kft. külföldi leányvállalatokban is ügyvezető, kell-e, és, ha igen, hogyan a külföldi munkavégzéséből származó jövedelme után Magyarországon járulékot fizetni? – kérdezte olvasónk. dr. Radics Zsuzsanna, tb-szakértőnk válaszolt.
Megjelent az augusztusi VálaszAdó
Cikk
Kiemelt hangsúlyt kaptak júliusban az Adózóna hasábjain az ingatlanvásárlással, -hasznosítással összefüggő témákról szóló cikkek. Nagy érdeklődés övezte közülük az ingatlan-bérbeadásra, szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó szabályokat taglaló írásunkat, valamint a július 1-jén startolt, „családok otthonteremtési kedvezménye” (CSOK) címen igényelhető állami támogatás új rendjét táblázattal bemutató cikkünket.
Nyugdíjügy: a szolgálati járandóság és a külföldi misszióban kapott bér
Cikk
Beleszámít-e a szolgálati járandóságban részesülők munkavégzésére meghatározott kereseti korlátba a külföldi misszióban végzett tevékenységből származó jövedelem? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert szakértőnk válaszolt.
Teljes körű tb-ellátás a külföldön dolgozóknak? Így lehetséges
Cikk
Tapasztalatok szerint a külföldön munkát vállalók, és ott biztosítottak jelentős része nem gondol arra, vagy elsumákolja, hogy Magyarországon be kell jelentenie a biztosítási jogviszonya megszűnését, ráadásul 15 napon belül. Ezt követően itthon nem vehetnek igénybe egészségügyi szolgáltatást. Ez mindaddig igaz, amíg nem igényelnek a munkavállalás helye szerinti országban úgynevezett S1 nyomtatványt, amelynek birtokában viszont már mindkét államban teljeskörű egészségügyi szolgáltatásra lesznek jogosultak.
Külföldi művészi munka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Leányom jelenleg Svájcban tanul, Magyarországon, mint őstermelő van bejelentve, és negyedévenként fizeti a járulékokat. Olyan helyzet állt elő, hogy alkalmanként munkát kapott Ausztriában, de csak úgy, ha itthon adózik belőle. Érdeklődöm, hogy mint művész, eseti jellegű munkájának keresetéből hogyan adózik, illetve milyen bejelentésekre és bevallásra kötelezett? Válaszukat köszönöm.
Gyes és az EU
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy anyuka gyest igényelt a MÁK-nál, jelölte a papíron, hogy férje EU-s országban dolgozik (Angliában vannak vállalkozásail, illetve papírjai is vannak), és emiatt elutasították. Szeretném tudni ennek a jogszabályi hátterét. Milyen lehetőségei vannak? Ők Angliában nem igényelnek semmit. Mire lennének jogosultak? Ha igazolják, hogy Angliából nem kapnak semmilyen ellátást, akkor itthon kaphatnak-e gyest, családi pótlékot? Egyébként életvitelszerűen itthon élnek, a nagyobbik gyermek itt jár óvodába, a férj időnként utazik el néhány napra. Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Magyarországi székhelyű cég Franciaországban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem festéssel foglalkozó kft. Azzal a kérdéssel fordult irodánk felé, hogy milyen kötelezettségei vannak annak, ha ő az alkalmazottaival Franciaországban elvállalna egy fél évre szóló munkát. Három alkalmazottról és a tulajdonosról van szó. A megrendelő egy szintén magyar vállalkozás. A kérdés elsősorban az lenne, hogy áfa szempontjából ez a munka fordított adózású lenne vagy közösségen belüli szolgáltatás, kinek kell az áfát megfizetnie, és hogyan kell a számlát kiállítani? Illetve a fizetendő járulékok miatt kell-e valahová külön bejelentkezni vagy a magyar biztosítási jogviszony kiterjed-e erre a munkavégzésre is. Ha szükséges, milyen nyomtatványon kell a bejelentést tenni az OEP felé? Milyen jogszabályok alapján kell helyesen eljárni? Köszönettel: Benkő Eszter
Külföldön biztosított személy jövedelme utáni eho
