131 találat a(z) külföldi munkavégzés cimkére
Könyvelés külföldről
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ausztriába szeretnék költözni, és ott ingatlant vásárolni, céget alapítani. Kezdetben mindkét országban rendelkeznék bejelentett címmel. A könyvelői tevékenységemet a külföldi céggel bonyolítanám tovább. A tevékenységemet online tudom végezni, az iratanyagot szkennelve kapom meg aíz ügyfeleimtől. A munkámat így gyakorlatilag bármely országban tudom végezni. Az itthoni, illetve a külföldi tartózkodási napok számát nem tudom meghatározni, egyéb családi kötelezettségek miatt Magyarországon is sokat kell tartózkodnom. Kérdéseim a következők: 1.) Biztosítási kötelezettségeimnek hol kell eleget tennem? 2.) Külföldi társaság végezhet-e könyvviteli szolgáltatást magyar társaságnak? 3.) Ha igen, annak milyen előírásai vannak? 4.) A külföldi jövedelmemről kell-e Magyarországon bevallást adnom? 5.) Ha a magyarországi lakcímemről kijelentkeznék, akkor hogyan változnának az előbbiekre adott válaszok? 6.) Mi lenne a helyzet akkor, ha munkavállalóként távmunkában végezném a könyvelési tevékenységet Ausztriában, egy magyarországi cégnél? Ekkor hol kell adóznom, és hogyan?
Külföldi munkavégzés Japánban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi leányvállat Japánba küldené a munkavállalóját az anyacéghez kb. 2 hónapos munkára. Munkavállaló szerződése szerint a cég üzleti partnereinél, így Ázsiában is munkát végezhet. Ez esetben rá nem vonatkozik a 44 napos munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatási korlát? Erre az időre vonatkozó munkabérét a magyarországi leányvállalatnál kell számfejteni és az itteni törvények szerinti adókat, járulékokat megfizetni? A fenti munkavégzéssel kapcsolatban milyen bejelentési kötelezettségeink vannak a magyar hatóságok felé? Mire hívná még fel figyelmünket a munkavégzéssel kapcsolatban? Köszönettel várom válaszát.
Külföldi munkavégzés munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem tanácsadói/szakértői tevékenységű munkakörre köt munkaszerződést egy dán céggel. A szerződés tartalmazza, hogy a dán munkajog lesz az irányadó, a munkavégzés helyszíneként pedig Magyarországot jelöli meg, átlagosan havi 10 nap alkalmazásban, ebből átlagosan 6 nap Brüsszelben, vagy más európai országban lesz fizikailag. Tehát az ügyfél valószínűleg az ideje 60 százalékában Brüsszelben fog tartózkodni. A kérdésem az lenne, hogy az így megszerzett jövedelme milyen adóilletőségű lesz? Illetve, ha magyar, akkor a 15 százalékos szja-n kívül mit kell még megfizetnie a jövedelme után? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel.
Külföldi munkavégzés számlázása magyar cégnek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk a segítségüket kérni. Magyar áfás, katás vállalkozót megbízott egy magyar kft., hogy Németországban végezze el egy ottani ingatlan villanyszerelési munkáit. A számlát a magyar kft.-nek kellene kiállítania? Sima áfás számlát kell kiállítani? Kell, hogy legyen uniós adószáma? Vagy kell a magyar cégnek német adószám, és akkor – mint unión belüli szolgáltatás – áfamentes? Köszönjük szépen a segítséget!
Magyar munkáltató – szlovákiai munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Három éve dolgozik nálunk magyar székhelyünkön egy szlovák állampolgár telefonos kiegészítő, nem értékesítő munkakörben. Úgy döntöttünk közösen a munkavállalóval, hogy hazaköltözik Szlovákiába, viszi magával az internet alapú telefont és ott fogja felvenni a magyar beérkező hívásokat távmunkában, nem kiküldetésben. A munkavégzés Szlovákiában van, de a munkáltatója magyar és a fizetést is tőlünk, Magyarországról kapja. A kérdésem az, hogy hol fizeti meg társaságunk az adókat? Szja, tb, szochó stb. Amennyiben a dolgozónk eljön munkavégzés céljából Budapestre 1-2 napra, milyen útiköltség, étkezés, esetleg napidíjfizetési kötelezettségünk keletkezik? Úgy gondolom, tao. szempontból nem keletkezik telephely Szlovákiában. Ez helyes gondolat?
Őstermelő járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem lánya pályázat miatt kiváltotta az őstermelői igazolványát. Belgiumban dolgozik, munkaviszonyban, illetve tanul is még kint. Őstermelőként itthon biztosított lesz? Kell neki járulékbevallást beadni, illetve járulékot fizetni? Válaszát előre is köszönöm.
Gyed melletti munkavégzés külföldön
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyermeke fél éves korától az anyuka helyett igényelné a gyedet, emellett folyamatosan munkaviszonyban áll cégünknél 8 órás munkaidőben. A kérdésem: a gyed mellett kiküldhető-e külföldi munkavégzésre hétfőtől-péntekig, vagy esetleg van valamilyen jogszabály, ami ezt kizárja. Válaszát előre is köszönöm!
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országba küldi ki dolgozóját 12 napra. A napidíj nettó 28 euró/nap. Az indulástól kezdve a hazaérkezésig minden napra megkapja a napidíját. Szerinte a külföldön eltöltött hétvégékre – amelyeket munkával tölt – plusz szabadság is megilletné. Cégünk szerint – mivel kap napidíjat – ez az igény nem jogos. Ha meg jogos, akkor választhatja-e, hogy napidíjat kap vagy szabadságot vesz ki, miután hazaérkezik? Létezik esetleg valami törvényi szabályozás, amelyben le van írva, hogy tényleg jár a szabadság pluszban? Köszönettel.