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az ahóról szóló 1998. évi LXVI. törvény 5. § (3) bekezdésének értelmezését kérném Önöktől. Eszerint „A Tbj. 13. §-ában említett közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni. Az egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettség alóli mentességet a természetes személy az illetékes külföldi hatóság által kiállított, a másik tagállamban fennálló biztosítást tanúsító igazolással igazolja.” Egy magyar állampolgár évek óta Bécsben lakik, és egy osztrák cég alkalmazottjaként ott dolgozik (van magyarországi lakcíme is). Tehát egy másik EGT-tagállamban minősül biztosítottnak, és ezt igazolni is tudja (A1 lappal). Ez a személy Magyarországon alapított egy céget, ahonnan részére rendszeres jövedelmet, valamint osztalékot fizettek. Kérdésem: kell-e az osztalék után százalékos ehót fizetnie, illetve a magyarországi más jövedelme után van-e eho-fizetési kötelezettség? Ha nincsen, akkor a kifizetett osztalék után a cég által levont ehót a magánszemély az szja-bevallásában kérheti-e vissza, vagy a cégnek kell-e ezt önellenőrzéssel visszaigényelnie? (Az szja-bevallás jelenlegi formája, tartalma, mintha csak a 450 000 forintos felső határon túlvont eho visszatérítésére szolgálna, arra nem utal a bevallás, hogy a nulla eho kötelezettségű osztalékból levont eho is visszaigényelhető lenne...) Válaszukat köszönöm: Várkonyi Györgyi
Magyar állampolgár, ír munkáltató, ghánai munkahely
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magyar állampolgárságú személy, aki 2014-ben Ghánában dolgozott 183 napot egy ír székhelyű cég alkalmazottjaként. Az állandó lakóhelye Magyarországon van, a családja is itt él. A fizetést dollárban kapja, és adót is vonnak belőle. Arra szeretnék választ kapni, hogy ebben az esetben a magyar szabályok szerint itthon kell-e adót fizetnie, vagy elég beállítani az adóbevallásba, mint külföldön szerzett jövedelmet? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel, Pónya Aladárné
Külföldi munkavállalás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkaviszonyban alkalmazza egyik tagját heti 6 órában. Az alkalmazott jelezte, hogy 2015. 05. 01-től heti 40 órában Ausztriában is munkaviszonyban fog dolgozni, ingázni fog. Hogyan érinti ez a kft. bérszámfejtését? Minden járulékot ugyanúgy vonni kell? Segítségét előre is köszönöm.
Ügyvezetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyszemélyi tulajdonban lévő kft.-ben maga a tulajdonos az ügyvezető. Ő azonban munkát kapott Angliában (Angliában kiváltott vállkozói igazolványt, és így foglalkoztatják.) A boltot az alkalmazottak viszik. A kérdés, hogy megtarthatja-e az ügyvezetői státuszát, vagy valaki mást ki kell kineveznie, ha a hétköznapokat külföldön tölti, és csak hétvégente jár haza? Köszönetttel: Vné
Ciprusi jövedelem – szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket: Van egy svájci cég, amely folyami hajókat üzemeltet. Ő foglalkoztatja a magánszemélyt egy ciprusi cégen keresztül, vagyis a magánszemély a bérpapírját és az átutalt jövedelmét már egy Cipruson bejegyzett cégtől kapja. A magánszemélynek van-e ez után a Ciprusról származó jövedelem után szja-fizetési kötelezettsége? A bérpapíron, ami angol nyelvű, semmilyen utalást nem találok adó levonására, csak alapokba történő hozzájárulást, valamilyen szociális kiadást a munkaadó és munkavállaló részéről. (Belföldről van neki más jövedelme is, de ez ebből a szempontból talán lényegtelen is.) Köszönöm a segítségét!
Kereseti korlát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nők 40 éves kedvezményes nyugdíj mellett külföldön munkát vállalóra hogyan vonatkozik a kereseti korlát? Munkaviszonyban áll alkalmazásban egy külföldi vállalkozónál. Magyarországon a nyugdíjon kívül nincs egyéb jövedelme. Figyelni kell-e a külföldi bevételnél a jelenleg érvényes kereseti korlátot? Válaszukat előre is köszönöm.
Munkavállaló az USA-ban
Kérdés
A férjem az USA-ban munkavállaló 2014. április óta. Az egészségbiztosítási járulékot fizetem utána otthon. Természetesen az USA-ban is van biztosítása. Dr. Radics Zsuzsanna, Külföldre megy dolgozni? című írásában az Egyesült Államokat is nemzetközi egyezményű hatályos országként jelöli meg. Ha bejelentést teszek a tb-hez, hogy a férjem szerződéssel 1 éve itt dolgozik, akkor visszaigényelhetem az elmúlt 1 évben befizetett összeget? Nekem nincs itt munkaviszonyom, de én is biztosított vagyok. Rám milyen szabály vonatkozik (magam után is fizetek otthon)? A fiam 20 éves, és eltartott családtagként (tehát nem tanulói vízummal) tartózkodik itt. Munkát nem vállalhat ő sem, de iskolában tanul. Őrá milyen szabály vonatkozik? Kell utána és magam után otthon tb-t fizetni, ha itt van egészségbiztosításunk? Az elmúlt 1 évben egyikünk sem vett igénybe magyarországi egészségügyi szolgáltatást. Nagyon köszönöm a válaszukat!