Külföldi kiküldetés számláinak elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó kft. szállít Németországba, Csehországba. Deviza alszámlát nyitott, amelyet bizonyos összeggel feltölt. A devizaszámla bankkártyája a sofőrnél van. A számlához tartozó bankkártyával fizeti a sofőr a külföldi szállást, üzemanyagot, étkezést a külföldi tartózkodása alatt. Hogyan számolható el az étkezés, a szállás költsége a kft.-ben? Ha készpénzt ad a kft. a sofőrnek, szintén külföldi fuvar esetén az esetleges költségek fedezésére, és azzal elszámol a sofőr a számlák alapján, amely a kft. nevére szól, hogyan kezelendő az a kft. részéről a számfejtésben, illetve a könyvelésben? Német minimálbért kell-e számfejteni a sofőr kint tartózkodása idejére? Köszönöm válaszát.
Külföldi munkavégzés 183 napon túl
Kérdés
Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar cég munkavállaló 183 napon túl dolgozik kiküldetésben Németországban, akkor ha jól tudjuk, hogy az szja-t és az egészségbiztosítást fizeti otthon, minden egyebet a célországban. Kérdésem az lenne, hogy ezeket az adókat a bejelentett magyar alapbérre, ami jelen esetben a minimálbér, kell megfizetni, vagy a kiküldetésre eső bérre is? Válaszát köszönöm!
Ausztria és Magyarország – párhuzamos munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy magyar állampolgár itthon részmunkaidőben volt foglalkoztatott. Munkáját el tudja látni online is, ezért több mint fél évvel ezelőtt Ausztriában is vállalt munkát ausztriai munkáltatónál úgy, hogy odaköltözött. A munkavállalás sikeres volt, így a két jogviszony most múlt fél éve, hogy párhuzamosan fennáll. Személyi jövedelemadó-fizetés szempontjából és járulékfizetési szempontból mindkét jogviszonyban a saját ország szabályai szerint, az adott jogviszonyra vonatkozóan megtörtént a járulékfizetés és az adóelőleg levonása. Maradhat-e ez így, vagy kell a magánszemély valamely munkáltatójának mentesíteni a jövedelmet a járulékok, illetve az szja alól, illetve a magánszemély vált-e így illetőséget, s ennek okán a magyar kifizetőnek be kell-e Ausztriában jelentkeznie a hatóságoknál mint kifizető? Köszönettel:
Külföldi állampolgár foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi székhelyű kft. kíván szerb-magyar kettős állampolgárt foglalkoztatni. A munkavégzés helye kizárólag Szerbia lenne, a munkakör pedig ügyfelek szerzése a magyar kft.-nek, amiért a magyar foglalkoztató havi munkabért fizet. A munkavállaló magyarországi lakcímmel nem rendelkezik. Kérdésem, hogy ebben az esetben Magyarországon vagy Szerbiában keletkezik adó- és járulékfizetési kötelezettség, és van-e a magyar cégnek a munkavállalóval kapcsolatos bejelentési kötelezettsége? Kell-e a munkavállalónak Magyarországon munkavállalói engedély ilyenkor? (Megjegyezném, hogy a magyar kft.-nek Szerbiában nincs telephelye, szerb adószámmal nem rendelkezik).
Szja külföldi munkavégzés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar építőipari kft. Ausztriában és Németországban is végez alvállalkozóként építőipari tevékenységet. A cég alkalmazottai A1-es igazolással dolgoznak pár hónaptól 2 éves időszakig Ausztriában. Itthon meg vannak fizetve utánuk a járulékok, a személyi jövedelemadó, azonban Ausztriában is fizet a vállalkozás az alkalmazottak után személyi jövedelemadót. Duplán nem lehet adóztatni a munkabért, ezért az lenne a kérdésem, jogos-e, hogy Ausztriában megfizettetik a vállalkozással a bérek utáni jövedelemadót? A cégnek nincs telephelye, irodája Ausztriában, már azt sem igazán értem, hogy miért kell ott egyáltalán fizetnie a vállalkozásnak? A cég visszaigényelheti onnan a megfizetett adót? Vagy itthon kellene visszaigényelni? Úgy gondolom, hogy mivel ez az adó a munkabért terheli, ez a munkaadónak nem jár vissza, esetleg a munkavállalónak, de neki is csak az éves bevalláskor. Szeretném kérni a segítségét ebben a kérdésben, ha megoldható, akkor jogszabályi hivatkozásokkal. Köszönöm!
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Németországba költözött 4 évre házastársával, aki NATO-beosztásban dolgozik ott. A magánszemély nem dolgozik, viszont az AOK Európai Betegbiztosítási Pénztárnál mint házastárs biztosított, így rendelkezik AOK betegbiztosítási kártyával. Kérdésem, hogy Magyarországon meg kell-e fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot, amíg 4 éven át Németországban tartózkodik, illetve ha eközben ideiglenesen itthon tartózkodik látogatási célból, jogosult-e teljes körű betegellátásra, amennyiben arra szüksége lenne? Köszönöm előre is segítségét! Tisztelettel: Simonné
A1-s igazolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik bt.-m exportszolgáltatásra kötött szerződést harmadik országgal, illetve közösségen belül is. A szolgáltatást a bt. tagja végzi külföldi kiküldetés keretében. Mindkét esetben 6 hét, illetve két hónap egybefüggő időszakokról van szó, de a kiküldetés időtartama a 24 hónapot nem haladja meg. A járulékokat a bérre és a kiküldetésre itthon fizetjük, ott nem önálló munkavégzésről van szó. Kell-e minden esetben A1-es lapot kitölteni? Balesetbiztosítást minden esetben kötöttünk. Köszönöm.